Pátek, 9 června
Shadow

Léto velkolepých návratů. Čeští fotbalisté, kteří mohou okořenit Fortuna ligu

Autor: Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Českou nejvyšší fotbalovou soutěž napříč posledními roky opustilo nemalé procento talentovaných odchovanců, které zlákala cizina. Obchodní trasa mezi námi a okolním světem samozřejmě funguje také obráceně. Hráči frustrovaní nepříliš úspěšným zahraničním angažmá nebo sportovci na sklonku profesionální kariéry většinou zatouží po hřejivé náruči mateřského prostředí. Prostřednictvím nadcházejících odstavců si společně projdeme seznam potenciálních navrátilců, jejichž velká chvíle může přijít během letní přestávky.

Tomáš Vaclík

Donedávna se těšil pravidelné herní praxi a podával sympatické individuální výkony. Výraznou měrou přispěl ke skalpu Evropské ligy, skvělou formu potvrdil také v rámci španělské nejvyšší fotbalové soutěže. Vzájemná spolupráce mezi mnohonásobným reprezentačním brankářem a Sevillou ovšem začala pořádně skřípat. Dvaatřicetiletý Tomáš Vaclík nečekaně vypadl ze základní sestavy, během právě probíhající sezóny odehrál pouze šest zápasů a protože mu koncem června vyprší smlouva, logicky vyvstává otázka, co plánuje dál. Mediálním prostorem kolují spekulace, že definitivně uzavře zahraniční pouť a vyrazí vstříc domácímu prostředí. Zájem může projevit například AC Sparta Praha.

Marek Suchý

Nejlepší roky profesionální kariéry má zřejmě za sebou. Třiatřicetiletý fotbalový obránce Marek Suchý letos ovlivnil pouze čtyři soutěžní zápasy, německý Augsburg s ním do budoucna evidentně nepočítá. Slávistickému odchovanci zanedlouho vyprší stávající kontrakt, což může s trochou nadsázky považovat za vysvobození. Čtyřnásobný šampion švýcarské nejvyšší fotbalové ligy má sice zkušeností na rozdávání, v cizině ale pravděpodobně nenajde další kvalitní angažmá. Návrat domů by byl ideálním řešením nepříznivé situace.

Theodor Gebre Selassie

Posledních devět let opakovaně přísahal věrnost jedinému bundesligovému zaměstnavateli. Werder Brémy mu poskytl dostatek prostoru a učinil z něj živoucí klubovou legendu. Úspěšná spolupráce nicméně dojela na konečnou stanici. Čtyřiatřicetiletý fotbalový obránce Theodor Gebre Selassie, který nezapře etiopské kořeny, momentálně touží po domově. Jelikož se koncem června stane oficiálně volných hráčem, potenciálnímu zájemci se upíše zdarma. Slušné nabídky bude mnohonásobný reprezentant určitě přehazovat vidlemi. Očekává se především zapojení Liberce nebo Slavie. Oběma celkům totiž kdysi potivě sloužil.

Michael Krmenčík

Českou nejvyšší fotbalovou soutěž pravidelně zdobil brankami, získal tři mistrovské tituly a brány mu zaslouženě otevřelo také reprezentační mužstvo. Nebylo žádným překvapením, když začátkem minulého roku vyrazil do ciziny. Kraslického rodáka zlákaly belgické Bruggy, angažmá nicméně způsobilo oboustranné zklamání. Osmadvacetiletý fotbalový útočník Michael Krmenčík nedokázal prolomit střelecké trápení, pročež mu vedení klubu nakonec vyjednalo hostování v Řecku. Zpočátku byl PAOK Soluň se službami někdejšího plzeňského kanonýra nadmíru spokojený, původní nadšení ovšem postupně vychladlo. Fotbalistova zahraniční cesta nenávratně míří do finále, české prvoligové celky už proto rozhazují sítě.

Milan Škoda

Zatímco výše zmíněný Michael Krmenčík se za hranicemi rodné vlasti příliš neuchytil, pětatřicetiletý útočník Milan Škoda v útrobách turecké nejvyšší fotbalové soutěže doslova zářil. Napříč posledními dvěma sezónami zaznamenal úctyhodných devatenáct branek, které doplnil třemi finálními přihrávkami. Ačkoli mu tamní konkurenční prostředí evidentně svědčí, věk bohužel nezastavíš. Pokud vinohradský rodák zanedlouho nazuje důchodcovské bačkory, nejspíš by rád bohatou sportovní pouť zakončil na domácí scéně. Kam by mohl teoreticky zamířit? Nabízí se samozřejmě především SK Slavia Praha. Za zvážení nicméně stojí také nedaleké mužstvo Bohemians, kde několikanásobný reprezentant strávil řadu úspěšných mládežnických roků.

7 Comments

 • Jirka

  Všechno to jsou hráči za zenitem a jediná možná volba je právě naše liga, která tento typ hráčů sbírá. V současné době tedy kromě (křiví se mi z toho pusa, neboť tohle jméno mi prostě vyslovit nejde) Slávie.
  Vaclík ano, ale Sparta má Nitu a nechápu, proč by měla hledat novou jedničku a to i přesto, že Nitovi končí smlouva, prioritou by mělo být její prodloužení. Obrana je daleko zásadnější, záloha hoří asi nejmíň a o útoku (nebýt Hložka) radši nemluvím. Kozák s Julišem góly dávají, ale proti kvalitě se prosadit nedokáží. Zřejmě přijde Krmelec, který má své od zranění za sebou a díky Vrbovi se bude snažit ještě něco vytlačit, bohužel to bude další hráč, který prostě ve Spartě nemá co dělat.
  Theo je stále výborný fotbalista, ne však pro týmy, které chtějí hrát a něco uhrát v Evropě. Pomohl by zkušenostmi, ale dopadl by stejně, jako Krejčí starší, Dočkal, či Pavelka, u kterých je jejich zpětné angažování fiaskem.
  Suchý, vyřazený hráč bez zápasové rutiny. Pouze jméno, nic jiného.
  Milan Škoda – šel ven na pár let a již se vrací zpět. Je starý a jak se píše výše, max. tak pro Bohemku.
  Ani u jednoho jména, kde se zmiňuje Slávie nevěřím, že by je Slávie vzala zpět díky předešlým zásluhám.

 • Theo

  Příchod žádného z těchto hráčů do Sparty a Slávie nedává smysl. Pokud by ovšem došlo na překvapení a Jablonec se dostal do předkola LM, mohl by po některých těchto hráčích sáhnout, zejména Suchý, Gebre a Škoda by pomohli zkušenostmi, které tým nemá. Jinak ale Gebre spíš půjde do Liberce a u zbytku uvidíme. Slavie mi ale přijde jako utopie.

 • hrabě

  Nic není definitivní.Ač souhlasím s názorem Thea vždy si říkám-neznáš,“nepopravuj“ a vzpomenu na to jak se slavně zbavila Sparta Jana Kollera! Neperspektivní a nedůstojný „slavné tradice a jména“ klubu…
  Vážím si pana Lafaty jak si zařídil konec s fotbalem-důstojně a s elegancí!

 • Jiří

  Bohužel vzhledem k nepochopitelné politice vedení ACS bych se nedivil kdyby společně s Krmenčíkem skončili ve Spartě minimálně další dva hráči z výše uvedené-ho seznamu.Jednom doufám , že budou mít víc rozumu než naše vedení a nepodepíšou.

 • Dejvy2

  Pro Slavii by se hodil jedině Vaclík, kdyby odešel Kolář. Ostatní bych viděl na Bohemku, Jablonec a podobně. Ve Spartě všichni veteráni-hvězdy pohořeli.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *