15/07/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Slovenský fotbalový klub MŠK Žilina k poslednímu červnovému dni ukončil likvidaci a zároveň získal licenci pro příští ročník tamní nejvyšší soutěže. Otázkou ale zůstává, jak zvládne složit kádr.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Pandemie nového koronaviru se neblaze podepsala na fungování mnoha sportovních soutěží a hlavně jejích protagonistů, kteří museli nečekaně řešit zásadní výpadek příjmů. Slovenský fotbalový klub MŠK Žilina se krátce na to rozhodl vyhlásit likvidaci a souběžně s tím propustit sedmnáct profesionálních hráčů, protože podle zákulisních zdrojů nepřistoupili na snížení měsíčních odměn. Ačkoli obnovenou sezónu dohrává tradiční účastník nejvyšší soutěže našich blízkých sousedů pouze s juniory, licenci získal i pro další ročník a poslední červnový den navíc oficiálně ukončil proces likvidace. Faktem ale zůstává, že skládání nového kádru nebude s podlomenou reputací vůbec jednoduché.

Žilina učinila radikální krok z finanční tísně

Když se na evropském kontinentu začal nekontrolovatelně šířit virus z Wu-chanu, většina sportovních soutěží byla do odvolání zastavena. Tím samozřejmě utrpěly příjmy klubových pokladen, které naopak musely i nadále vyplácet pravidelné měsíční odměny zaměstnancům i samotným hráčům. Bylo jasné, že krize dříve či později přinese oběti. Jako první se nelehkému úkonu odhodlal slovenský klub MŠK Žilina, který koncem března oznámil likvidaci a následně ze dne na den propustil drtivou většinu profesionálních fotbalistů. Ten krok vedení odůvodnilo slovy, že hráči odmítali přistoupit na snížení mezd, takže již neexistovalo jiné východisko.

Zdravotnická situace se v sousedním státě postupně stabilizovala a první fotbalová liga proto na scénu přilétla ještě před letními prázdninami. Žilina do obnovené sezóny naskočila ve složení šikovných juniorů, kteří sice zkušenějším týmům zatím nemohou konkurovat, ale minimálně jde o důležitý a naprosto jedinečný křest ohněm. Fanoušci tradičního celku se ale samozřejmě ptají, co bude následovat dál. Klub jim odpovídá včerejším zrušením likvidace a čerstvě získanou licencí pro ročník následující. Co ale zatím nikdo neosvětlil, je složení budoucího kádru.

Do Žiliny se vzhledem k situaci nikdo nepožene

Jak jistě víte, finančních problémů Žiliny během posledních měsíců využily hne dva tuzemské kluby – FC Viktoria Plzeň a AC Sparta Praha. Západočeský tým vedený slovenským koučem Adriánem Guľou podepsal záložníka Miroslava Káčera a obránce Filipa Kašu. Ještě před nucenou pauzou na hostování přivedl také Argentince Ivána Díaze. Pražané naopak zabrousili do brankoviště, kde získali talentovaného Dominika Holce. Ani další volní fotbalisté pochopitelně nezaháleli a rychle si našli nový způsob obživy. Zpátky na předchozí adresu by se ale ani v opačném případě příliš nehrnuli, protože je náhlé rozvázání spolupráce hodně naštvalo. Hledání nových posil nicméně nebude pro Žilinu jednoduchým úkolem. Troufneme si dokonce tvrdit, že s takovou pověstí se tamní představitelé nemusejí skutečně kvalitních tváří dočkat vůbec.

Zdroj: MŠK Žilina

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *