19/06/2024

Zákulisní pracovníci, ať už školníci, kuchařky či účetní, tvoří neoddělitelnou část každé školy. Ale stále častěji se ukazuje, že je těžké je najít a udržet. Mladí lidé se do podobného zaměstnání nehrnou. Je tedy dost pravděpodobné, že naše vnoučata budou do školy nosit jen chleba s máslem.

Platy a podmínky: Kam až lze zajít? 

Zatímco hlavní kuchařka si přijde na hrubý plat 28 300 Kč. Pomocná kuchařka, ve zkušební době dostává pouhých 15 173 Kč za šest hodin práce denně. Takové platy nabízí jen málo motivace. Ale problém není jen ve mzdě. Náročná práce, která zahrnuje těžká břemena, stres a vysokou zodpovědnost, je často podceňována. 

Nevážíme si kvality jídla? 

Za každým talířem, který je v školní jídelně podáván, stojí příběh, hodiny tvrdé práce a hrdinské úsilí. Mnoho lidí si možná myslí, že vaření v školní jídelně je stejné jako vaření doma, ale skutečnost je mnohem složitější. Navíc menu, ve školních jídelnách, bývá mnohdy vskutku lákavé – kuře na kari, bulgur s kuřecím masem či losos na bylinkách. Navíc je pro studenty k dispozici salátový bar.

Co říkají čísla? 

I když počty dětí ve školách rostou, mzdy nepedagogických pracovníků stagnují. V roce 2022 měly školy téměř 2 miliony studentů, ale mzdy zaměstnanců jídelny byly jen o něco vyšší než v roce 2015.

V době, kdy se školní jídelny stávají stále důležitějšími, je třeba ocenit ty, kteří se starají o zdraví a výživu našich dětí. Je na čase, abychom si uvědomili, jak hodnotná a náročná je jejich práce, a abychom je za ni správně ocenili.

Foto: Shutterstock

Srdce jídelny 

I když platy nejsou motivující, mnozí pracovníci jídelny zůstávají věrní své práci kvůli lásce k dětem a vášni pro vaření. Hrdě vytvářejí zdravé a chutné pokrmy, které nabízejí studentům. 

Možná je čas zvážit, jak můžeme školní jídelny podpořit a ocenit. Ať už je to skrze zvýšení platů, nabídku vzdělávacích kurzů pro zaměstnance či zlepšení pracovních podmínek. Každá pomoc může znamenat svět pro ty, kteří každý den připravují jídlo pro naše děti.

Důležitost školních jídelen by neměla být opomíjena 

Za chutnými a výživnými pokrmy stojí tým lidí, kteří si zaslouží uznání a podporu. Doufejme, že se budoucnost pro tyto neviditelné hrdiny škol stane světlejší.

Foto: Shutterstock, zdroj: idnes, Novinky, Denik

10 názorů u článku “Kuchařky ve školních jídelnách hrozí koncem. Za takové peníze pracovat nechtějí

 1. Oni ještě nenosí peníze 💸 aby mohli chodit do práce!?

 2. Tak se musí zvednout cena jídla o 5 korun a na přidání bude. Nevidím v tom problém. Oni si stejně po jídle zajdou na 0,5 l koly, která je dražší, než to jídlo.

 3. To je 22 000 za 8,5 h, to de.A ještě si odnesou nášup pro celou rodinu.

 4. Zvýšit cenu jídla nemá smysl. Je to cena pouze potravin, kterou platí rodič. Ostatní náklady, jako voda, elektřina a mzdy platí stát. A právě ty mzdy jsou podle tabulek nepedagogických pracovníků. A ty jsou k pláči. Takže je potřeba apelovat někde jinde, cena oběda nemá vliv na mzdy kuchařek.

 5. V který školní jídelně berou kuchařky 28300kč.Já vařím v ŠJ čtyřicet let a mám 23000kč hrubého.Tak kde ty čísla berete?

 6. Tak pokud někomu vadí, že bere malou mzdu, tak klidně může ukončit pracovní poměr a najít si něco jiného, tj. lépe placeného. Nikdo např. kuchařkám nemůže bránit, aby si našly lepší zaměstnání.

  A malá poznámka závěrem. Někdy mám pocit, že mnoho lidí si myslí, že za to málo co umí, si zaslouží měsíční plat minimálně 100 000 K, bez ohledu na to, že jeho práci dovede nělat mnoho jiných lidí.

 7. Za 6hodin?Za 8hodin práce je tento plat.Děti chodí na obědy ještě v13.30h.

 8. Všude je prý nedostatek lidí, zak změna by neměla být problém.

 9. Nechápu proč se tady vyčítá rodičům že školy špatně platí kuchaře a kuchařky. Nejsem pedagog ale pokud vím tak do školních jídelen chodí také učitelský sbor ne jenom děti. Kuchařky si domů také nosí zbytky nevydaných jídel. pokud tedy domů vezme 4 porce za které je živa její rodina tak tím ušetří při dnešních cenách pětikilo denně. takže k těm 15 a půl tisícům připočítáme 2500 krát 4 protože měsíc má v průměru 4 týdnny… to už jsme na 25 a půl litrech a to je docela nášup za pomocnou sílu která dělá jenom šest hodin. V práci se taky stihnou napapat né že ne. Navíc jako asi jediné kuchařky nedělají ve státní svátky a víkendy… o prázdninách dělají třebas jenom měsíc protože vaří pro zdejší domov důchodců ( např.) To ale mají pořá měsíc volna… + dovolená během roku. Vánoční a jarní prázdiny….

  Stejně jdou jejich platy z daní rodičů i nerodičů… ty peníze kteří rodiče dávají na obědy a svačinky jdou stejně jenom do surovin… do výplat z toho nejde ani ťuk… stejné je to s energiemi… taky placeno ze školního rozpočtu takže zase DANĚ….

  Né opravdu si nemyslím že by na tom personál školních jídelen v česku by tak špatně když si jednoduše spočítám jak tam vlastně rejžují.

  Hezký den… né neobtěžujte se mi psát váš názor. Nestojím o něj a na tenhle článek si za 10 minut už stejně nevzpomenu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *