Úterý, 28 března
Shadow

Evropská liga a obrovské znevýhodnění českých zástupců

By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Evropská liga už pomalými krůčky vstupuje do hlavní fáze a oproti letům minulým počítá hned se třemi tuzemskými zástupci. Účast v základních skupinách však může Liberci, Spartě i Slavii pořádně zhořknout. Na vině budiž nejnovější vládní opatření, které spočívá v dočasném zastavení amatérských i profesionálních soutěží. Ačkoli ministr zdravotnictví Roman Prymula dopředu avizoval, že důležitá mezistátní nebo pohárová utkání dostanou výjimku, připravenost výše zmíněných mužstev zřejmě inkasuje citelný zásah do slabin, což je krátce před faktickým vrcholem sezóny opravdu nemilým zjištěním.

Fotbalovým tréninkům se vládní nařízení nejspíš vyhne

Koronavirová epidemie nabírá na obrátkách. Každý den přibývají tisíce nových případů nákazy, souběžně s tím rostou počty hospitalizovaných i zesnulých. Vláda České republiky proto skrze ministra zdravotní Romana Prymulu představila další balíček čtrnáctidenních bezpečnostních opatření, která se dotknou například školní docházky, kulturních akcí nebo také sportu. Amatérské i profesionální soutěže musejí dočasně přerušit svou činnost. Vnitřní sportoviště se uzavírají úplně, venkovní pak mohou pojmout maximálně dvacet osob.

Z výše zmíněných informací vyplývá, že hokej jako takový bude dva týdny nečině stát. Co se kopané týče, lze nejspíš pořádat alespoň improvizační tréninky v omezeném počtu osob. Fotbalové týmy mohou teoreticky oživit jarní model, kdy návrat na trávníky probíhal obdobně. Minimálně představitelé tří prvoligových klubů se však navzdory této vesměs pozitivní zprávě blahem rozhodně netetelí. Brzy totiž odstartují základní skupiny Evropské ligy, kde i nepatrný náznak nepřipravenosti hraje naprosto zásadní roli.

Ostré zápasy však budou pohárovým účastníkům proklatě chybět

Evropské poháry se stejně jako drtivá většina sportovních soutěží na celém světě podrobily přísným bezpečnostním pravidlům, jimiž chtějí organizátoři zamezit nekontrolovatelnému šíření nákazy novým koronavirem. Představitelé letošních reprezentantů z České republiky vynaložili obrovské úsilí, aby všechna důležitá klání proběhla bez větších obtíží. Důslednost nakonec přinesla vytoužené ovoce, hned tři kluby postoupily do základních skupin Evropské ligy. Už za dva týdny se Sparta, Slavia i Liberec postaví proti zahraniční konkurenci s jasným cílem – uspět.

Tlustou čáru přes rozpočet jim však vystavilo nové vládní nařízení, následkem kterého nemohou pilovat formu prostřednictvím ostrých zápasů a v podstatě ani kolektivních tréninků. Chybějící herní vytížení, byť hovoříme pouze o čtrnácti dnech, dokáže české zástupce poslat do krajně nevýhodné pozice a zásadně tak ovlivnit konečné výsledky. Můžeme sice naivně věřit v opak, nicméně logika velí, že našinci bohužel nepředvedou žádné zázraky.

17 Comments

 • Nazor

  Dobry den domnivam se ze vetsina sportu se musi ze soucastne situace vyporadat.Je to samozrejme spatne ale s tim se musi vyporadat i nasi souperi.Ale to zasadni v drivejsich dobach kdy meli nasi reprezentanti perfektni podminky jejich vysledky byli vetsinou tristni.Nestezovat a makat jen zadne vymluvy.

 • Anonym

  Dobrý den.Četl jsem článek pana Svobody(předsedy LF) a naprosto s ním tentokrát souhlasím.Profesionální fotbal NENÍ žádná volnočasová aktivita,ale normální práce.Proto si myslím,že to pan ministr (plukovním Prymula)pořádně přepísk.Když je někdo epidemiolog ještě neznamená,že všemu rozumí.Mužstva z EL vynaložily ne malé přostředky na testy,někteří zůstali i mimo rodiny a tak je to pro ně velmi nefér.

 • Anonym

  Ve chvíli, kdy se všichni musí testovat, před každým zápasem, postrádá tato opatření logiku.

 • Anonym

  Proboha nechápu rozhodnutí vlády vůči přerušení fotbalové a hokejové ligy.Ddyz se před každým zápasem se testují a SOU pod kontrolou.

 • EL

  alespoň se budou moct na něco vymluvit, sralta by těch bodů neudělala ani za normální situace, jedině kdyby Chovanec mohl delegovat naše rozhodčí

 • Misot

  pokud omezení bude na 2 týdny, tak v tom problém nevidím…. naopak naše mužstva si většinou stěžují na nabitý program a nechávají před pohárovým zápasem opor mužstva odpočívat..tak teď si může odpočinout celé mužstvo

 • AntiBureš

  A nebylo by pro profesionální kluby (zejména tyto tři) nejlepší odjet na 14 dnů mimo ČR a připravovat se tam? Není důvod proč by nemohli s fotbalisty jet i nejbližší rodinný příslušníci.
  Taky nebudu následujících 14 dnů trávit v ČR. Obava, že ten lampasák bude chtít natvrdo zavřít hranice je reálná a STBácký premiér mu v tom určitě bránit nebude.

 • Anonym

  No havně že jsi „odborník“. Je vidět že jsi hodně nakažený Covidem-19 a Tvůj mozek je těsně před kolapsem. Babiš tě ničí, prymula tě nič….. doufám že Tvoje stará Ti někdy dá. Jinak by jsi byl už zralý nakopat do kytek 🙂

 • Anonym

  Aspoň při neúspěchu, porážkách, špatných výkonech budou mít mužstva výmluvu, že to zavinil koronavir, a zákazy hrát ligu, budou mít obezlicku vymluvi, na koho to sbalit, ale to neobstojí!!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *