19/07/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=73302557 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Evropská liga už pomalými krůčky vstupuje do hlavní fáze a oproti letům minulým počítá hned se třemi tuzemskými kluby, které však budou kvůli nejnovějším vládním opatřením značně znevýhodněné.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Evropská liga už pomalými krůčky vstupuje do hlavní fáze a oproti letům minulým počítá hned se třemi tuzemskými zástupci. Účast v základních skupinách však může Liberci, Spartě i Slavii pořádně zhořknout. Na vině budiž nejnovější vládní opatření, které spočívá v dočasném zastavení amatérských i profesionálních soutěží. Ačkoli ministr zdravotnictví Roman Prymula dopředu avizoval, že důležitá mezistátní nebo pohárová utkání dostanou výjimku, připravenost výše zmíněných mužstev zřejmě inkasuje citelný zásah do slabin, což je krátce před faktickým vrcholem sezóny opravdu nemilým zjištěním.

Fotbalovým tréninkům se vládní nařízení nejspíš vyhne

Koronavirová epidemie nabírá na obrátkách. Každý den přibývají tisíce nových případů nákazy, souběžně s tím rostou počty hospitalizovaných i zesnulých. Vláda České republiky proto skrze ministra zdravotní Romana Prymulu představila další balíček čtrnáctidenních bezpečnostních opatření, která se dotknou například školní docházky, kulturních akcí nebo také sportu. Amatérské i profesionální soutěže musejí dočasně přerušit svou činnost. Vnitřní sportoviště se uzavírají úplně, venkovní pak mohou pojmout maximálně dvacet osob.

Z výše zmíněných informací vyplývá, že hokej jako takový bude dva týdny nečině stát. Co se kopané týče, lze nejspíš pořádat alespoň improvizační tréninky v omezeném počtu osob. Fotbalové týmy mohou teoreticky oživit jarní model, kdy návrat na trávníky probíhal obdobně. Minimálně představitelé tří prvoligových klubů se však navzdory této vesměs pozitivní zprávě blahem rozhodně netetelí. Brzy totiž odstartují základní skupiny Evropské ligy, kde i nepatrný náznak nepřipravenosti hraje naprosto zásadní roli.

Ostré zápasy však budou pohárovým účastníkům proklatě chybět

Evropské poháry se stejně jako drtivá většina sportovních soutěží na celém světě podrobily přísným bezpečnostním pravidlům, jimiž chtějí organizátoři zamezit nekontrolovatelnému šíření nákazy novým koronavirem. Představitelé letošních reprezentantů z České republiky vynaložili obrovské úsilí, aby všechna důležitá klání proběhla bez větších obtíží. Důslednost nakonec přinesla vytoužené ovoce, hned tři kluby postoupily do základních skupin Evropské ligy. Už za dva týdny se Sparta, Slavia i Liberec postaví proti zahraniční konkurenci s jasným cílem – uspět.

Tlustou čáru přes rozpočet jim však vystavilo nové vládní nařízení, následkem kterého nemohou pilovat formu prostřednictvím ostrých zápasů a v podstatě ani kolektivních tréninků. Chybějící herní vytížení, byť hovoříme pouze o čtrnácti dnech, dokáže české zástupce poslat do krajně nevýhodné pozice a zásadně tak ovlivnit konečné výsledky. Můžeme sice naivně věřit v opak, nicméně logika velí, že našinci bohužel nepředvedou žádné zázraky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *