Důchodci už takhle nemají zrovna na růžích ustláno. Čelí především obrovskému tlaku na straně zvyšování cen všeho možného. Zatímco člověk v produktivním věku to může řešit tak, že si nějakou tu korunu, kterou náhle potřebuje navíc, může přivydělat, v případě penzistů už je to o poznání složitější. Nikdo je příliš zaměstnávat nechce, případně už na to nestačí.
Přilepšení končí
A růst důchodů se do toho v podstatě zastavil. Jistě, i letos se přidaly nějaké tři stovky každému, ale co to v dnešní době je, že? Vždyť za to nepořídíte téměř nic, natož když se to rozpočítá do celého měsíce. Dnes tak sice průměrný důchod činí nějakých 21 tisíc korun a vypadá velmi slušně. Ale pokud se bude takto málo přidávat i v příštích letech, nebude trvat dlouho a většině důchodců budou peníze zase chybět.
Stát je přitom nikterak nešetří ani na dalších frontách. Zatímco v minulých letech se jim snažil přilepšovat i nad rámec penzí, a vyplácel například takzvané rouškovné ve výši 5000 Kč, dnes jsou jim nejrůznější výhody spíše seškrtávány.
V podstatě poprvé v historii České republiky dojde v roce 2024 k tomu, že důchodci přijdou reálně o peníze, na které měli dosud nárok. Nejde o nic jiného než státní příspěvek k důchodovému spoření. Na něj už od 1. července tohoto roku nedosáhnou. Ministerstvo financí oznámilo, že jim ho zruší, jelikož nedává smysl, aby stát přispíval na důchod lidem, kteří už v něm jsou.
Nepromyšlený krok
Podle Asociace penzijních společností jde však o chybný směr uvažování, jelikož i důchodci mají výhled na další roky života, na který se potřebují nějakým způsobem zabezpečit. Obzvlášť když jsme se v poslední době několikrát přesvědčili, jak rychle mohou přijít neočekávané události.
“Snažím se dostat od státu co nejvíce, protože je opravdu těžké vyjít s důchodem 18 tisíc korun, a tak jsem si zřídila důchodové spoření, kam mi měli přispívat 340 Kč. Teď jsem se ale dozvěděla, že to ruší,” říká smutně paní Božena. Finanční poradkyně jí navíc sdělila, že je takzvaně v pasti. V produktu má naspořeny pouhé dva roky, přičemž minimální doba trvání je pět let.
Čtěte také: Spoustě Čechů začaly chodit nižší důchody. Brali už moc, tak jim tisíce korun sebrali
Pokud by spoření ukončila a zrušila, přišla by dokonce o státní příspěvky zpětně. Pokud bude spořit další tři roky, musí se smířit s tím, že to bude značně nevýhodné, jelikož právě státní dotace představovala tu největší výhodu u daného produktu.
Čtěte také: Velká česká banka jde tvrdě po důchodcích. Nutí je k nepěkným věcem, tohle nemá obdoby
Foto: Shutterstock