19/07/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79925534 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká fotbalová reprezentace by mohla v dohledné době přijmout několik ztracených synů, ale také nové tváře, kterým se na tuzemské scéně překvapivě daří. Trenér Šilhavý má opravdu z čeho vybírat.

Fotbalové EURO se vinou pandemie nového koronaviru přesunulo na příští rok, kvůli čemuž se mnoho hráčů vyšší věkové kategorie může s prestižní mezinárodní akcí bohužel rozloučit. Mladí a “obrození” však odsunutí evropského šampionátu naopak vítají, protože ještě dostanou příležitost k upoutání pozornosti reprezentačních trenérů svými kvalitními výkony. V tuzemském prostředí tomu samozřejmě není jinak. Stačí se podívat na několik zápasů Fortuna ligy a dojde vám, že někteří fotbalisté by si další (nebo úplně první) šanci v národních barvách skutečně zasloužili. Konkrétní jména se dozvíte hned záhy.

Libor Kozák (AC Sparta Praha)

By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Jednatřicetiletý útočník Libor Kozák byl notnou část právě probíhající sezóny terčem internetových vtipálků. Během podzimu se totiž střelecky trápil, pálil jednu vyloženou šanci za druhou a útočné snažení mnohokrát padlo za oběť ofsajdovému postavení. Na jaře se ovšem někdejší hráč Lazia Řím, Aston Villy či Livorna Calcio vrátil jako utržený ze řetězu a společně s týmovým spoluhráčem Guélorem Kangou vede tabulku ligových střelců díky dvanácti přesným zásahům. Odchovanec opavské fotbalové školy už za reprezentaci několik zápasů odehrál, nikdy se v ní ovšem neusadil napevno. Aktuální fazóna by mu mohla zajistit další pozvánku.

Bořek Dočkal (AC Sparta Praha)

By Вячеслав Евдокимов – fc-zenit.ru, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

S přistoupením trenéra Jaroslava Šilhavého do českého národního týmu výrazně posílila role Bořka Dočkala, který vyfasoval kapitánskou pásku a dovedl tým k několika důležitých vítězstvím. Odchovanec klubu Bohemia Poděbrady se ovšem v průběhu roku 2018 ošklivě zranil a na fotbalových trávnících se poté dlouhou dobu neobjevil. Očekávaný návrat absolvoval teprve letos na jaře a ačkoli svými výkony ještě zdaleka nedosáhl běžného standardu, o teplé místečko v reprezentaci by pravděpodobně neměl přijít. V příští sezóně navíc znovu převezme roli lídra sparťanských záložních řad, jelikož klub pravděpodobně neprodlouží smlouvu s gabonským šikulou Guélorem Kangou. To by bylo, aby někdejší opora Konyasporu, Rosenborgu či Philadelphie Union s dostatkem prostoru herně nezapadla do starých kolejí.

Jan Sýkora (FK Jablonec)

By Ailura, CC BY-SA 3.0 at, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Šestadvacetiletý záložník Jan Sýkora s fotbalem začínal ve Švihově. Odtud se později propracoval až do mládežnických kategorií klubu FC Viktoria Plzeň, mezi dospělými zde ovšem neodehrál ani jeden ligový zápas. Nějakou dobu strávil v rezervním týmu Sparty, brněnské Zbrojovce, Slovanu Liberec a nakonec v roce 2017 přestoupil do Slavie za 27 milionů korun. Ještě téhož roku sešívaným pomohl k zisku mistrovského titulu a dostal několik pozvánek do národního týmu. Svými nespornými kvalitami sice bavil fanoušky, nakonec ovšem ztroskotal na příliš vysoké konkurenci a vydal se hostovat do Jablonce. Oděn do zeleného dresu chytil druhý dech, v této sezóně zatím nastřílel slušných osm branek a výrazně si řekl o pozornost trenéra Šilhavého.

Lukáš Budínský (FK Mladá Boleslav)

Autor: Tadeáš Bednarz – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Zatím jsme se celou dobu bavili o hráčích, kteří už mají s českým národním týmem nějaké zkušenosti. To ovšem není případ osmadvacetiletého záložníka Lukáš Budínského, který letos překvapivě platí za jednoho z nejproduktivnějších fotbalistů celé Fortuna ligy. V barvách Mladé Boleslavi zatím naskočil do třiceti zápasů a připsal si jedenáct branek, které doplnil čtyřmi gólovými asistencemi. Poměrně slušné statistiky na člověka, kterému se reprezentační pozvánky po čas celé kariéry trestuhodně vyhýbají, že? V dohledné době se možná smůla konečně prolomí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *