15/06/2024

Chorvatsko doplácí na obrovský rozvoj turismu a daň za nemalé příjmy od lidí, kteří tam každoročně tráví dovolenou, začíná být poměrně vysoká. Ačkoliv je Jaderské moře v rámci úmluvy MARPOL klasifikováno jako zvláštní ekologická oblast a sezóna teprve začíná, už teď země podle tamních médií čelí katastrofě v podobě významně znečištěného moře a pláží.

Už je to hodně špatné

Důvodem je především to, že výletní lodě a jachty masivně vypouštějí fekálie a odpadní vody do moře, jakkoliv takováto praxe není v žádném případě povolena. Problémem je to, že se jen velmi obtížně kontroluje a vymáhá. Nějaká změna však bude muset přijít, jelikož situace je na řadě míst skutečně tristní.

Už na začátku sezóny to ve velkém schytal především ostrov Hvar, konkrétně potom oblíbená část kolem města Jelsa. Internetem se šíří videa, která jsou znepokojující. Ukazují totiž zcela znečištěné moře, ve kterém by se nikdo koupat nechtěl. Místní už jsou z toho zoufalí a nespokojení jsou také první turisté, kteří na místo dorazili.

Jde o skvrny, které mají průměr až 150 metrů, někdy i větší. Objevují se obvykle odpoledne, kdy se lodě vracejí z Hvaru na pevninu,” uvedl pro server Slobodna Dalmacija podnikatel v turistickém ruchu Veljko Drinković. Podle něj je nutné, aby se začaly kontrolovat posádky výletních lodí, které budou muset dokládat, jakým způsobem nakládají s výkaly.

Snaží se zabránit nejhoršímu

Místní podnikatelé hovoří o tom, že snaha vytřískat z turismu co možná nejvíce udělala z ostrovu Hvar jeden velký septik. Provozovatelé některých pláží se snaží zabránit nejhoršímu a instalují záchytné sítě, které ovšem nepohltí všechny nečistoty.

Čtěte také: Chorvatsko to zase přehnalo. První Češi vyjeli a hlásí: ceny nás poslaly do kolen, tohle se nedá zaplatit

Na místě už je plošný zásah, jelikož situaci by mělo řešit tamní ministerstvo pro ochranu životního prostředí. Uvažuje se o tom, že by se zavedly drakonické pokuty za znečišťování moře, které by mohly posádky lodí odradit od toho, aby vykonávaly široce rozšířenou praxi a vypouštěly fekálie do moře.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *