24/04/2024
Kylian Mbappé

"File:2019-07-17 SG Dynamo Dresden vs. Paris Saint-Germain by Sandro Halank–129.jpg" by Sandro Halank, Wikimedia Commons is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Kylian Mbappé se znovu stává terčem pozornosti, jelikož údajně zvažuje lednový odchod z PSG. Talentovaného mladíka kritizovalo několik bývalých fotbalistů.
Kylian Mbappé
File:2019-07-17 SG Dynamo Dresden vs. Paris Saint-Germain.jpg” by
Sandro Halank
is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Provozovatelé sportovních kanálů zadarmo obdrželi materiál s nemalým virálním potenciálem. Úhledně zabalené dárkové balíčky novinářům rozeslal Kylian Mbappé. Třiadvacetiletý fotbalista navzdory uzavřeným dohodám a rekordnímu kontraktu přemýšlí nad senzačním lednovým odchodem z PSG. Chování talentovaného mladíka kritizovalo několik uznávaných veteránů.

Nemusel zůstávat. Díky končící smlouvě mohl vyjednávat naprosto s kýmkoliv, eminentní zájem dlouhodobě projevoval hlavně Real Madrid. Ačkoliv přestupová senzace nebyla daleko, rozhodnutí třiadvacetiletého fotbalisty nakonec zvrátila kreativita pařížského velkoklubu. Kylian Mbappé odsouhlasil mimořádně výhodnou smlouvu s částečnými rozhodovacími pravomocemi a dobrovolně zachoval věrnost barvám PSG. Kdo si tenkrát dokázal představit, že nadšení možná vydrží pouhých šest měsíců?

Fotbalová sezóna 2021/2022 bohužel nenaplnila hráčova velkolepá očekávání. Veřejné kritice podrobil například zvolenou taktiku hlavního manažera Christopha Galtiera, za oponou příliš nevychází s brazilským kanárkem Neymarem a fenomenálním Lionelem Messim. Nelze přehlédnout také hvězdné manýry, kterým v důsledku smluvních benefitů okamžitě přivykl.

Rostoucí napětí kolem mnohonásobného francouzského reprezentanta způsobilo, že měl podle renomovaného španělského deníku Marca začít přemýšlet nad lednovým odchodem. Spekulace ohledně budoucnosti talentovaného zakončovatele postupně komentovalo několik vysloužilých fotbalistů.

„Nikdo není rád vystaven tomu, v čem není dobrý. Nemusí se vám to líbit, ale je tu něco, co je větší než všechno ostatní – klub. Bylo mu řečeno, že je klub důležitější než jeden hráč, nebo nabyl pocitu, že on sám je důležitější než klub?“ prohlásil během vysílání televizního kanálu CBS Sports legendární útočník Thierry Henry. „Také jsem v Barceloně nerad hrával příliš vysoko, nenáviděl jsem to. Ale musel jsem to dělat pro dobro týmu. Existuje jedno pravidlo. Když vás trenér o něco požádá, uděláte to, pokud to je dobré pro tým.“

Štiplavý komentář si prostřednictvím televize ESPN neodpustil ani bývalý skotský záložník Craig Burley. „Tenhle chlap, pokud nedostane to, co chce, je největším dítětem ve fotbalovém světě. Jeho ego se před několika měsíci vymklo kontrole,“ nebral si upřímný vysloužilec servítky. Osobní stanovisko přihodil také někdejší miláček francouzského diváctva Emmanuel Petit.

„Dneska obtěžuje každého. Celou dobu se to snaží dělat osobní. Dokonce se staví nad klub. Vše, co se stalo v posledních měsících, mu stouplo do hlavy,“ začal fotbalový důchodce vyprávět na RMC Sport. „Klub je důležitější než kterýkoli hráč. Mbappého výroky jsou irelevantní a svědčí o nedostatku respektu k instituci a spoluhráčům. Protože svými výroky míří na trenéra, ale i na určité hráče. To považuji za politováníhodné.“

Nenechte si ujít
Stejně jako zákazníci nemají příliš valné mínění o obchodních řetězcích v České republice, platí to podle všeho také obráceně. Některé obchody si totiž o lidech zjevně myslí, že jde o nemyslící bytosti, kterým mohou prodat opravdu všechno. Proč to dělají? Jak jinak si vysvětlit situaci, která nastala v obchodním řetězci Globus a kterou zaznamenal zákazník Vít Bláha. “Kdo máte rádi tuňákové saláty Rio Mare, tak v Globusu mají akci přímo pro vás,” napsal poněkud ironicky na sociální síť X. A záhy vysvětlil, v čem je tato akce skutečně výjimečná. “Jeden salát stojí 59,99 korun. Výhodné akční balení se 3 kusy je za 299 Kč. A nejvýhodnější jsou 2 kusy za 249 Kč. Matematika se u nás zbytečně přeceňuje,” dodal zákazník. Ano, je třeba počítat, ale pokud tak učiníte, rychle zjistíte, na co se tady naráží. Tato nabídka totiž zcela popírá jakékoliv obchodnické počty, ve kterých vždy platí to, že pokud si koupíte větší balení, měli byste za něj zaplatit méně. Zde je to ale přesně naopak. Respektive nejvýhodněji vychází jeden kus, potom s velkým odstupem tři kusy a nejdražší je potom balení dvou kusů tuňáka Rio Mare. Opravdu “výhodná” nabídka salátů Rio Mare od Globusu. / Foto: Vít Bláha Zákazník se snadno splete Všechny tři produkty se prodávají vedle sebe. “To bude určitě nějaká psychologická hra se zákazníkem, uvidíš cenu jednoho za 59 Kč, řekneš si super cena, což je, a logicky sáhneš po vedlejší super výhodném balení, ale na cenu už nekoukáš. Myslím si, že je to od Globusu nefér,” napsal jeden z diskutujících. Pravděpodobně to tak skutečně může být. Spousta lidí totiž nakupuje bezmyšlenkovitě a ceny nepřepočítává. Koho by napadlo, že obchod provede něco tak vykutáleného. Kdo máte rádi tuňákové saláty RIO MARE, tak v @GlobusCesko mají speciální akci právě pro vás!1 salát = 59,90 Kč Výhodné akční balení s 3 ks = 299,- Kč.Nejvýhodnější jsou 2 ks za 249,- Kč.Matematika se u nás zbytečně přeceňuje… pic.twitter.com/bsQbUvtDLK— Vít Blaha (@vit__blaha) April 22, 2024 Čtěte také: Prošli jsme si ruský supermarket Globus. Češi mohou jen závidět, co se tam nabízí. Tohle nikdy mít nebudou Pravděpodobně jde o důsledek akční nabídky, která však platí pouze na balení jednoho kusu. Jenže akce není nijak viditelně označená. Na cenovce je pouze slovíčko “výhodněji”, ale nevíte, jakou slevu dostáváte. Stejná červená cenovka je přitom také u balení tří kusů. Foto: Shutterstock [...]
Zákazníci v České republice by si velmi přáli, aby si konečně mohli kupovat prvotřídní zboží, jako je to naprosto běžné třeba v Polsku nebo v Německu. Ostatně, mnozí už hodili pomyslnou flintu do žita a vzdali představu, že si v tuzemsku pohodlně nakoupí. Na nákupy potom raději vyrážejí do ciziny, což je sice složitá anabáze, ale za kvalitní potraviny to zkrátka stojí. Zákazník může tápat Obzvlášť když vidíte, co jsou obchodní řetězce v Česku schopny nabízet. Státní zemědělská a potravinářská inspekce se sice snaží, ale zdaleka nedokáže zachytit vše. A když vidíte ty případy, které se zveřejní, rozhodně potom nemáte chuť v takovýchto obchodech nakupovat, jelikož víte, že tam na vás číhá mnohem více pastí. Tentokrát se opravdu “zadařilo” Albertu, který byl přichycen přitom, kterak prodává jeden ze svých prémiových a drahých sýrů v takovém stavu, že to snad ani není možné. “Potravinářská inspekce zjistila výskyt plísně u BIO polotvrdého sýru z Albertu,” uvedla SZPI. “Jedná se o potravinu Bio 50+ Goudse JONG ZACHT (BIO sýr polotvrdý mladý, plátky).“ Inspektoři pochopitelně poukazují na skutečnost, že taková potravina není vhodná ke konzumaci. Bohužel, řada zákazníků si v takovém případě vůbec nemusí být jistá, jelikož u některých sýrů je plíseň poměrně běžnou záležitostí. Tak tomu ale v tomto případě nebylo. Albert tento sýr prodává jako velkou pochoutku v Bio kvalitě. A jak to dopadlo. / Foto: SZPI Drahý a chycený sýr Jak to má ale zákazník poznat, když se bílá plíseň vyskytovala ve všech kontrolovaných baleních. Když si člověk není jistý u jednoho výrobku, podívá se obvykle, jak vypadají ostatní tohoto druhu. Pokud zjistí, že je plíseň všude, nabude dojmu, že jde v daném případě o standard takového sýra. Čtěte také: Do Česka se dostalo úplně prolezlé ovoce. Kupovali ho všichni. Hlavně ho ale nejezte, jinak to zle schytáte Je přitom zajímavé, že tento sýr se do Alberta dováží až z Nizozemska a jde o jeden z jeho prémiových produktů, za který si nechá také náležitě zaplatit. Za to se však zákazníkům odmění opravdovou lahůdkou. To snad nemůže být ani pravda. Foto: Shutterstock [...]
Kdo by to byl řekl, že překročení hranic může znamenat tak markantní úsporu na lécích? Češi, hledající úlevu pro svou peněženku, čím dál častěji míří za nákupy do Polska, kde mohou za běžné léky platit podstatně méně než doma. Příklad z lékárny Dr.Max, kde se ceny stejných produktů v České republice a v Polsku drasticky liší, je toho jasným důkazem. Jaký je rozdíl v cenách? Monika Jonášová z Liberce se o této cenové nerovnováze dozvěděla náhodou a její zkušenost není ojedinělá. Příklad roztoku Tantum Verde, který v Česku stojí 305 Kč, zatímco v Polsku jen přibližně 120 Kč, otevírá otázku, proč dochází k takovým cenovým rozdílům. Nejde přitom jen o izolované případy. Pastilky Strepsils nebo sirup Robitussin jsou dalšími příklady produktů, za které Češi platí více než dvojnásobek polské ceny. Vysvětlení cenové politiky Dr.Max Michal Petrov, tiskový mluvčí Dr.Max pro Českou republiku, vysvětluje, že cenová politika v jednotlivých zemích reaguje na mnoho faktorů, včetně nákladů na nájmy, mzdy, daně, logistiku a konkurenční prostředí. Zdá se, že ekonomické podmínky v Polsku umožňují nastavit nižší ceny, což však vyvolává otázky ohledně přístupnosti léků. Foto: Shutterstock Co to znamená pro české spotřebitele? Pro české zákazníky, kteří se snaží ušetřit na nákladech za léčiva, jsou tato zjištění frustrující. Mnozí se cítí penalizováni za to, že žijí a nakupují v České republice, a někteří se dokonce vydávají do Polska za účelem nákupu léků za rozumnější ceny. Implikace pro zdravotní péči a ekonomiku Tento fenomén má širší dopady na zdravotní péči a ekonomiku. Cestování za levnějšími léky ukazuje na nerovnováhu v dostupnosti zdravotní péče mezi sousedními státy a může vést k dalším komplikacím, včetně tlaku na lokální trhy a možného nedostatku některých produktů. Jak mohou s touto situací naložit čeští spotřebitelé? Zatímco individuální zákazníci mohou za úsporami cestovat, je na čase, aby se i české regulativní orgány zamyslely nad tím, jak mohou ovlivnit a případně vyrovnat cenové rozdíly. Informovanost a transparentnost cen může pomoci spotřebitelům lépe se orientovat a rozhodovat. Foto: Shutterstock, zdroj: Denik, Parlamentnilisty [...]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *