25/04/2024

Autor: David Sedlecký – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88762299 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

AC Sparta Praha znovu okusila hořkost porážky, na Letné čtyřikrát inkasovala a slabšímu soupeři svými kolosálními chybami dopřála pět minut slávy. Václav Kotal zaujal mrazivým popsáním skutečnosti.
Autor: David Sedlecký – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

AC Sparta Praha podruhé za sebou okusila hořkost ligové porážky, v domácím prostředí inkasovala hned čtyřikrát a výrazně slabšímu soupeři dopřála pět minut slávy. Hlavní trenér letenského mužstva Václav Kotal zaujal až mrazivým popsáním skutečnosti, při čemž zásadně odmítal hledání jakkoli přesvědčivě znějících výmluv. Jeho svěřenci zápas zaslouženě prohráli vinou kolosálních individuálních chyb, které tradičně kupili především v obranném pásmu. Pokud prý hráči nezačnou zodpovědně plnit defenzivní povinnosti, nadcházející utkání proti evropským gigantům a úřadujícímu mistrovi české nejvyšší soutěže skončí tragicky.

Marné ofenzivní snažení a směšně vyhlížející inkasované branky

Sparťané si obléknutím speciální edice historických dresů připomněli 127. výročí od založení klubu. Úctyhodné existenční jubileum chtěli pochopitelně podpořit kvalitním výkonem a při troše štěstí také tříbodovým ziskem. Krutá a milosrdná realita však takřka romantické představy skalních fanoušků rozhodně neodrážela, ba naopak. Letenští se poměrně často dostávali k zajímavým ofenzivním výpadům, drtivá většina jejich střeleckých pokusů však končila neúspěšně. Dynamo České Budějovice se oproti Pražanům nikam nehnalo, spoléhalo spíše na rychlé protiútoky a soupeřovy chyby, což nakonec k vítězství bohatě stačilo. Rozhodujícím faktorem zápasu se stala rozháraná a mnohdy až komicky působící defenziva domácího mužstva, kterému vinou četných zdravotních omluvenek vypadlo několik členů základní sestavy.

K prvnímu zaváhání letenské obrany došlo přibližně po patnácti minutách hry, kdy hostující Mészáros trestuhodně unikl Plechatému a následně balón zkušeně nasměřoval mezi brankářovy nohy. Sparta sice ještě před koncem úvodního dějství srovnala, začátkem toho druhého ovšem znovu kapitulovala. Další obrovskou chybu vyrobila prakticky celá defenzivní linie. David Lischka nedokázal bezpečně odklidit centrovaný míč ve vlastním pokutovém území, hlavičkujícího Pavla Šulce zanedbal Matěj Hanousek. Gólman Heča sice první pokus reflexivně vytěsnil mimo tři tyče, na dorážku naprosto nekrytého Patrika Brandnera už ale neměl nárok.

I další vyrovnání Pražanů z kopačky Ladislava Krejčího se dočkalo pohotové odpovědi. Brankou překvapivě skončila dalekonosná “rána” Petra Javorka. Nechtěné zásluhy si opětovně připsal David Lischka, jehož nepovedená teč zaskočila Heču. Ten už jen nečinně sledoval, jak kulatý nesmysl pomalým tempem doklouzává přesně k tyči. Posledním hřebíčkem do letenské rakve se stal druhý gól Patrika Brandtnera, který převzal dlouhou přihrávku Micka van Burena a rozhozené protihráče si před suverénním zavěšením do sítě doslova vychutnal. Hosté zaslouženě zvítězili 4:2 a odlepili se ode dna tabulky.

Václav Kotal nehledal výmluvy, na adresu hráčů nešetřil kritikou

Osmašedesátiletý Václav Kotal během rozhovoru pro klubový web jasně a zřetelně popsal důvody, proč jeho svěřenci překvapivě prohráli. „Chyby v obranné fázi, špatné vykrývání hráčů, špatná komunikace. Hrajeme s hráči, které máme k dispozici. Ale na to se nechci vymlouvat, protože ve Spartě by měli působit fotbalisté, kteří utkání proti soupeři se třemi body na kontě prostě musejí zvládnout,“ uvedl zkušený kouč. „Děláme neskutečné chyby a soupeř je dokázal využít.“

Ačkoli Sparta ještě poměrně nedávno udržovala průběžné prvenství v tabulce Fortuna ligy, nyní už na vedoucí Slavii ztrácí čtyři body. Nyní ji čekají nesmírně složitá utkání na domácí i evropské scéně, což za daných okolností není příliš pozitivní zprávou. Trenér nelehký program pochopitelně vnímá. „Nezbývá nám nic jiného, než pracovat. Čekají nás velmi těžká utkání, série bohužel začala porážkou. Chtěli jsme si navodit lepší atmosféru vítězstvím, což se ale nepodařilo. Musíme se všichni uvědomit, a hlavně hráči si musejí uvědomit, že bez plnění obranných povinností neporazíte nikoho,“ zakončil Václav Kotal rázně.

Zdroj: AC Sparta Praha

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *