24/06/2024

Autor: Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79304494 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Trápení kapitána zákonitě odnáší celý tým. I kdyby ovšem Bořek Dočkal odevzdal pásku a spokojil se pouze s lavičkou náhradníků, trenér Václav Kotal za něj bohužel nemá adekvátní náhradu.
Autor: Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Nepsané pravidlo říká, že trápení kapitána obvykle nevěstí nic dobrého ani pro zbytek týmu. AC Sparta Praha ostatně může vyprávět. Dosavadní lídr letenského mužstva Bořek Dočkal ztratil formu a společně s ní fotbalové trávníky bohužel opustila také nesmírně důležitá ofenzivní kreativita. Jak z této zapeklité situace elegantně vybruslit? A existuje vůbec nějaké ideální řešení? Určité procento fanoušků tvrdí, že zkušený středopolař už má nejlepší roky kariéry definitivně za sebou a měl by proto zůstat na lavičce náhradníků. Pravda je ovšem taková, že i kdyby trenér Václav Kotal nakrásně naslouchal těmto argumentům, do specifické pozice bohužel nemá koho dosadit – respektive by si případnou změnou v sestavě příliš nepolepšil.

Michal Trávník se ve Spartě dlouhodobě trápí

Pokud by stárnoucí Bořek Dočkal “rezignoval” na své výsostné postavení v základní sestavě pražské Sparty, logicky se nabízí alternativa v podobě Michala Trávníka. Šestadvacetiletý odchovanec Slovácka přicházel s pověstí ofenzivně laděného záložníka, jehož výkony za Jablonec měly vzestupnou tendenci a zároveň generovaly nemalé množství bodů. Od podepsání profesionální smlouvy na Letné však jeho kariéra neuvěřitelně stagnuje. Během dvou sezón si nepřipsal jedinou soutěžní branku, zvládl pouze tři gólové asistence. Přestože osobně by posun nahoru nepochybně uvítal, problémy Pražanů tím bohužel nikterak nevyřeší.

Michal Sáček je fotbalový chameleon, sedí mu ale spíše defenzivní úkoly

Důležitý herní post by namísto Bořka Dočkala mohl teoreticky zastávat také Michal Sáček. Čtyřiadvacetiletý fotbalista je v podstatě takový Brouk Pytlík letenského mužstva, jehož trenér Václav Kotal využívá tam, kde zrovna potřebuje vyplnit trhlinu. Ačkoli se rodák z Hustopeče nejlépe cítí při plnění defenzivních povinností jako záložník nebo krajní obránce, nejspíš by si krátkodobě (dokud se Dočkal nedá dohromady) i s podporou útočných akcí. Dlouhodobě si jej ovšem coby ofenzivního lídra jednoduše nedokážeme představit.

Adama Karabce zatím limituje mládí a nedostatek zkušeností

Z hlediska technických i rychlostních dovedností má teprve sedmnáctiletý Adama Kabarec coby případný nástupce dvaatřicetiletého Bořka Dočkala ty nejlepší možné předpoklady. Mezi letenskou elitou kroutí odchovanec pražských Bohemians teprve druhou sezónu, všechna svá dosavadní vystoupení nicméně ozdobil kvalitními výkony. Právoplatné místo v základní sestavě si jednou nepochybně vybojuje, nyní ovšem stále patří spíše na lavičku. Nízký věk v kombinaci s nedostatkem cenných zkušeností zkrátka hovoří proti tomu, aby předčasně nahradil stárnoucího veterána, byť má momentálně lepší formu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *