19/07/2024

Autor: Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88143210 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

SK Slavia Praha se po letech trápení vrátila na vrchol. Zásluhy nesou zkušení hráči, kteří však postupně přenechávají místo mladším. Pod rukama Jindřicha Trpišovského roste nová generace mistrů.
Autor: Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

SK Slavia Praha se po dávno zapomenutých letech herní i výsledkové mizérie vrátila zpět na vrchol, kam bezpochyby patří. Zásluhy si mezi sebou rozdělují členové vedení, realizačního štábu a pochopitelně také hráči samotní. Každá éra bohužel jednou končí a zkušení harcovníci, kteří se na revitalizaci chátrajícího klubu neodmyslitelně podíleli, postupně přenechávají místo svým mladším nástupcům. Pod rukama Jindřicha Trpišovského aktuálně roste nová generace mistrů.

David Zima

Když Slavia během zimní přestupové pauzy investovala nemalé peníze do nákupu středního obránce Davida Zimy, který v té době odehrál pouhé dva zápasy mezi dospělými, mnozí fanoušci si jen nechápavě klepali na čelo. Postupem času nicméně poznali, že sportovní oddělení sešívaných moc dobře ví, co a proč dělá. Dvacetiletý šikula se díky dlouhodobému zranění Davida Hovorky zapracoval do základní sestavy, odváděl nesmírně kvalitní výkony a výrazně tak přispěl k zisku mistrovského titulu. Překvapil natolik, že aktuálně figuruje na seznamu potenciálních reprezentačních nováčků.

Oscar Dorley

Dvaadvacetiletý liberijský fotbalista Oscar Dorley se na Slavii těší pravidelné herní praxi zejména díky své univerzálnosti, která je během doby koronavirové obrovsky cenná. Odchovanec klubu FK Trakai, z něhož se roku 2018 přestěhoval do Liberce, zvládne oba kraje defenzivní linie, cizí mu ale samozřejmě není ani záloha. Během právě probíhající sezóny dosud ovlivnil pět ligových utkání a další tři vystoupení absolvoval v rámci Evropské ligy, několikrát mu trenér Trpišovský dokonce svěřil základní sestavu. Pražané si talentovaného rodáka z Monrovie opravdu cení.

Abdallah Sima

Kdo by si ještě na jaře pomyslel, že mladičký útočník Abdallah Sima z druholigového Táborska pronikne mezi hráče úřadujícího mistra české nejvyšší soutěže a navíc si rovnou připíše několik povedených startů. Fotbal leckdy vypráví zdánlivě neuvěřitelné příběhy a právě devatenáctiletý Senegalec se stal reálnou předlohou jednoho z nich. Proti Slovácku odehrál jen malou chvíli, vítězství nad Mladou Boleslaví už ale okořenil plným počtem minut a trenér Trpišovský jej nakonec využil i v rámci Evropské ligy. Talentovaný hráč se mu za důvěru odvděčil jednou brankou.

Ondřej Lingr

Během letošního fotbalového jara zarputile bojoval o záchranu v české nejvyšší soutěži, na podzim pro změnu okusil evropské poháry či dosud neznámou pozici lídra prvoligové tabulky. Dvaadvacetiletý ofenzivní univerzál a také několikanásobný mládežnický reprezentant Ondřej Lingr měl v letních měsících několik zajímavých nabídek, nakonec jej ovšem zlákala pražská Slavia. Odchovanec karvinské fotbalové školy začal coby žolík Jindřicha Trpišovského, postupem času však přesvědčil o svých kvalitách a nyní už nastupuje vcelku pravidelně. Proti německému Leverkusenu se dokonce objevil v základu. Ačkoli na první střelecký úspěch stále čeká, góly jsou vzhledem k jeho stoupající formě otázkou času.

Jan Kuchta

Poslední tři roky strávil cestováním po českých prvoligových klubech, až nakonec zakotvil v barvách libereckého Slovanu. Tam Jan Kuchta odvedl pořádný kus práce, díky čemuž si během letní přestávky opětovně získal pozornost úřadujícího mistra Fortuna ligy. SK Slavia Praha sice disponovala vcelku kvalitní dvojicí útočníků, dalším člověkem do party nicméně nepohrdla. Začátek podzimu zastihl v dobré formě Stanislava Tecla, který první utkání sezóny okořenil hattrickem. Jelikož ale střelecky nenavázal, dostal příležitost Petar Musa. Ani nejlepší střelec minulého ročníku však zatím nedosahuje očekávaných statistik, takže nastoupil třiadvacetiletý Kuchta. Odchovanec konkurenční Sparty se blýskl dvěma krásnými brankami v Evropské lize, čímž si chválu a nejspíš i koučovu důvěru pro další klání.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *