23/06/2024

Autor: Football.ua, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=42157269 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

 FC Viktoria Plzeň prohrála závěrečné utkání roku, v průběžné tabulce Fortuna ligy zaujímá deváté místo. Zatímco hlavní trenér Adrián Guľa připouští svůj obchod, Jindřich Trpišovský jej naopak hájí.
Autor: Football.ua, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Hororový podzim s hořkou tečkou na závěr. FC Viktoria Plzeň nezvládla ani závěrečné utkání tohoto roku, na domácím stadionu ji jedinou trefou pokořila pražská Slavia. Deváté místo v průběžné tabulce české nejvyšší fotbalové soutěže neposkytuje příliš důvodů k optimismu. Hlavní kouč Adrián Guľa ostatně moc dobře tuší, jak chatrné základy pro pokračování svého západočeského angažmá vystavěl. Zatímco slovenský lodivod otevřeně přijímá zodpovědnost a jakékoli rozhodnutí klubu pokorně přijme, Jindřich Trpišovský coby hlavní strůjce slávistického úspěchu upřímně nechápe způsob, jakým se tu s trenéry zachází. Téma rozvedl během středeční tiskové konference.

Budoucnost slovenského kouče se přetřásá prakticky celý podzim

FC Viktoria Plzeň musí v nadcházejícím zimním období učinit opravdu zásadní rozhodnutí. Zůstane slovenský trenér Adrián Guľa navzdory neuspokojivým podzimním výsledkům nebo jej ve funkci promptně nahradí někdo jiný? Odpověď na tuto zapeklitou otázku pravděpodobně neznají ani osoby, kterých se přímo týká. Budoucnost pětačtyřicetiletého milovníka moderních technologií se přetřásá prakticky od chvíle, kdy západočeské mužstvo nezvládlo předkola evropských pohárů a klubovou kasu tudíž připravilo o pořádný balík peněz. Neúspěšná mezinárodní utkání postavila základy rozsáhlé krize, jejíž následky dokonale reflektuje aktuální postavení v tabulce české nejvyšší fotbalové soutěže. Tradiční aspirant na titul šampiona zaujímá devátou příčku, což je nejhorší “poločasová” vizitka od roku 2006.

Fanoušky samozřejmě drásají také statistiky posledních pěti ligových zápasů, které hned ve čtyřech případech skončily porážkou. Ačkoli středeční utkání proti favorizovaným slávistům nebylo vyloženě tragédií, k bodovému úspěchu měli Západočeši poměrně daleko. Zásadní rozdíly mezi oběma mužstvy viděl hlavní kouč Guľa především v koncovce. „Chyběl nám klid v koncovce. Co oni proměnili, tak my jsme trefili hráče, nebo jsme nedůrazně vystřelili. Jejich hráči jsou asi i v lepší pohodě, tím pádem umějí šanci vyřešit jinak. Ale kluci podali velmi slušný výkon,“ zhodnotil pětačtyřicetiletý rodák z Nováků vystoupení svých svěřenců. Během následné tiskové konference nicméně neskrýval obrovské zklamání. Není se ostatně čemu divit, kromě dalšího nezdaru totiž logicky vnímá také reálnou hrozbu brzkého vyhazovu. Zastání nyní překvapivě nachází u konkurence.

Jindřich Trpišovský kritizuje způsob, jakým se tady zachází s trenéry

Tuzemská sportovní média už nějakou dobu řeší, jestli trenér Adrián Guľa ustojí plzeňskou krizi nebo během zimní přestávky změní působiště. Najdou se ovšem i tací, kteří podobné debaty považují za předčasné. Jindřich Trpišovský coby úspěšný lodivod klubu SK Slavia Praha kupříkladu tvrdí, že kluby od svých koučů občas očekávají nemožné. „Myslím si, že se někdy od trenérů chtějí velké zázraky, občas je na ně větší tlak než na hráče, očekává se, že okamžitě ukážou nějaký přínos. Nějakým klubům se to vyplácí, ale vždycky záleží na situaci v klubu. Největší síla trenéra je vytvořit kádr a herní schéma. Já říkám, že když přijde hráč do klubu, tak by měl mít půl roku adaptační čas a až pak řešit jeho přínos, nebo i po roce. U trenéru je to podobné,“ uvedl čtyřiačtyřicetiletý rodák z Prahy během středeční tiskové konference.

Někdejší kouč žižkovské Viktorie nebo libereckého Slovanu se dále vyjádřil přímo na adresu mnohými zatracovaného Adriána Guľy, kterého měl možnost poznat osobně. „Za sebe můžu říct, že Adrián je skvělý a pracovitý člověk. Měl jsem možnost s ním před několika lety strávit nějaký čas na dovolené, kde jsme se potkali a hodně jsme si o fotbale povídali. Je do něj hodně zapálený, sledoval jsem jeho práci v Žilině a myslím si, že je to skvělý trenér,“ uvedl Trpišovský. Dal tedy vedení klubu FC Viktoria Plzeň poměrně jasný signál, že ho ukvapené rozvázání spolupráce může v budoucnu mrzet. „Je to mimořádně kvalitní trenér. Řadím ho ke špičkovým odborníkům. Myslím si, že to je top člověk a top odborník. Přeju mu to nejlepší.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *