04/07/2024

Jen máloco více vypovídá o tom, jak se změnily pořádky v České republice. Každý si určitě ještě vzpomene na doby, kdy tuzemští penzisté mohli jen smutně koukat na své západní kolegy, kterým jejich důchod vystačil na pohodlné žití a trávení zimy v teplých krajích. V Německu si také mohli pravidelně zajít do restaurace a rozhodně netrpěli nouzí.

Statistiky mluví jasně

V Česku tomu tak dlouho nebylo, jenže potom se začaly věci měnit. Představitelé státu pochopili, že důchodci představují významnou skupinu, kterou je možné jednoduše manipulovat ve svůj prospěch, a to za peníze ze státní kasy. Jednoduše se jim začalo velmi rychle přidávat na penzích, až to dospělo do současné situace, která se jeví jako neudržitelná.

Dnes se mají důchodci v České republice v mnoha ohledech lépe než ti v Německu. Například mezinárodní žebříček změřil, že Češi v tomto ohledu patří do první desítky z hlediska životní úrovně a předběhli právě i Němce.

Zajímavé je podívat se také na to, kolik vlastní důchodci v obou zemích berou. Mnozí si myslí, že u sousedů berou penzisté třeba 3000 euro. Jak ale upozornil deník Frankfurter Allegemeine Zeitung, takto vysoký důchod, který odpovídá přibližně 75 tisícům korunám, pobírá pouhých padesát jednotlivců. Pohled do českých statistik potom ukazuje, že u nás je to přibližně stejně, a to jsme osmkrát menší zemí.

Porovnávání špičky mnoho informací nepřinese, ale i na nižších patrech je to zajímavé. Například celých 45 % Němců, tedy přibližně polovina, pobírá důchod kolem 900 euro, což je nějakých 22 tisíc korun.

Už jsme je dohnali

Po posledních navýšeních je přitom průměrný důchod v České republice téměř 22 tisíc. Ovšem pozor. Čeští penzisté ho dostanou už v čistém vyjádření, zatímco v Německu se důchod daní. Jsou tam různá pásma, ale v těchto relacích lze počítat s nějakými 10 %, které se z penze ještě srazí.

Z toho vyplývá, že důchody v České republice se tak trochu utrhly ze řetězu. Ne snad, že by si to důchodci nezasloužili. Je však nutné brát v potaz také celkovou výkonnost ekonomiky, která takovým způsobem rozhodně nerostla. Došlo navíc i k tomu, že řada důchodců bere v čistém více než mnoho zaměstnanců, což se lidem přestává líbit.

Čtěte také: Důchodci v Česku přijdou v roce 2024 o peníze. Stát jim je jde sebrat, poprvé v historii

Problémem je to, že důchody se jednoduše navyšují, ale velmi obtížně snižují. To by s velkou pravděpodobností neprošlo. Něco je ale třeba udělat, aby veškerou zátěž redukce důchodů nenesly jen příští generace. Nabízí se například zmrazení penzí na přechodnou dobu, než ekonomika jejich nárůst opět dožene.

Foto: Shutterstock, zdroj: My StipendiumČSSZMPSV

11 názorů u článku “Důchodci v Česku berou víc než ti v Německu. Přehnalo se to, musí se jim sáhnout na peníze

  1. Důchodci nemají 22 tisíc většina 18 tisíc 15 tisíc i mín mohl by si někdo dát práci a spočítat kolik rozkradi politici,ministerstva od r 1990, kraj obecný uředníci, kolik miliard zdravotnictví obrana, atd kolik myslíte že by byl průměrný duchod

  2. Tak tenhle článek mohl napsat jedině nějaký mladík, který žije ve statistice. Jsem už dávno v důchodu a i když jsem měl za bývalého režimu jako horník plat ve výši 12000 čistého, tak současná garnitura mě dala 6200 důchodu. To je realita a ne nějaké statistické údaje milej pane redaktore. Dneska mám sice už 14500, ale z toho více jak polovinu zaplatím jen za nájem, energie a další současné nezbytnosti, zkuste z toho vyžít.

  3. Co to tady melete. Že nenapíšete kolik se vydá peněz na nemakacenka. Jenom důchodci to je jediné o čem dokážete psát. Chtěl bych vás vidět vy o ničem jiném neumíte psát!!!!!

  4. Průměr důchodu 22.000 kč měsíčně??? Ten vznikl zprůměrováním těch vysokých důchodů. Mě do průměru chybí 4 tisíce. Jsou na tom ale někteří důchodci mnohem hůř. Pobírají v průměru 15.000 kč. A zmrazit penze? Jen to zkuste. Zmrazené platy měli soudci. Začali proti tomu podávat žaloby k Ústavnímu soudu. A jak to dopadlo. Ústavní soud žalobám vyhověl, prý aby soudci nebyli zkorupovatelní. ÚS totiž rozhodoval i o svých platech. Už vidím, jak 2 miliony důchodců proti zmrazení důchodů podávají žaloby k ÚS. A už jednou důchodce okradl o tisícovku. Teď by musel měřit stejným metrem. Když soudcům, tak i důchodcům!!!!

  5. Moje babička (85 let) pobírá necelých 11 000,- tohle není důstojné stáří 👹 .Nebýt pomoci rodiny nevím, jak by dopadla.

  6. Plny souhlas. Vyse duchodu je neudrzitelna v pomeru k prumerne mzde. Zvysovat duchody o inflaci je hloupost. Kazdy se musi na stari zajistit sam – statni duchod ma byt max na urovni zivotniho minima!

  7. A za těch 22.000 si jezdí Němci na celé zimní období do Španělska, Portugalska, do Itálie…. Za 22.000… Za 22.000 už nemohu řadu let ani přenocovat dvě noci na Šumavě, na to mi 22.000 opravdu nestačí. Nestěžuji si vůbec. Dovolené jsem jen s odchodem do důchodu zcela škrtnul z repertoáru a vytvořil si jinou hierarchii potřeb, oproti době, kdy jsem měl o 55 % korunek více. Nu, tak jsme se pobavili, oživení v sále, pravil by exkolega. V Rakousku má kolega podobného oboru v penzi 36.000. Průměr v Rakousku je 32.000, přepočteno na koruny, je tedy lehce nad oním průměrem. Já to vůbec Rakušanům nezávidím, jsem flexibilní, přizpůsobil jsem se novým, menším možnostem. Mám štěstí, totiž vlastní byt, to je v Čechách výhra ve Sportce, být v nájmu je tragédie. Závidět cokoliv penzistům je ovšem značná ubohost – za několik let oné penze je totiž čeká neodvratně smrt, v horším případě LDN…………

  8. Dnes je to moderní, stále se strefovat do důchodců. Že jsme celý život pracovali, platili sociální pojištění a teď je nám vyčítáno, že bereme důchod, to mi už hlava nebere.

  9. Hystericti duchodci tady, typicky vulgus czechicus dementus senioricus, tady rvou a fakta, ktera jsou v clanku zminena, ignoruji. Jsou soucasne nejsobectejsi generaci v cele historii CR a Ceskoslovenska, letaji na Mallorku, do Egypta ci Turecka do resortu, poznate je snadno podle hulvatskeho chovani a nulove znalosti cizich jazyku, ale porad maji malo. Vedou v obezite v ramci cele Evropy, spotrebe cigaret i alkoholu v ramci cele CR. Ve starem Rime takove lidi nazyvali luzou. Zcela po pravu

  10. Proč stále senioři? Napište taky o těch co nechtějí pracovat a stát je v tom podporuje.

  11. Obávám se, že autor si neověřil a proto nezná odlišnosti důchodového zabezpečení u nás a v BRD.
    Většina důchodců v Německu má to čemu říkame nepřesně “státní” důchod – o kterém píše, ale současně jim přispívala firma (zaměstnavatel) na důchodové konto a oni sami čerpají ze soukromého pojištění, které , na rozdíl od našeho (respektive nepodařeného pokusu s negarantovaným výnosem) f u n g u j e. To je podpořeno daňově.
    Takže můj bývalý šéf měl příjem (přepočteno) cca 300.000,-Kč měsíčně a po zdanění je jeho příjem v důchodu přibližně STEJNÝ.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *