23/05/2024

Ilustrační foto: Pixabay.com

Nová vládní opatření proti šíření koronaviru vyvolala masivní vlnu odporu. Bouří se především profesionální sportovní kluby a soutěže, které jejich význam nechápou. Roman Prymula poskytl vysvětlení.
Ilustrační foto: Pixabay.com

Nový balíček plošných bezpečnostních opatření, který má zpomalit šíření zákeřného koronaviru v tuzemské populaci, vyvolal poměrně masivní vlnu nespokojenosti. Bouří se především představitelé profesionálních sportovních klubů a celých soutěží, kteří kvůli pravidelnému testování zpochybňují jeho význam. Ministr zdravotnictví Roman Prymula během páteční tiskové konference poskytl dodatečné vysvětlení. Vláda údajně hledala spravedlivé řešení a jiné rozumné východisko se prý bohužel nenabízelo.

Ligová fotbalová asociace s rozhodnutím vlády absolutně nesouhlasí

Epidemiologická situace není příznivá a vláda České republiky proto přistoupila k dalšímu balíčku bezpečnostních opatření, pomocí něhož po dobu nadcházejících čtrnácti dnů zásadním způsobem omezí některé aktivity. Tvrdou ránu inkasoval především profesionální sport, který dočasně a bez výjimek zavírá brány. Ligová fotbalová asociace okamžitě zaujala negativní stanovisko, protože se od prvopočátků této zdravotnické krize snaží zajistit podmínky vhodné pro pokračování, byť s obrovskými finančními ztrátami.

„Všichni vnímáme hrozbu významných nárůstů nakažených osob ve společnosti. Rozumíme nutnosti na přechodnou dobu zakázat účast diváků na stadionu,“ uvedl Dušan Svoboda z pozice předsedy LFA. „Vlastní omezení konání zápasu ale dle našeho názoru postrádá opodstatnění. Profesionální fotbal v Česku patří mezi nejvíce chráněná prostředí v rámci cele společnosti. Hráči i realizační týmy jsou nepřetržitě testování a dodržují řadu přísných opatření.“

Na stranu Ligové fotbalové asociace se záhy postavilo také několik profesionálních hokejistů v čele s Milanem Gulašem, který se odvolává na vysokou promořenost extraligových týmů. Plzeňský kapitán prostřednictvím sociální sítě Twitter hledal vysvětlení, proč hokej představuje natolik zásadní riziko, že nesmí pokračovat. Odpovědi se mu částečně dostalo hned druhý den, kdy ministr zdravotní společně s premiérem Andrejem Babišem uspořádal tiskovou konferenci.

Jediná výjimka může spustit řetězovou reakci dalších žádostí

Ačkoli Roman Prymula vnímá nespokojenost prvoligového fotbalu, který pravidelně testuje a dodržuje i další preventivní opatření, rozhodl ke zmrazení amatérského i profesionálního sportu přistoupit plošně. Udělení jediné výjimky z pravidla totiž automaticky znevýhodňuje ostatní. „Ozvali by se i jiní a žádali by také výjimky. Tvrdili by, že i jejich sporty nejsou rizikové. To jsme nechtěli dopustit, a proto jsme přistoupili k plošnému zavření soutěží,“ vysvětlil ministr s tím, že opatření po avizovaných čtrnácti dnech končí. „Je to na dva týdny, pak počítáme se spuštěním profesionálních soutěží. Byť to bude určitě bez diváků.“

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *