26/02/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Do aktuálního ročníku NHL zasáhlo celkem třicet hokejistů. Pro sezónu příští se však jejich počty mohou výrazně ztenčit. Jména několika adeptů na odstřel jsme pro vás sepsali.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Do tohoto ročníku zámořské National Hockey League zasáhlo celkem třicet českých hráčů. Ačkoli se jedná o poměrně slušnou vizitku tuzemské hokejové školy, vzhledem k dosaženým výsledkům několika jednotlivců se dá předpokládat, že po sezóně se zástupy našich krajanů v nejslavnější lize světa výrazně ztenčí. David Pastrňák, Jakub Voráček, Jakub Vrána, Dominik Kubalík nebo David Krejčí určitě nemusejí usínat v nejistotě. Koho naopak s největší pravděpodobností čeká stěhování? Na to se podíváme v následujících řádcích.

Lukáš Radil (San Jose Sharks)

Devětadvacetiletý hokejový útočník Lukáš Radil se po dobu dvou sezón marně prokousával do sestavy zámořského klubu San Jose Sharks a když došlo k ohlášení předčasného konce základní části, rozhodl se své snažení definitivně vzdát. Podepsal smlouvu s ruským Spartakem Moskva a vrací se tak do známého prostředí, kde si z hlediska produktivity vedl vcelku obstojně. Odchovanec Pardubic v Kontinentální lize odehrál 164 zápasů, z nichž vytěžil 103 kanadských bodů. V aktuálním ročníku NHL pro porovnání naskočil jen do čtrnácti duelů (poslední vystoupení si navíc připsal v listopadu 2019), přičemž mu statistiky “zdobí” absolutní nula. Rodák z Čáslavy nehodlá na zámořskou misi vzpomínat ve zlém, nicméně kvůli současné situaci musel přijmout nabídku, která poskytuje určitou dávku finanční stability a hlavně jistoty, že se ze dne na den neocitne bez práce.

Vladimír Sobotka (Buffalo Sabres)

Dvaatřicetiletý Vladimír Sobotka se na podzim konečně dostával do formy. Pak ale přišel ostrý střet s Nikitou Kučerovem, kvůli kterému musel odchovanec Třebíče absolvovat operaci pravého kolene. Když se jeho zdravotní stav začal lepšit a návrat na ledovou plochu dostával reálné obrysy, přihlásila se o slovo koronavirová krize a zámořská NHL byla stejně jako většina sportovní soutěží přerušena. Pracovitý útočník sice neztrácí optimismus a věří, že ještě dostane příležitost prokázat kvality, jeho budoucnost nicméně zůstává zahalena pod rouškou tajemství. Ačkoli má za sebou mnoho povedených sezón, poslední roky mají jeho výkony klesající tendenci. Kvůli tomu už ostatně nejslavnější hokejovou ligu světa jednou opustil. Bude se nyní historie opakovat a zamíří zpátky do KHL? Ve hře je i opětovný start v domácím prostředí, kde v letech 2003 až 2007 nastupoval za pražskou Slavii.

Michael Frolík (Buffalo Sabres)

Opustit National Hockey League může podle všeho také dvaatřicetiletý Michael Frolík, kterého Calgary v průběhu sezóny vyměnilo do Buffala Sabres. Tam se ale odchovanci kladenské hokejové školy vůbec nedařilo. Vstřelil jednu jedinou branku, kterou doplnil třemi asistencemi a celkově tak základní část zakončil ziskem čtrnácti kanadských bodů. Zkušený útočník musí stejně jako Vladimír Sobotka cítit, že nejlepší roky profesního života už se zpátky pravděpodobně nevrátí, takže má v podstatě jen dvě možnosti. Buď bude trpělivě čekat na další nabídku za oceánem, která navíc vůbec nemusí přijít, nebo prolomí ledy a po čtrnácti letech odejde do Evropy. Posílí snad po vzoru Jaromíra Jágra milované Kladno? Vzhledem k tomu, že se Rytíři neudrželi v Extralize, by za cílovou stanici volil spíše bohaté Rusko.

Radko Gudas (Washington Capitals)

Třicetiletý obránce Radko Gudas hájil poslední rok barvy Washingtonu Capitals a přestože svými výkony rozhodně nezklamal, v prodloužení spolupráce údajně nevěří. Vedení klubu má v plánu výrazně omladit kádr a do této matematiky stárnoucí český zadák jednoduše nezapadá. Ačkoli by byla ztráta zaměstnání v současné situaci poměrně nepříjemná, několikanásobný reprezentant věří, že další angažmá určitě sežene. Mnoho zámořských klubů dle jeho názoru potřebuje vyztužit defenzivu a když to v NHL náhodou přeci jen nevyšlo, do hry mohou vstoupit i některé evropské týmy. Na rozdíl od Romana Poláka, který se nejspíš dohodne s Vítkovicemi, ale Gudas ještě není v takovém věku, aby bral návrat na starý kontinent jako jedinou reálnou možnost.

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x