22/05/2024

"File:Michal Neuvirth - New York Islanders.jpg" by Lisa Gansky from New York, NY, USA is licensed under CC BY-SA 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

HC Sparta Praha touží po letech půstu znovu ovládnout Extraligu. Letos to bohužel nevyšlo, pro ročník následující se však plány nemění. K cestě za vytouženým titulem má pomoci mnoho zkušených hráčů.
“File:Michal Neuvirth – New York Islanders.jpg” by Lisa Gansky from New York, NY, USA is licensed under CC BY-SA 2.0 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Pražská Sparta prošla před startem uplynulého ročníku značnou personální obměnou, která si kladla za cíl vyhnání zlých časů a naopak přivítání těch úspěšnějších. Pohled na soupisku napovídal, že tradiční účastníky finálových klání o titul mistra Extraligy budou mít dalšího lačného vyzyvatele. Kvůli pandemii nového koronaviru a zrušenému play-off to letos bohužel nevyšlo, nicméně v sezóně příští se plány holešovického klubu nemění. K dosažení kýženého výsledku mají dopomoci především zkušení hokejisté, které vám v následujících řádcích představíme.

Lukáš Pech

Odchovanec jihlavského hokeje byl letos nejproduktivnějším hráčem celé Sparty, přestože už mu mládí dávno zavřelo své brány a zahodilo klíč. Šestatřicetiletý útočník nastřílel jedenáct gólů, které doplnil osmadvaceti asistencemi. Pro někoho může takový počet kanadských bodů představovat životní maximum, v případě Lukáše Pecha se ovšem jedná o naprostý standard. Jeho důležitost by neměla ani s příchodem nového ročníku nijak zásadně klesnout, protože přesně takové hráče holešovický klub toužící po výsledcích potřebuje. Samozřejmě si ale musíme připustit, že úspěšné spojení klubu a hráče může být obnoveno třeba už úplně naposledy. Věk totiž nezastavíš a všichni se nemohou dle vzoru Jaromíra Jágra prohánět po ledových kluzištích až do padesáti.

Michal Neuvirth

Dvaatřicetiletý Michal Neuvirth se po letech v zámoří navrátil do svého mateřského klubu, kterému hodlá zásadním způsobem dopomoci k zisku prvního extraligového titulu po dlouhých čtrnácti letech. Jestli ovšem dostane příležitost jako brankářská jednička, není vůbec jasné. Tuto roli totiž v minulé sezóně perfektně zastal Matěj Machovský, jemuž jistil záda Jakub Sedláček. Druhý zmíněný strážce svatyně by měl z týmové matematiky vypadnout a o důvěru koučů se tak pravděpodobně popere dravé mládí se zkušenostmi. Klání rozhodne aktuální fazóna, ale v případě Neuvirtha možná i zdravotní stav, který mu dlouhodobě narušuje plány a mimo jiné se také výrazně podepsal pod jeho koncem v zámoří. Pokud se dá do pořádku, určitě bude patřit k největších hvězdám celé soutěže. Jestli se mu to ale podaří, si zatím neodvažujeme hádat.

Michal Řepík

HC Sparta Praha si služby jednatřicetiletého útočníka do dalších bojů pojistila už v lednu a my se jí vůbec nedivíme. Letos Michal Řepík zaujal druhé místo v rámci týmové produktivity se sedmatřiceti kanadskými body a na ledové ploše byl velice platný i při plnění dalších důležitých úkolů. Z pozice lídra se hře Pražanů snažil vdechnout myšlenku, což mu vzhledem k bohatým zkušenostem ze zahraničí nečinilo žádný problém. Má za sebou totiž několikaleté angažmá v zámořském klubu Florida Panthers a také pár zastávek v Kontinentální hokejové lize. Rodák z Vlašimi má na kontě už jeden extraligový titul s Libercem a určitě by v nadcházejícím ročníku rád ukořistil další. Právě na Spartě se tato přání mohou vyplnit.

Marek Kvapil

Pětatřicetiletý Marek Kvapil měl být hlavní tváří obrozeného pražského týmu. Přicházel jako jedna z nejzvučnějších posil, jenže do uplynulé sezóny nakonec zasáhl jen sporadicky. Vinou vleklého zranění naskočil pouze do čtyř zápasů, v nichž si na konto připsal tři gólové asistence. Nyní už se odchovanec konkurenční Slavie se zkušenostmi z Kontinentální hokejové ligy konečně dává do pořádku, takže na startu příštího ročníku bude pravděpodobně k dispozici. Vedení holešovického klubu si od světového šampiona z roku 2010 hodně slibuje a doufá, že přinese ostatním hráčům klid na hokejky a samozřejmě také přispěje k zisku vytouženého extraligového titulu, protože čekání už je proklaté zdlouhavé.

Milan Jurčina

Vytáhlý slovenský obránce má v životopise pěknou řádku významných zastávek. Do zámořského hokejového prostředí pronikl už jako mladík, kdy začínal v kanadském juniorském klubu Halifax Mooseheads. Odkud později putoval do klubů jako Boston Bruins, Washington Capitals, Columbus Blue Jackets či New York Islanders. Zavřené mu nezůstaly ani brány Německa, Švýcarska nebo Finska. Obrovské životní zkušenosti posledním rokem uplatňoval ve službách Sparty a hodlá v tom pokračovat i nadále. Výkony Pražanů se s jeho příchodem značně zvedly, takže prodloužení spolupráce určitě dává smysl.

Roman Horák

Jednou z nejnovějších tváří hokejové Sparty se před startem sezóny 2020/2021 stal devětadvacetiletý Roman Horák, který stejně jako Jurčina prošel pěkný kus světa. Odchovanec Českých Budějovic zkoušel štěstí v zámoří, tam ale v barvách Calgary Flames nastupoval jen zřídkakdy. Většinu času tedy trávil na farmě a když to nakonec nevyšlo ani v Edmontonu, rozhodl se marné snažení zabalit a stejně jako mnoho dalších českých hráčů v posledních letech kývl na nabídku z Kontinentální hokejové ligy. Tam po dobu čtyř sezón nastupoval vcelku pravidelně, dokonce nasbíral i nemalé množství kanadské body. Dovednosti následně uplatňoval také ve Švédsku a nyní se je pokusí předvést na domácí hokejové scéně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *