23/05/2024

Důchodci v dnešní době opět začínají počítat doslova každou korunu. Začíná jim být totiž jasné, že zlaté časy definitivně skončily a doba, kdy každý rok kasírovali tisíce korun navíc, už se jen tak nevrátí. Naopak, teď je třeba šetřit a stále není vyloučeno, že se penze na nějakou dobu zmrazí, jelikož na nějaké navyšování zkrátka nebudou peníze.

Přijdou i nějaké ty výhody

Bylo by však chybou házet flintu do žita. Ministerstvo práce a sociálních věcí totiž celý problém dobře vidí a chystá jeho řešení v rámci důchodové reformy. Ta by měla být velmi komplexní. A kromě nepříjemných novinek v podobě navýšení věku pro odchod do důchodu nebo změn směřujících k nižšímu nárůstu penzí, nabídne i nějaké ty výhody.

Ovšem nebudou to nějaké bonusy zadarmo. Půjde spíše o motivaci, která by měla přispět k tomu, aby se lidé dobrovolně více starali sami o sobě. Dnes totiž v České republice platí, že se mnozí na státní důchod spoléhají až příliš a domnívají se, že by z něj měli kompletně vyžít. Potom se diví, jak těžko to vlastně jde.

Jednou z nadějí pro to, aby se celý důchodový systém brzy nezhroutil, je především to, že lidé v důchodovém věku budou nadále pracovat a nebudou hned pobírat penzi. To by státu enormně ulehčilo a jim by to přineslo zajímavé výhody.

Chystá se totiž docela zásadní změna. Pokud někdo zůstane v práci i tehdy, kdy už by mohl odejít do důchodu, nebude muset odvádět důchodové pojištění, které dnes tvoří 6,5 % z hrubé mzdy, což jsou obvykle tisíce korun.

Bonusy pro důchodce

Dává to ostatně smysl. Stejně jako stát důchodcům zatrhl státní příspěvek na důchodové spoření, když už jsou v důchodu, logika by měla fungovat i opačně. Proč by si na důchod měli platit lidé, kteří už na něj mají nárok.

Dnes tomu tak bohužel je a jde naopak o jednu z věcí, proč lidé v práci raději končí, než aby si ještě zbytečně museli platit důchodové pojištění. Situace tedy není optimální, což by se mělo zásadním způsobem změnit.

Čtěte také: Důchodci v Česku berou moc. Je třeba penze snížit, volají zaměstnanci

Pro pracující důchodce to bude velmi zajímavé. Pokud si nepožádají o důchod, zvýší se jim plat o tisíce korun měsíčně. A potom si už rozmyslí, kdy o takovou pozici ze svého rozhodnutí odchodem do penze přijdou. Takto by se u mnohých mohl produktivní věk prodloužit o celé roky.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *