Pondělí, 29 května
Shadow

Kritika české ligy, rasismu a výsměch Slavii. Georges Mandjeck si nebral servítky

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Včerejší utkání Ligy mistrů mezi francouzským PSG a tureckým Basaksehirem přibližně po patnácti odehraných minutách přerušilo údajné rasistické chování jednoho z přítomných rozhodčích. Případ, kterým se nyní zabývá Unie evropských fotbalových asociací (zkráceně UEFA), neunikl ani bývalé zahraniční hvězdě klubu AC Sparta Praha. Kamerunský záložník Georges Mandjeck to na sociálních sítích pořádně rozjel. Nejprve výše zmíněnou organizaci vyzval, aby důkladně prošetřila také rasistické chování českých fanoušků, posléze arogantně zpochybnil úroveň tuzemské ligy a pomyslnou třešničkou na dortu se stal nemístný výsměch Slavii. Asi není nutné dodávat, že jej fanoušci v komentářích samozřejmě nešetřili.

Evropským fotbalem přetřásá skandál nebývalých rozměrů

Úterní utkání prestižní Ligy mistrů mezi domácím Paris-Saint Germain a tureckým Basaksehirem skončilo totálním fiaskem. Bývalý kamerunský reprezentant Pierre Webó neuhlídal nervy, načež zaslouženě inkasoval červenou kartu. Nepřístojné chování člena realizačního štábu hostujícího mužstva jako první zaznamenal asistent rozhodčího Sebastian Coltesco, který během letmé výměny informací mezi arbitry použil výraz „negro“ a obrovský skandál byl rázem na světě. Ostrá slovní přestřelka rumunského sudího a ostatních aktérů fotbalového večera nakonec zapříčinila, že zápas skončil předčasně.

Případem údajného rasismu se aktuálně zabývá Unie evropských fotbalových asociací. Komentář si neodpustilo také poměrně velké množství známých osobností z celého světa. Mezi prvními se ozval například turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. „Odsuzuji rasistické poznámky vůči Pierrovi Webó a jsem si jist, že UEFA přijme nezbytná opatření,“ uvedl prostřednictvím sociální sítě Twitter. Kontroverzního státníka záhy napodobil kamerunský záložník Georges Mandjeck, který českým fanouškům utkvěl v paměti především díky nedávnému angažmá v barvách klubu AC Sparta Praha. A evidentně nezapomněl ani on. „UEFA by měla provést vyšetřování také v českém šampionátu, kde na tribunách pravidelně slyšíme opičí výkřiky,“ napsal dvaatřicetiletý fotbalista.

Kritiku ze strany fanoušků oplatil arogantními urážkami tuzemské ligy

Georges Mandjeck svým upozorněním na rasistické chování českých sportovních fanoušků otevřel Pandořinu skříňku. Jeho příspěvek zasypala vlna negativních komentářů, přičemž některé byly opravdu trefné a jiné naopak daleko za hranicí slušného chování. Exsparťanský fotbalista, jehož služeb momentálně využívá belgický celek Waasland-Beveren, si proto neodpustil další kopanec do míst, kde strávil nemalou část kariéry. „V každém případě je belgický šampionát tisíckrát lepší než ten váš a já se cítím dobře,“ uvedl arogantně. Závěrem uveřejnil výsledek prvního zápasu mezi kluby Hapoel Be’er Sheva FC a SK Slavia Praha, který použil jako důkaz, že dokonce i izraelská fotbalová liga dosahuje vyšších kvalit.

17 Comments

 • Petr Majevský

  S Mandjeckem je zbytečné se zabývat.Fotbal tady žádný nepředvedl,protože ho neumí.Jako správný černý rasista hledá rasisimus jinde,než by měl.Stačí si všímat reakcí barevných v případě,že se cítí být poškozeni.Okamžitě vyrukují s rasismem.To platí i o těch černých hráčích,kteří působí tady.Když se trenér nemohl vzpomenout na jméno hráče,užil termín „ten černoch“.Okamžitě černoši vyrukovali s rasismem.Ten nezmizí do té doby,pokud budou tzv.rasismus používat pro své výhody.Protože je to tento směr podporován senilními dědky a zkorumpovanými bafuňáři ve vedení fotbalu,bude to problém neustále využívaný.

 • Anonym

  Mandjeck ať si jde hrát fotbal domu,tady ho nikdo nemá rád a ani nepotřebuje,ostatně jako jeho dalších asi 100 000 bráchů.

 • Myška

  No asi má pravdu s těmi opičími výkřiky. Jeden dokonce umístil na svůj Twitter.

 • Anonym

  Již mnohdy jsem se setkal s tím, že barevní lidé a to myslím všeobecně, ne jen fotbalisté, pokud se jim šlápne na ,, kuří oko “ okamžitě začnou ostatní napadat, že jsou rasisté. Jakoby to byla taková univerzální obrana, nebo jsou prostě bez pádných argumentů, každý ať si udělá názor sám…

 • Anonym

  Chcete-li se o někom dozvědět, co je zač, dejte mu šanci promluvit. Posmívat se za výsledek v Izraeli týden po odvetě a při pohledu do tabulky skupiny bez ohledu na poslední kolo je… vševypovídající.

 • Anonym

  Tak jak existuje bílej blb,existuje i černej blb.A on je prostě černej nebo to snad není vidět

 • Anonym

  Presne tak. Ten cernoch hrak ve sparte celou dobu tuzku, mel by vratit plat misto jeho komentaru. A to hnuti blm nebo jak se tomu rika? Nerozumim a nevim , pred cim a proc pokekavali nasi reprezentani, traparna a hnus.

 • Nakobyl

  Pořád nevím, co je na tom urážlivého. Vždyť se jedná o výraz uvedený ve slovníku. Byl běžně užíván v USA až se z něho stala urážka připomínající období rasizmu v tomto státě. Jak dlouho vydrží onen poměrně hloupý název „afroameričan“ než se stane také urážlivý? A jak se mají nazývat obyvatelé Afriky. Afroafričané? A stejné je to i u nás. Romové se sice sami nazývají původním jménem, ale někdo ? řekl, že je to hanlivé a rasistické a jsou to romové, což chudák Hašek , který krásně popisuje jejich zvyky, jaksi neznal. Je to dnes holt rasista.

 • Anonym

  Nemusel si podepsat smlouvu a hrát v České republice ale peníze ti nesmrděli a tak si zde odváděl práci že bych ti nedal ani korunu.Hraj si v Begickém klubu ostatně Vás je tam hodně černochů a přistěhovalců a je Vám tam dobře.Horší je jak se tam žije bělochúm když jsou utlačováni a napadáni že jsou rasisti.to Vám jde vždy když je potřeba tak si hned vymyslíte že je bílí muž proti Vám a že Vás utiskuje.Přeju ti dobrou hru ale do České republiky se nevracej ani jako turista na takové tupce nemáme náladu.

 • Anonym

  Mám pocit, že kdyby evropana původní barvy pleti /bílé/ oslovil trenér v některém mužstvu v Evropě,
  kde je převážná většina hráčů tmavé pleti, jako např. národní mužstvo Francie, oslovil trenér ten běloch, tak by jej ani ve snu nenapadlo, že je osočen tzv. rasistickým oslovením.
  Je to jen uměle vytvořen problém, který vyvolávají ti, kteří toho moc neumějí.
  A ostatní nepřímí aktéři v tom vidí výborný zdroj obživy pod pláštěm „ochrany menšin“.
  Další se bojí z obviněni z rasismu. Otroky v Africe prodávali taky domorodci, kteří na tom bohatli.
  O tom nikdo nepíše ani nemluví. Evropané budou v budoucnu zotročeni demokratickým procesem,
  jen co ve volbách bude menšina bílých. Bohužel pak již bude asi pozdě.
  V Monaku získá občanství až 6. generace přistěhovaných. Co je asi důvodem?
  Ve většině ostatních částí Evropy stačí na obvinění z rasismu obvinění někoho, kdo je jen fyzicky přírodou obdařen a vyniká v nějakém sportu.
  Pro hodnotu společnosti udělal velmi málo a trestáni jsou ti, kteří pracují celý život a tvoří hodnoty společnosti. Ti, které má stát taky chránit. Proti obvinění z rasismu v hysterii, která je dnes vyvolána, není prakticky obrana. V Paříži dělá prohřešky člen týmu, nikdo na něj nemůže a odnese to rozhodčí, který upozorní v cizím jazyce, že nepořádek dělal ten, kdo jej dělal.Výsledek. Obvinění z rasismu.
  Původní příčina incidentu se neřeší. Kam to spěje. Jedině k dalšímu stupňování nesnášenlivostí.
  A pod záminkou rasismu se do toho zapojuje i president cizího státu. Kde je nezávislost sportu na politice? Kde je dodržování kázně a bezpečnosti na sportovních akcích když stačí říci něco o rasismu a
  je pomalu přečin odstaven a řeší se tušení výtržníka a ne jeho chování.

 • Peťas

  Mně by jen zajímalo, jestli je rasistické, když někdo tmavé pleti (neboli černoch) řekne o bělochovi „ten bílej“?

 • Bastardo

  Však má pravdu česka liga to je prales a Češi jsou největší rasisti v Evropě UEFA by to měla řešit už dávno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *