19/07/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=79305395 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká fotbalová reprezentace ovládla svou skupinu v Lize národů, díky čemuž senzačně postoupila mezi elitu. Přestože se nominace vlivem koronaviru častokrát měnila, někteří hráči šanci nedostali.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Česká fotbalová reprezentace ovládla svou skupinu v Lize národů, díky čemuž zaslouženě postoupila mezi elitu. Senzace se přitom nerodila lehce. Propuknutí druhé vlny koronavirové infekce v kombinaci s nespornou kvalitou soupeřů přidělalo kouči Šilhavému nejednu vrásku. Přestože se hráčská nominace pro jednotlivé srazy vlivem nezanedbatelného množství zdravotních omluvenek častokrát měnila, komplexní výkon celého týmu tím nijak zásadně netratil. Navzdory vcelku logické potřebě rozšířit kádr se zapomnělo na fotbalisty, kteří v národních barvách ještě poměrně nedávno dostávali příležitost. O koho konkrétně jde, se dozvíte hned záhy.

Marek Suchý

Ještě minulý rok byl neochvějnou součástí reprezentačního mužstva, přízeň kouče Jaroslava Šilhavého ale nakonec ztratil. Dvaatřicetiletý střední obránce Marek Suchý, který svého času hrdě nosil kapitánskou pásku, podstoupil vinou natrženého úponu mezi stehenním a hýžďovým svalem několikaměsíční rekonvalescenci a když se oficiálně vrátil mezi zdravotně způsobilé, obrovská konkurence bohužel udělala své. Na fotbalových trávnících už se v barvách národního týmu nikdy neobjevil. Co se klubové scény týče, ani tam to bohužel z pohledu slávistického odchovance není žádná hitparáda. Podzim zatím okořenil jediným soutěžním zápasem. Kariéra kdysi opěvovaného stopera po přesunu do německého Augsburgu neuvěřitelně stagnuje.

Martin Frýdek

Další reprezentační pozvánky už se pravděpodobně nedočká ani osmadvacetiletý univerzál Martin Frýdek, který loni ovlivnil jediné mezinárodní utkání. Nutno podotknout, že odchovanec letenské fotbalové školy v podstatě nikdy nepatřil mezi stabilní členy národního mužstva. Všeho všudy na hřišti strávil jen nějakých 271 minut, přestože za Spartu tehdy nastupoval vcelku pravidelně. Když mateřský klub koncem letošního léta opustil, dlouhou dobu nemohl zavadit o nové angažmá. Nakonec se upsal švýcarskému Lucernu, jemuž dosud pomohl ve dvou ligových zápasech.

Tomáš Hořava

Fotbalový záložník byl jednou z nejvýraznějších postav plzeňského vzestupu. Západočeskému klubu svými kvalitními výkony pomohl ke třem mistrovským titulům, zažil více či méně úspěšná tažení evropskými poháry a nakonec si řekl také o pozornost české reprezentace. V národních barvách odehrál čtrnáct zápasů, čtyřikrát se navíc upřímně radoval ze vstřelené branky. Čas ale bohužel nezastavíš a ani dvaatřicetiletý Tomáš Hořava se na vrcholu blaženosti neudržel věčně. Plzeňané momentálně dávají šanci talentované omladině, odchovanec Drnovic tak nastupuje vesměs sporadicky. K poslednímu mezinárodnímu utkání nastoupil před dvěma lety a tak to do budoucna nejspíš i zůstane.

Milan Škoda

Přestože je odchovancem Bohemians, závratných kariérních úspěchů dosáhl o několik málo kilometrů dál. Čtyřiatřicetiletý fotbalový útočník Milan Škoda se výrazně podepsal pod třemi mistrovskými tituly pražské Slavie, v podstatě byl symbolem jejího znovuzrození. Během šesti sezón nastřílel takřka neskutečné množství branek, početná fanouškovská základna mu ležela u nohou. Když dosáhl pokročilého věku, opustil klub svého srdce a vydal se na své první zahraniční angažmá do tureckého Rizesporu. Od roku 2015 pravidelně reprezentoval Českou republiku, loni už ale odehrál jediné utkání. Letos se pozvánky nedočkal vůbec. Přestože jeho jméno z oficiálních stránek národního týmu dosud nezmizelo, není příliš pravděpodobné, že ještě někdy dostane šanci.

Martin Doležal

Kariéru profesionálního fotbalisty odstartoval v barvách olomoucké Sigmy, jeho služeb však posledních šest sezón využívá severočeský Jablonec, kde si zkušený útočník Martin Doležal na nedostatek herní praxe rozhodně nemůže stěžovat. Během poslední dvou ročníků zažil nebývalý rozkvět osobní produktivity, dohromady nastřílel úctyhodných 25 ligových branek. Skvělými výkony upoutal pozornost reprezentačního kouče Jaroslava Šilhavého, který mu dopřál celkem pět mezinárodních startů. Poslední vystoupení zkušeného harcovníka proběhlo zhruba před rokem, k dalšímu už ale pravděpodobně nedojde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *