05/12/2023

Průměrný starobní důchod se za poslední roky výrazně zvýšil, s novým rokem 2024 se minimální důchod zvedne o dalších 360 korun, což znamená dosažení částky 20 693 korun. Ano, je to skvělá zpráva pro více než 2,8 milionů občanů České republiky, kteří budou těžit ze zvýšení jak starobních, tak i invalidních a pozůstalostních důchodů.

Tento rok bez papírování 

Jestliže jste mezi těmi, kdo očekávají vyšší důchod, máme pro vás skvělou zprávu – není třeba podávat žádné žádosti. Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) se postará o vše. Tato automatická aktualizace důchodu si ale vyžádá své. Státní rozpočet bude tímto krokem zatížen částkou 12,3 miliardy korun.

Nová pravidla valorizace: Co to pro nás znamená? 

Ačkoliv už v říjnu 2023 vstoupila v platnost nová pravidla pro valorizace důchodů, tato lednová změna ještě podléhá starým zásadám. Významnější změny pocítí důchodci až s příchodem ledna 2025.

Tradiční model valorizace kombinoval inflaci s polovinou růstu reálných mezd. Nově však budou důchody valorizovány inflací a pouze třetinou růstu reálných mezd. Tato změna nám připomíná pravidla, která platila před rokem 2018, a jejím hlavním cílem je zajistit finanční stabilitu celého systému.

Vývoj důchodů: Náš vzestup v kontextu 

Ministr práce Marian Jurečka zdůraznil, že v okolních zemích za posledních několik let nebyl takový nárůst důchodů jako u nás. Před deseti lety činil průměrný důchod polovinu dnešního čísla, a za poslední dva roky se zvýšil o úctyhodných 5240 korun.

Foto: Shutterstock

Do budoucna? Důchody porostou, ale pomaleji 

Ministr Jurečka nám dává jasnou zprávu: „Stále platí, že důchody budeme každoročně v lednu navyšovat. Důchody budeme o inflaci plně valorizovat, jen měníme systém tak, aby byl spravedlivější a hlavně udržitelný.“

V nové éře se sice můžeme těšit na stále rostoucí důchody, ale rychlost tohoto růstu se bude zpomalovat. Ať už se nám to líbí, nebo ne, změna je nezbytná pro stabilitu systému a spravedlnost pro všechny občany.

Foto: Shutterstock, zdroj: E15, Penize

Subscribe
Upozornit na

9 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější
Inline Feedbacks
View all comments
taleb
1 měsíc před

Cituji z článku”s novým rokem 2024 se minimální důchod zvedne o dalších 360 korun, což znamená dosažení částky 20 693 korun.”
Ne minimální, ale všechny důchody se zvýší o 360 Kč – minimální, průměrné i maximální.

Wlad
1 měsíc před

V lednu se opět zvýší důchody?Nezvýší!
Budou valorizovány, a to o částku, která ani nepokryje inflaci.
Ve skutečnosti kupní síla většiny důchodů klesne.

karel
1 měsíc před

Někdo tu Ukrajinu a zbraně prostě musí zaplatit ,důchodci .

pavel
1 měsíc před

Já bych ten důchod dal našim státníkům aby si s ním vyžili

Jiří Jírovec
1 měsíc před

To všechno jsou nehorázné kecy. Jurečka by se měl naučit nejen sčítat, ale i odčítat. Napsal jsem mu to, ale on se přece nebude zdržovat s nýmandem. V lednu 2023 mi zvýšili důchod o 450 korun. Jenže současně mi byly domovní správou zvýšeny poplatky za teplo o 6500 korun, také měsíčně. Byt 1+1, který mě od roku 2014 až do ledna 2023 stál se vším všudy 16000 mě teď stojí 22500 korun měsíčně. Přidám-li skromné 4000 měsíčně na živobytí, dostávám se na 26000, což je důchod, který má v ČR asi 5000 ze 3 milionů důchodců. A tihle vládní hňupové mě budou balamutit, že se mám skvěle a mám být solidární, aby na mou rozmařilost jednou nedoplatiy děti a vnoučata.

frankie
1 měsíc před

Zvyseni duchodu??? si delaji s lidi srandu,primo se vysmivaji chudsim duchodcum!!, bych je odtamtud hnal!!! Hlavne, ze si sami pridali a urcite si v Novem roce pridaji, zduvodni to tim. jak je jejich politika uspesna!!! Fuj, nejhorsi vlda, co jsme meli!!!

Zbyněk
1 měsíc před

Nenavist Fialovy vlády k seniorům důchodcům je vražedná.
Fiala sám má málo tak musí okrádat důchodce, národ a samozivitelky.
Fialový hnus!!!

1 měsíc před

Ale i přes tyhle zlodějiny je spousta důchodců opět volit.

josefina
11 dní před

360 Kč nepokryje vážení nýmandi u moci ani inflaci!!No,ty vaše rozházené miliardy na Ukrajince,na zbraně,na solární barony MUSÍ někdo zaplatit,že??Nebýt Babišovy vlády byli by dnes desítky procent důchodců pod mosty,vy demokrati na baterky!!FUJ,kdo tohle mohl volit musel být b..bý jak humlíčkův pes!!

9
0
Would love your thoughts, please comment.x