30/06/2024

Letošní rok je plný nevyzpytatelných výkyvů počasí. Měli jsme tu skutečně slabou zimu, která přešla velmi brzy do jara, aby se potom v nečekaný okamžik opět vrátila. Pokud však na něčem panovala přesvědčivá shoda, potom to byla skutečnost, že léto bude skutečně hodně horké. Prakticky všichni meteorologové se shodují v tom, že padnou rekordy z loňského roku, který byl vůbec nejteplejším v historii.

Připravte se na pořádná vedra

Přece jen ale měli meteorologové za to, že nárůst bude pozvolný a spíše menší. Jenže to se zřejmě přepočítali. Jak teď upozornil server New Scientist, v Evropě, tedy včetně České republiky, by mělo být ještě větší vedro, než se čekalo. A to už by mohlo být skutečně nepříjemné. Stačí si totiž vzpomenout na to, jak velké nepříjemnosti přinášelo léto v roce 2023, a to letošní má být ještě horší.

Odborníci teď upozornili na jeden důležitý faktor, který se v předpovědních modelech dosud nezohledňoval. Jde o znečištění ovzduší. A tady se dostáváme k určitému paradoxu. Právě v Evropě se jednotlivé státy maximálně snaží snižovat nečistoty v ovzduší. Jenže krátkodobě tím poněkud nečekaně přispívají k nárůstu teplot

Platí totiž, že větší míra znečištění teploty snižuje, zatímco pokud znečištění klesá, jsou sluneční paprsky intenzivnější, což by se mělo samo o sobě projevit nárůstem teplot o více než 1 °C. Pochopitelně to nelze brát jako alibistický důvod toho, že bychom s redukcí nečistot v ovzduší měli přestat. Jde pouze o malou překážku na cestě, která bude mít spíše jednorázový dopad. Rozhodně neplatí, že bychom měli teploty snižovat tím, že do ovzduší vypustíme víc nečistot.

Špatně měří vývoj

Problémem většiny evropských zemí je to, že spoléhají na modely, které počítají s tím, že znečištění ovzduší je konstantní. Tak tomu ale není,” uvedl Dominik Schumecher, který pracuje v Curyšském technologickém institutu ve Švýcarsku.

Čtěte také: Léto 2024 bude nejhorší v historii, zjistili meteorologové. Už ví, jaké bude panovat v Česku počasí

Samotné modely přitom není tak jednoduché upravit, jelikož pracují s nejrůznějšími daty a taková úprava by je mohla kompletně rozházet. Na Evropském kongresu geofyzikální unie přitom zaznělo, že tento faktor by mohl sám o sobě navýšit do roku 2100 teploty o 2 °C. Respektive toto je hodnota, o kterou se vývoj podceňuje.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Meteorologové jsou doslova v šoku. Léto v Česku bude mnohem horší, než se čekalo

  1. Jo. Nachystám si tedy teplé oblečení a hlavně gumáky a pláštěnku 🤣. Ještě že to vím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *