13/04/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=85752116 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

AC Sparta Praha sice ovládla první dva ostré zápasy nového ročníku Fortuna ligy, na druhou stranu ovšem trestuhodně nezvládla ani jedno přípravné utkání během reprezentační pauzy.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Jako nebe a dudy. AC Sparta Praha sice zcela jednoznačně ovládla úvodní ostré zápasy Fortuna ligy proti brněnské Zbrojovce a olomoucké Sigmě, na druhou stranu ovšem trestuhodně zaspala během reprezentační přestávky, kdy nezvládla ani jedno přípravné utkání. Nejprve se nechala obrat fotbalisty pražských Bohemians, o poslední zbytky sebevědomí přišla v duelu s druholigovou Viktorií Žižkov. Přestože mizerné výkony letenského týmu zatím nepředstavují žádné reálné ohrožení, krátce před pokračováním české nejvyšší soutěže jsou minimálně zdviženým, varovným prstem.

Nejdříve naprostá euforie, během pauzy však přišlo vystřízlivění

Do nového ročníku české nejvyšší soutěže vykročila pražská Sparta konečně tou správnou nohou. Vlastně si už ani nedokážeme přesně vybavit, kdy naposledy jsme mohli něco takového upřímně pronést. Časté změny na pozici hlavního kouče v kombinaci s neustálou rotací kádru vpravdě poskytovaly jen malou šanci na ideální start, který by okamžitě nezlikvidoval už tak dosti narušenou psychiku. Andrea Stramaccioni, David Holoubek zaštítěný Tomášem Požárem, Zdeněk Ščasný, Pavel Hapal a dokonce ani Václav Jílek nedosáhli dlouhodobé spokojenosti. Až Václav Kotal zažehl jiskřičku naděje, jíž ke konci minulé sezóny proměnil v sálající plamen. Třetí místo v tabulce Fortuna ligy a společně s ním také zisk národního poháru ostatně hovoří za vše.

Kádr letenského celku se během letní přestupové pauzy dočkal četných změn. Stagnující fotbalisté zmizeli v zapomnění, jejich místo pak okamžitě zaplnili zkušení reprezentanti a šikovní mladíci. Vedení klubu se zjevně poučilo z dřívějších nezdarů a překopalo strategii, což do budoucna jedině prospěje. Úvodní dva zápasy podzimu zvládla obměněná Sparta na jedničku s hvězdičkou. Nejdříve rozdílem 4:1 přemohla brněnskou Zbrojovku, následně třemi brankami zničila Sigmu Olomouc. Doslova nepopsatelná vlna euforie zalila fanoušky i hráče samotné, média na adresu znovuzrozeného týmu rovněž nešetřila chválou. Reprezentační přestávka však přinesla studenou (a možná potřebnou) sprchu.

Poučení z přátelských zápasů může Sparta aplikovat už v neděli

Když se český národní tým připravoval na zápas se Slovenskem, AC Sparta Praha pochopitelně také nelenila a domluvila si přípravné utkání s Bohemians. Václav Kotal dostal příležitost “nanečisto” vyzkoušet nové posily a případně také doladit věci, které se mu v úvodu úplně nezdály. Ačkoli skóre otevřeli letenští už ve třetí minutě, další přesný zásah už bohužel nepřidali a naopak dvakrát inkasovali. Klokani si proti papírově silnějšímu soupeři nevedli vůbec špatně, místy měli dokonce výrazně navrch.

Jedna prohra ještě sama o sobě nic neznamená, fotbalisté si prostě jen vybrali slabší chvilku. Z omylu nás ovšem vyvedlo druhé modelové utkání s Viktorií Žižkov, které Sparta opět trestuhodně nezvládla. Nechala si nasázet tři branky a podstatnou část hry tahala za slabší konec provazu. Na trávníku se postupně vystřídali prakticky všichni klíčoví muži včetně navrátilců z reprezentačního srazu, což neúspěch ještě umocňuje. Možná je dobře, že takové výsledky přišly. Určitě je dobře, že se dostavily, když ještě o nic nejde. Pražané si uvědomili svou zranitelnost a slabiny, jichž se zatím nedokázali úplně zbavit. V neděli už se ale každopádně hraje zase naostro.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *