23/04/2024

"File:Kylian Mbappé and Luka Modrić receive the award for the best young player and best player in the 2018 World Cup respectively.jpg" by Эдгар Брещанов is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Vysoká cena není zárukou kvality. Některé fotbalové kluby by ostatně mohly vyprávět. V případě těchto tří útočníků se ovšem ohromné počáteční investice vyplatily. Dvě ze tří navíc vzešly z PSG.

V životě platí, že vysoká cena ještě nutně neznamená kvalitu. Fotbalové kluby by ostatně mohly vyprávět. Někdy se zkrátka astronomické vstupní investice do hráčů naprosto minou účinkem a jediným hmatatelným výsledkem se stává kasa zející prázdnotou. V případě přestupů tří hvězdných útočníků, jejichž příběhy vám jeden po druhém představíme, se však enormní náklady přeci jen vyplatily a hned pod dvěma z nich se navíc podepsalo francouzské PSG.

Joao Felix (Atlético Madrid)

By Анна Нэсси – https://m.soccer.ru/galery/1140903.shtml, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Dvacetiletý Joao Felix se mezi nejdražší útočníky planety zařadil teprve v polovině loňského roku, kdy Atlético Madrid zaplatilo Benfice Lisabon neskutečných 126 milionů eur. Mladíkovi k tomuto úspěchu navíc stačila jen jedna povedená sezóna. Rodák z Viseu své první fotbalové krůčky podnikl v týmu Os Pestinhas, odkud se později přesunul do slavného Porta. Z blíže nespecifikovaných důvodů nicméně po sedmi letech dostal výpověď a možná na truc se přestěhoval k úhlavnímu nepříteli. Tam se přes jednoletou anabázi v rezervě propracoval do A týmu, kterému pomohl patnácti ligovými brankami a dalšími sedmi asistencemi. Po příchodu do Španělska zatím odehrál dvacet zápasů a připal si čtyři přesné zásahy, čímž zůstal poměrně za očekáváním. Jeho velká chvíle ale určitě teprve přijde. Ne nadarmo jej média označují za nástupce Cristiana Ronalda.

Kylian Mbappé (Paris Saint-Germain)

“File:Kylian Mbappé and Luka Modrić receive the award for the best young player and best player in the 2018 World Cup respectively.jpg” by Эдгар Брещанов is licensed under CC BY-SA 4.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Francouzský supertalent Kylian Mbappé je na tom oproti Joao Felixovi podstatně lépe. V domácí Ligue 1 působí už dlouhých pět let a každou sezónu střílí úctyhodný počet branek. Vloni se pyšnil třiatřiceti trefami, letos jich ve zkráceném ročníku posbíral osmnáct a podruhé za sebou tak stanul na samotném vrcholku ligových střelců. Navíc znovu donutil evropské giganty, aby kolem něj kroužili jako hladoví supi. Jestli jejich vábení vyslyší, zatím není jasné. Zámožní šejkové a zároveň majitelé PSG totiž sčítají ztráty způsobené koronavirovou krizí a ve snaze ušetřit peníze se mohou několika svých ikon zbavit. Jednadvacetiletý odchovanec AS Bondy, čtyřnásobný mistr francouzské nejvyšší soutěže a také mistr světa z roku 2018 by klubovou kasu zaplnil vskutku obstojně. Když totiž přestupoval z AS Monaco do současného působiště, vyplázl za něj pařížský klub celkem 145 milionů eur, čímž hráče katapultoval na druhé místo historických tabulek mezi útočníky.

Neymar (Paris Saint-Germain)

Vedení Paris Saint-Germain na kvalitních a hlavně neskutečně drahých posilách svého času opravdu nešetřilo. Kromě příchodu Kyliana Mbappého dotáhlo do konce také Neymara, kterého katalánské Barceloně kompenzovalo rekordní částkou 222 milionů eur. Brazilec se při podepisování smlouvy netajil tím, že do Francie si jde hlavně pořádně vydělat a přesně tak to také během prvního roku spolupráce vypadalo. Věčný průšvihář předvedl několik excesů, pár průměrných výkonů a minulé léto si chtěl dokonce mermomocí vydupat návrat k Messimu. Dohoda mezi kluby ale neklapla a fanoušci PSG dávali Neymarovi zaječí úmysly pořádně sežrat. Nakonec jej ale museli vzít na milost. Osmadvacetiletému odchovanci Santosu se začalo velice dařit a nyní už opět patří k nejlepším mužům ve svém oboru, ačkoli stále tak nějak klečí ve stínu týmového kolegy, jehož jméno asi nikoho nepřekvapí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *