15/07/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Utkání české nejvyšší fotbalové soutěže mezi domácí Spartou a hostujícím Libercem vyvolalo obrovské pozdvižení. Na vině je kontroverzní penalta, jíž předcházelo nepochopitelné zaváhání rozhodčího.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Fotbalový rozhodčí Emanuel Marek se jedním ze svých verdiktů bezprostředně před koncem podzimní fáze české nejvyšší fotbalové soutěže postaral o rozruch. Právě probíhala devětadvacátá minuta utkání mezi pražskou Spartou a libereckým Slovanem, když domácí brankář Florin Nita zlikvidoval tvrdý střelecký pokus Jakuba Peška. Inkasoval přitom tvrdý úder do oblasti hlavy, pročež zůstal ležet na trávníku. Hlavní arbitr namísto okamžitého přerušení nepochopitelně vyčkával. K situaci záhy přispěchal Michal Sáček, který balón empaticky sejmul ze spoluhráčova hrudníku a jelikož hra nadále pokračovala, nevědomky tím způsobil penaltu.

První poločas vypjatého utkání narušila kontroverzní penalta

Přestože úterní ligové utkání klubů AC Sparta Praha a FC Slovan Liberec nabídlo naprosté minimum zajímavých ofenzivních příležitostí, diváky u televizních obrazovek rozhodně nenudilo. Vyhrocené měření sil provázelo značné množství zbytečných faulů a sporných momentů, mezi nimiž jednoznačně dominovala událost předcházející první brance hostujícího mužstva. Právě probíhala devětadvacátá minuta zápasu, když Severočeši podnikli ojedinělý výlet na soupeřovu polovinu hřiště. Letenský brankář Florin Nita sice razantní střelecký pokus Jakuba Peška perfektně zlikvidoval, balón mu přitom ale pořádně “nafackoval” do oblasti hlavy.

Rumunský strážce svatyně se sesunul k zemi, načež přispěchal empatický Michal Sáček. Ten z otřeseného spoluhráče instinktivně sejmul balón rukama, což v danou chvíli odporovalo pravidlům. Fotbalový rozhodčí Emanuel Marek proto posléze nařídil pokutový kop, čímž pořádně rozhněval nejednoho fanouška. Nutno podotknout, že všudypřítomné kritice čelí hlavní arbitr naprosto zaslouženě. Kdyby totiž reagoval včas, ke kontroverzní penaltě vůbec nemuselo dojít.

Rozhodnutí hlavního sudího splnilo pravidla, postrádalo ovšem cit

Hlavní sudí Emanuel Marek po konzultaci s videorozhodčím správně posoudil, že Michal Sáček v pokutovém území zahrál rukou. Sám ale rozhodně nemá čisté svědomí, protože přerušení hry odpískal s výraznou časovou prodlevou. Pokud by na ležícího Florina Nitu reagoval okamžitě (neměl ostatně zakrytý a vývoj událostí po celou dobu intenzivně sledoval), mohl se nynější záplavě negativních komentářů elegantně vyhnout.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *