23/05/2024

Jak to tak vypadá, stát a jeho úřady už nejsou k důchodcům tak shovívaví jako dříve. Nejenže penze nerostou ani zdaleka takovým tempem, na které jsme byli zvyklí, ale navíc ještě dochází k účtování nejrůznějších poplatků, o něž se důchod lidem snižuje.

Zadarmo už nic nebude

V minulých měsících došlo například k navýšení poplatku za výběr důchodu v hotovosti na pobočkách České pošty. To je přitom způsob, kterého stále využívá nemalý počet lidí. Jednoduše proto, že nemají bankovní účet a jsou zvyklí pracovat pouze s hotovostí.

Nově budete za každý takový výběr hotovosti platit 35 Kč. Trend je přitom neúprosný a je pravděpodobné, že tento poplatek dále poroste. Jde přitom o zvláštně stanovenou cenu, která stojí mimo sazebník České pošty. Jakmile si takto důchod vyberete, poplatek se vám z něj strhne a vyplacena bude už jen zbylá část.

Má to přitom řešení, které se však spoustě důchodců nebude vůbec líbit. Mohou si totiž zažádat o bezhotovostní zasílání penze. V takovém případě vám důchod přijde jednoduše na účet, a to v daný výplatní den. Je to pochopitelně pohodlnější, protože nemusíte nikam chodit. Je však otázkou, zda by se do toho měli lidé tlačit tím, že se jim budou zvyšovat poplatky.

Jeden poplatek za druhým

Z podobného ranku je přitom i další poplatek, který Česká správa sociálního zabezpečení na důchodce vytáhla. Nově jim totiž bude účtovat finanční částku za to, že jim pošle vyrozumění o valorizaci důchodu poštou. Jde přitom o službu, která byla dosud zcela bezplatná.

To se však mění. Pokud budete chtít mít na valorizaci lejstro, počítejte s tím, že si ho zaplatíte. Cena bude vycházet z toho, kolik bude ČSSZ stát zaslání a služby České pošty. Také tento poplatek však bude možné obejít, a to tím, že si necháte vyrozumění zasílat na email nebo do datové schránky. Ale opravdu si jsme jisti tím, že všichni důchodci umí dostatečně zacházet s počítačem?

Čtěte také: Fantastická sleva pro důchodce v Česku. Dostanete tisíce korun každý měsíc

Všechny tyto kroky mohou také zadělat na pěkné zmatky, kdy se důchodci budou snažit poplatkům vyhnout a přitom skočí na lep nejrůznějším podvodníkům, kteří jim přislíbí nějakou pomoc.

Foto: Shutterstock

3 názory u článku “Důchodci v Česku zuří. Stát jim napálil další poplatek. Drahocenné peníze v čudu

 1. 1. Nelíbí se mi poplatek za výběr důchodu na poště. Mě nosí důchod doručovatel , protože chodím o berlích a na poštu mám daleko.
  2. Účet sice mám,ale nemám kartu na výběr,kde bankomat je také u pošty.
  3. Já nechci, aby mě bylo zasíláno upozornění na valorizaci a ještě za něj platit. Kolik mě přidali si snad umím spočítat při obdržení důchodu.
  4. Pan Stanjura také navrhuje, aby se důchod zdaňoval, tak jako zaměstnancům.
  Nezdá se Vám, že uż je toho trochu moc?
  Zbytečně vláda rozdávala, když se přidávalo procentuelně a ne plošně. Ti s vysokým důchodem dostali přidány tisíce a ještě svým vysokým důchodem navyšují průmerný důchod.
  Snadnová vláda bude rozumnější a nebude důchodce okrádat.

 2. Ano, moc hezky jste to napsala .
  Jenže elektrikař a traktorista ubohej se snaží jenom důchodce okrádat, aby měli dost do vlastní kapsy.
  Kdo volí Nuteloviče, nemá to v hlavě v pořádku.
  Premiér Ukrajiny.

 3. Souhlasím aby bylo důchodcům důchod zdaněn aby platili poplatky platímeje všichni to že si stěžují že už špatně chodí to taky není tak pravda když jsou slevy na jídlo tak od hodí hole a jsou najednou zdraví a agresivní byl jsem toho svedkem

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *