19/06/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Postavou netradiční fotbalový útočník Adebayo Akinfenwa výrazně pomohl klubu Wycombe Wanderers FC k senzačnímu postupu do Championship. Gratulaci obdržel dokonce i od Jürgena Kloppa.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Pod jménem Adebayo Akinfenwa si většina lidí nedokáže představit žádnou konkrétní tvář. Ani první pohled na stokilového hromotluka ve vás nejspíš nevyvolá pocit, že právě sledujete profesionálního sportovce, který navíc platí za jednoho z nejlepších střelců v nižších fotbalových soutěžích na území Velké Británie. Londýnský rodák s velice zamotaným rodokmenem se nyní podepsal pod velkolepým úspěchem klubu Wycombe Wanderers FC, jemuž svou zarputilostí a produktivitou pomohl k senzačnímu postupu do Championship.

Namísto sestupu přišel historický úspěch

Britští fotbaloví experti před startem EFL League One tipovali, že klub Wycombe Wanderers FC sestoupí o třídu níž. Jak se ovšem ukázalo, i mistr tesař se někdy utne. Pořádně. Podceňovaný tým procházel soutěží s naprostou lehkostí a nakonec překvapivě postoupil do Championship, tedy druhé nejvyšší ligy v Anglii. Lví podíl na tomto historicky jedinečném úspěchu nese především osmatřicetiletý útočník Adebayo Akinfenwa, který navzdory stoupajícímu věku a přebytečným kilům platí za velmi kvalitního střelce. Letos se v lize kupříkladu trefil desetkrát, k tomu si připsal pět asistencí. Celkem už se v barvách výše zmíněného klubu radoval z šestačtyřiceti přesných zásahů během čtyř let. Poměrně slušná bilance člověka, který na první pohled působí spíš jako takzvaný “gaučový sportovec”, nemyslíte?

Sám Akinfenwa po vítězném zápase s Oxfordem nemohl uvěřit, co že to se svými spoluhráči vlastně dokázal. V euforii si proto dobíral televizního redaktora, jehož nutil neustále opakovat, kam že to ti Wanderers překvapivě postoupili. Zároveň poděkoval Bohu, že z neskutečného učinil skutečné. Na závěr rozhovoru došla řeč na případné zájemce o fotbalistovi služby. Jelikož je rodák z Londýna dlouholetým fanouškem slavného Liverpoolu, sdělil, že při oslavách vypíná mobilní telefon a zprávu otevře jedině od trenéra Jürgena Kloppa. Ten se mu opravdu ozval, prostřednictvím videozáznamu vyjádřil upřímnou gratulaci a přání štěstí do dalších let.

Dosavadní sportovní cesta Adebayo Akinfenwa

Adebayo Akinfenwa se pyšní velmi zamotaným rodokmenem. Ačkoli se narodil v Londýně, jeho muslimský otec má nigerijské kořeny. Matka je naopak zapřísáhlou křesťankou. Aby toho nebylo málo, už v dětství začal fandit Liverpoolu a jako nejoblíbenějšího hráče dodnes označuje Johna Barnese, který s klubem získal dvakrát mistrovský titul. Šikovný útočník poměrně brzy věděl, čemuž se chce v životě věnovat. Ještě jako mladík se proto dohodl s litevským FK Atlantas, kde ovšem vinou napjatých vztahů s ostatními fotbalisty nebyl šťastný. Po roce tedy vrátil zpátky na rodnou hroudu. Tam kopal například za Torquay United FC, Swansea City AFC, Northampton Town FC, Gillingham FC či AFC Wimbledon, který se s ním po postupu do třetí ligy v roce 2016 rozloučil. Členové tamního vedení údajně nevěřili, že s kvalitnějšími protivníky zvládne udržet krok. S ohledem na události posledních dnů možná zpytují svědomí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *