Pondělí, 29 května
Shadow

Nenahraditelný Bořek Dočkal. Václav Kotal nemá žádnou adekvátní alternativu

Autor: Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Nepsané pravidlo říká, že trápení kapitána obvykle nevěstí nic dobrého ani pro zbytek týmu. AC Sparta Praha ostatně může vyprávět. Dosavadní lídr letenského mužstva Bořek Dočkal ztratil formu a společně s ní fotbalové trávníky bohužel opustila také nesmírně důležitá ofenzivní kreativita. Jak z této zapeklité situace elegantně vybruslit? A existuje vůbec nějaké ideální řešení? Určité procento fanoušků tvrdí, že zkušený středopolař už má nejlepší roky kariéry definitivně za sebou a měl by proto zůstat na lavičce náhradníků. Pravda je ovšem taková, že i kdyby trenér Václav Kotal nakrásně naslouchal těmto argumentům, do specifické pozice bohužel nemá koho dosadit – respektive by si případnou změnou v sestavě příliš nepolepšil.

Michal Trávník se ve Spartě dlouhodobě trápí

Pokud by stárnoucí Bořek Dočkal „rezignoval“ na své výsostné postavení v základní sestavě pražské Sparty, logicky se nabízí alternativa v podobě Michala Trávníka. Šestadvacetiletý odchovanec Slovácka přicházel s pověstí ofenzivně laděného záložníka, jehož výkony za Jablonec měly vzestupnou tendenci a zároveň generovaly nemalé množství bodů. Od podepsání profesionální smlouvy na Letné však jeho kariéra neuvěřitelně stagnuje. Během dvou sezón si nepřipsal jedinou soutěžní branku, zvládl pouze tři gólové asistence. Přestože osobně by posun nahoru nepochybně uvítal, problémy Pražanů tím bohužel nikterak nevyřeší.

Michal Sáček je fotbalový chameleon, sedí mu ale spíše defenzivní úkoly

Důležitý herní post by namísto Bořka Dočkala mohl teoreticky zastávat také Michal Sáček. Čtyřiadvacetiletý fotbalista je v podstatě takový Brouk Pytlík letenského mužstva, jehož trenér Václav Kotal využívá tam, kde zrovna potřebuje vyplnit trhlinu. Ačkoli se rodák z Hustopeče nejlépe cítí při plnění defenzivních povinností jako záložník nebo krajní obránce, nejspíš by si krátkodobě (dokud se Dočkal nedá dohromady) i s podporou útočných akcí. Dlouhodobě si jej ovšem coby ofenzivního lídra jednoduše nedokážeme představit.

Adama Karabce zatím limituje mládí a nedostatek zkušeností

Z hlediska technických i rychlostních dovedností má teprve sedmnáctiletý Adama Kabarec coby případný nástupce dvaatřicetiletého Bořka Dočkala ty nejlepší možné předpoklady. Mezi letenskou elitou kroutí odchovanec pražských Bohemians teprve druhou sezónu, všechna svá dosavadní vystoupení nicméně ozdobil kvalitními výkony. Právoplatné místo v základní sestavě si jednou nepochybně vybojuje, nyní ovšem stále patří spíše na lavičku. Nízký věk v kombinaci s nedostatkem cenných zkušeností zkrátka hovoří proti tomu, aby předčasně nahradil stárnoucího veterána, byť má momentálně lepší formu.

31 Comments

 • Mirek,

  takze nejen Borek je z formy, koukam ze se najde mnohem vic hracu sparty bez formy ale jednoduche je to hodit na Borka, ten za to muze.

 • Gogo

  Jednou to přijít musí a čím dřív Dočkala Kotal odstaví tím líp. Dočkal už na ligu nemá akorát překáží mladším a zejména lepším hráčům, ale Kotal je bojácný alibista a se Spartou zase nic neudělá. Slavia ji dá na Letné zase tři góly jako vloni na podzim. Upřímnou soustrast pane Kotal.

 • Gogo

  Jednou to přijít musí a čím dřív Dočkala Kotal odstaví tím líp. Dočkal už na ligu nemá akorát překáží mladším a zejména lepším hráčům, ale Kotal je bojácný alibista a se Spartou zase nic neudělá. Slavia ji dá na Letné zase tři góly jako vloni na podzim. Upřímnou soustrast pane Kotal.

 • Anonym

  Dočkal je jenom línej běhat, v tomhle nikdy nic moc nepředvedl. To ale neznamená, že nedokáže vytvořit kvalitní útočnou akci, přhrávky a nápady má dobrý. O lavičce náhradníků podle mě nemá smysl mluvit.

 • Jestli dá Slávia Spartě na Letné 3 góly s tím si nejsem tak jistý. Co se týká hráčů obou týmů , je to velký problém. Při příchodu nového hráče se očekává že snad bude dávat g,oly jak na běžícím pásu a ono zatím trvá dost dlouho, kdy se hráč aklimatizuje, a to u každého chvíli trvá. U Sparty je to několik hráčů a ve Slávii to samé- Musí se čekat a doufat.

 • Anonym

  Dočkal to je adept na psychiatrii. Fotbal už nehraje , plivat a rozčilovat mu jde moc dobře. A dědek Kotal na to jen čumí!!!

 • Nahradit Dočkala

  Trávník není v nejlepší formě ale určitě je o 200 procent lepší než Dočkal. Měl by určitě nastupovat v základu. Potřebuje jenom důvěru. Karabec by určitě měl též patřit do základu. V zahraničí nikdo nekecá bludy že nemá zkušenosti. Když si dobrý a maz na to tak hraj. To v Anglii a v jiných lepších ligach hrají v základu. A to se hraje mnohem rychlejší a náročnější fotbal.

 • robert

  Ale co má asi tak Kotal dělat,když má dvě třetiny hráčů základní sestavy na marodce,ted naposled i Karabec,prý odešel o berlích,takže zase další dlouhodobá absence.

 • Anonym

  Jj Dočkal je fotbalista o tom žádná,ale dnešní fotbal je o rychlosti a pohybu a ten tam prostě není. Jinak,když má čas dokáže neskutečné přihravky.

 • Anonym

  Bohužel jsme se dostali do situace,kdy tam Dočkala musíme trpět,protože nemáme další hráče do jedenáctky.

 • Mirek

  Pan Kotal si poradí, je pravda, že Dočkal do nynější SPARTY nepatří. Pan Trávník s podporou trenéra je mnohem lepší a rychlejší. Holt schází Martin Hašek, to by byl s Trávníkem kvalitní střed zálohy. Pan Rosický a asi další činovníci SPARTY to pěkně po..ali. Vše se dá řešit, ale musí se chtít. Špatná rozhodnutí odnáší fotbal a mužstvo SPARTA.

 • Anonym

  Dočkal je dobrý fotbalista, ale je typickým představitelem pomalého českého fotbalu. Kde ale sežene Sparta hráče kterému míč nepřekáží a dokáže hrát rychle. V české lize takový dnes není.

 • Anonym

  Přesně tak, Trávník byl a je kvalitní fotbalista jen přišel v době, kdy jeho hra a nasazování trpělo díky “ nepostradatelnosti” Kangy. Ten kluk – co je ve Spartě, tak nehraje. Logicky se to musí podepsat na sebevědomí a za 15. min toho moc nemá možnost ukázat.

 • Anonym

  Když tu Dočkal nebyl tak jste plakaly vy paka asi jste nikdy nehrály fotbal

 • Anonym

  Když tu Dočkal nebyl tak jste plakaly vy paka asi jste nikdy nehrály fotbal

 • Petr Majevský

  Každý je nahraditelný,což potvrzuje i historie.Těch nenahraditelných jsou plné hřbitovy.Alibismus je cítit i z tohoto článku.Karabec je mladý a tak nemůže hrát v základu.Prý nemá zkušenosti!Tím chtěl autor článku říci,že jich nejvíce nasbírá sezením na lavičce?Pak se nedivte výkonnosti nynějších „reprezentantů“,kterým jde nejlépe poklekávání před zápasem,schválené budoucím zachráncem českého fotbalu Vladimírem Šmicerem.V zahraničí se na věk nekoukají.Máš na to schopnosti,tak hraj!U nás se jen vyhledávají výmluvy,proč to či ono nejde!

 • Vlastik

  Přece sparta nekupovala hráče na patnáct minut a M.Trávník který byl osou v Jablonci by měl dostávat víc šancí aby do mužstva zapadl vždyť v pohárovém utkání ve skotsku při třetím a čtvrtém gólu asistoval a vybojoval míče ale bohužel není kmenově ze Sparty tak těch příležitostí tolik nedostane ?!

 • Anonym

  Dočkal je nejlepší záložník české ligy bezpochyby, jeho čísla odpovídají za vše.
  Vina se hází jenom na Dočkala a noviny a tak dál to jenom podporují. Proč to na něj nehodit protože je přece kapitán tak vždycky musí dávat góly+asistence blbost! Oči vždycky jenom na Spartu na jiné se nikdo nekouká.

 • Anonym

  Zdravím ,myslím, že Bořek ještě nějaký rok kopat bude, jen by to chtělo mu dát prostor na hřišti, něco jako měl Kvasňák či Berger. A měli by hrát spolu s Karabcem, aby získal tu potřebnou praxi. Trávník asi ten pravý lídr nebude, možná v Jablonci, či jiném klubu, něco jako Vacek. Sáček je lítač,ale když se mu nechce, tak je mimo. To samé Karlson. Nechápu Plavšiče, mladý, ale bez šťávy. No a starší Krejčí, to je úplně záhada, co se s ním stalo. Jinak je Sparta dobře vybavená a výkon na Celtiku to potvrdil. A trenér je super. Jen tak dál. Chce to čas.

 • Petr Moravec

  Sparta to má hezky rozjeté a po porážce v Plzni je strašně brzo někoho odstraňovat. Po tom všem co má Sparta za sebou je to hezké sledovat že ji fotbal opět baví. Nita slaví góly na Celticu je vidět že jsou tam opět hladový kluci a ne zoldaci. Spíš mě zaráží fakt že v lize má Sparta absolutně nejmíň faulu a mužstva která hrají se Spartou mají faulu strašně moc. Ono by se to mělo trestat daleko více jako v zahraničí aby se i u nás hrál fotbal a ne úmyslně rozkouskovana hra. Pak nebudeme muset řešit Dočkala. Na rovinu mě někdo takhle zfaulovat asi už bych taky moc nebehal. Tak více fotbalu méně faulu více branek více fanoušků které to logicky bude taky více bavit. Je velkou otázkou jestli v tom našem prostředí je ale toto možné.

 • Anonym

  Gogo opravdu jsi gogo.Jestli je Dockal ve dvatriceti stary tak tomu nerozumis.Formu momentalne nema,ale se da napravit.

 • Pavlík

  Dočkal není špatný fotbalista, ale má velkou smůlu, fotbal je stále rychlejší, souboje jsou tvrdčí a on nestačí. Při každém zápase Sparty jej sleduji, když kolem něj na 2 m nikdo není tak dá dobrou, přesnou přihrávku a to je všechno. Světový fotbal je někde jinde, pamatuji z Norska jej vyhodili pouze proto, že byl pomalý a liný, Číňani jej koupili a když zjistili že je pomalý, a také liný tak jej pakovali. Sparta jej koupila, ale on je stále stejný, jiný hráč již nebude. To nehodnotím jeho stálé plivaní. Mám možná špatný názor, ale on je také vyčůránek a hledá si cestu dalšího uplatnění ve Spartě. Čím dřív skončí tím lépe pro Spartu.

 • Zappa

  No teď jste tomu dal, opravdu si myslíte, že by byl Hašek ten pravý, myslíte toho co nechtěl jet ani na soustředění, protože čekal lepší nabídku než měl od Sparty. A za ty peníze co u ní bral se mu nechtělo ani chodit do práce? Protože pro fotbalistu je fotbal přece práce, jak jistě víte. To že se Bořkovi teď moc nedaří ještě neznamená, že do Sparty nepatří. Bohužel to vidím tak, že pokud je na trávníku, všichni od něj čekají, že vymyslí finální přihrávku. Jenže když se mu nikdo nenabídne, tak není pro koho. To že je pomalejší než většina hráčů v lize, zase tak moc neznamená, protože na place by měl především létat balon a né nějací poplašňáci jako je třeba Hanousek. Vzpomeňte si třeba na Marka Matějovského to taky nebyl žádný běžec Sparta se ho po pár nepovedených zápasech zbavila a v Boleslavi jí pak dával lekce z přesných přihrávek a nejednou jí pomohl k výhře i nad Spartou, to samé Horvát.

 • Bobo

  V zahraničí toho moc nenahrál. Všichni se ho zbavili. Nejlépe mu teď jde to plivání a kritizování rozhodčích. Podle našich odborníků Bosáka, Hyského, Němce, atd., nevadí, že neběhá, ale je zkušený.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *