24/06/2024

By Josep Tomàs, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=51413053 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Argentinský fotbalista má na kontě nespočet kolektivních i individuálních trofejí. Jen velmi malému procentu lidí jeho jméno nic neřekne. Přesto ale o životě Lionela Messiho určitě nevíte všechno.
By Josep Tomàs, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Když se řekne Lionel Messi, dokonce i sváteční fanoušci kopané moc dobře vědí, jaká tvář se pod tímto jménem skrývá. Není se ostatně čemu divit. Dvaatřicetiletý Argentinec podle mnohých odborníků platí za vůbec nejlepšího fotbalistu současnosti a dost možná také historie. Během své bohaté sportovní kariéry nasbíral rodák z Rosaria nespočet kolektivních i individuálních trofejí a v tomto směru jej ještě pěknou řádku let určitě nikdo nepokoří. O úspěších živoucí legendy by se zkrátka dalo sepsat milion článků, my se ale rozhodli jít trošku jinou cestou. V následujících řádcích se dozvíte zajímavosti z fotbalistova života, které vám možná dosud unikaly.

Dohoda s Barcelonou se upekla vcelku komicky

Lionel Messi procházel v pouhých jedenácti letech těžkou životní zkouškou, která mohla jeho budoucí kariéru sportovce spláchnout do kanálu. Lékaři mu totiž diagnostikovali nedostatek růstových hormonů a jeho rodiče bohužel neměli peníze na léčbu. Pomocnou ruku ale naštěstí podal ředitel Barcelony FC Carles Rexas, který argentinského mladíka dlouhodobě sledoval a věřil v jeho ohromný potenciál. Katalánský klub sliboval kompletní uhrazení léčebných výloh a nabízel také poměrně štědrý kontrakt. Jednání nakonec dopadla úspěšně a Messi ve třinácti letech skutečně přestoupil do Španělska. Tipnete si ale, jakou podobu měla jeho první profesionální smlouva? Vážně nešlo o ohromné stohy papíru s nicneříkajícími právními frázemi. Bohatě stačila zadní strana ubrousku v kavárně místního tenisového klubu. Kdo by si tenkrát jenom pomyslel, jak moc bude tento odchod pro obě strany přínosný.

Roky plynuly a jelikož se mladý kanonýr naprosto vymykal všem ostatním vrstevníkům, dostal v sedmnácti letech šanci naskočit mezi dospělými. Právě probíhala 82. minuta derby s Espanyolem a trenér se rozhodl stáhnout fenomenálního Deca. Lionel Messi nastoupil za něj a všechny diváky na stadionu okamžitě upoutal svými jednoduchými a přitom elegantními pohyby. Skoro se až zdálo, že do hry nepřišel fotbalista, ale nadějný virtuóz. Právě tento ikonický moment odstartoval nejúspěšnější šňůru v dějinách katalánského klubu, kterou lemovalo četné množství cenných trofejí z domácí i mezinárodní scény. Zahraniční média ovšem zrození nové hvězdy nijak zvlášť neprožívala. Deník El Mundo Deportivo útočníkovi dokonce nepřidělil žádné hodnocení. Dnes by si takové faux pas určitě nedovolil.

Cesta k desítce a rekordnímu počtu Zlatých míčů

Dresy s číslem deset většinou oblékají kluboví lídři a platí to tak napříč celým fotbalovým spektrem. Dokonce i u nás bychom určitě nalezli několik potvrzujících příkladů včetně Pavla Horvátha v Plzni nebo Tomáše Rosického na Spartě. Lionel Messi se do této skupiny hráčů zařadil až v roce 2008, kdy už měl pár let v profesionálním fotbalu za sebou. Ještě předtím byl ošacen ve stejnokroj Barcelony s číslem třicet, následně si vyzkoušel i devatenáctku. Největších úspěchů ale dosáhl až poté, co katalánský “mundúr” vyladil do současné podoby.

Určitě vám neuniklo, že dvaatřicetiletý Argentinec nedávno předčil svého úhlavního nepřítele Cristiana Ronalda a získal rekordní šestý Zlatý Míč. Člověk by ani neřekl, jak moc ten čas letí. Skoro by až zapomněl, kdy vlastně Messi ukořistil ten úplně první. Stalo se tak roku 2009, což dokonale potvrzuje naše předešlé tvrzení o šťastném čísle na dresu.

Na samotný závěr se ještě zastavíme u fotbalistova osobního života. V roce 2012 se stal Lionel Messi poprvé otcem a tuto událost jak se patří oslavil. Okamžitě se pochlubil také fanouškům na sociálních sítích a dokonce si nechal vytetovat jméno synka na lýtko jako věčnou připomínku toho, když z chlapce přerostl v opravdového muže. Otcovská role rodákovi z Rosaria vůbec dokonale sedla, protože když se zamyslíte, v minulosti na něj nevyplavaly žádné skandály ani opovrženíhodné skutečnosti, což je v dnešní době u populárních sportovců poměrně nezvyklé.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *