03/12/2024

Jde o krásný příklad toho, jak dnešní svět funguje. Když se už před pár lety objevily obavy z toho, že by státy mohly začít zakazovat mimo jiné i spalování dřeva v krbech a kotlích, bylo to odmítáno jako šíření mylných a zavádějících informací. Tehdy ochránci klimatu ještě hráli jiné hry a na tyto věci se teprve mělo dostat. V takovém případě používají taktiku, že nic takového se nestane.

Už se to rozjelo

Začne se to dít až ve chvíli, kdy se to schválí. Zřejmě až potom o tom lidé mohou mluvit jako o reálné hrozbě. Jde o zajímavou taktiku, jelikož v podstatě znemožňuje vést diskuzi předtím, než už se něco reálně stane.

Přesně to se teď odehrálo v případě zákazu krbů, kamen a kotlů na dřevo. Zákazová mašinerie se zjevně rozjela a ve Skotsku došlo právě k tomu, čeho se lidé obávali. Podle nově platného zákona už si nemohou nainstalovat nové krby a další zařízení na spalování dřeva. Je přitom jen otázkou času, kdy podobný zákaz přijde i do dalších zemí. Ostatně, třeba v Německu již začali s omezováním starších krbů, které nutí jejich majitele vyměnit nebo nákladně upravit, aby splňovaly nové emisní normy. Jenže za rok nebo za pár let může přijít úplný zákaz.

Zajímavé je, že ve Skotsku pro nové domy zakázaly mimo jiné i vytápění plynovými kotly a pochopitelně i dřevem. Náhradou mají být výhradně tepelná čerpadla a solární panely s bateriemi, které umožní uchovávat elektřinu. Ve druhém případě ale kritici zmiňují, že zrovna tato země není z hlediska slunečního svitu zrovna tím pravým ořechovým.

Poslední možnost

Lidé už se tam ostatně začali ozývat. “Zákaz krbů a kamen na dřevo se pro nás rovná katastrofě. Jsou klíčovou součástí naší strategie nulových emisí k roku 2030. Jde o praktické a levné řešení v porovnání s tepelnými čerpadly. Poskytují teplou vodu v zimě, když toho solární energie není schopna. Navíc těžba dřeva poskytuje levné palivo a pracovní místa,” uvedl dle deníku The Herald jeden z tamních občanů.

Čtěte také: Topíte tepelným čerpadlem? Stejně budete platit i za plyn, rozhodl úřad

Poslední nadějí je jakási klička, kterou zákon obsahuje, snad aby si jeho tvůrci zajistili určitá zadní vrátka. Jde o to, že topení na dřevo může být teoreticky použito v rámci “nouzového vytápění”. Tedy tehdy, když se například tepelné čerpadlo rozbije. To by však předpokládalo přítomnost takového zařízení v domě.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Je to tady. Zakázali krby na dřevo. Tohle se nemělo nikdy stát

  1. My máme na dřevo sporák, o kterém se v článku nepíše. Zmíněn je jen krb, kamna a kotel. Takže nás se to netýká. 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *