15/06/2024

Máme tu v podstatě začátek léta a lidé by očekávali, že teploty se začnou šplhat ke třicítkám, aby mohla začít sezóna koupaček. Bohužel se ale zdá, že něco takového ještě nějakou dobu nepřijde. Naopak se teď musíme vypořádat s příchodem velmi nehostinného počasí, které přinese vytrvalé deště, bouřky a dost možná také povodně.

Bude to pěkná polízanice

Český hydrometeorologický ústav již urychleně vydal varování, a to až do odvolání. Bouřky se mají pohybovat velmi pomalu a místy přinesou přívalové srážky, které mohou mít úhrn až 30 milimetrů za hodinu. Počítejte také, že se objeví kroupy.

Na západě Čech se mají objevit vytrvalé srážky, které mohou mít lokálně až 80 milimetrů. Bohužel to pravděpodobně způsobí vzestup hladiny řek, které se následně mohou i rozvodnit. V sobotu se proto počítá s tím, že bude překročen třetí stupeň povodňové aktivity, což už je docela solidní malér.

Vzhledem k vysokému nasycení a velmi vydatným srážkám očekáváme během pátku vzestupy hladin nad 2. SPA na tocích pramenících v Českém lese (Mže a přítoky, Radbuza). Během soboty pak dojde k prudkým vzestupům hladin s možností překročení i 3. SPA,” uvádí ČHMI s tím, že nepřehlednou situaci bude postupně upřesňovat. Každopádně už vydal výstrahu na povodňovou pohotovost.

Jak se zařídit?

Pokud jde o vydatné deště, tam platí doporučení, aby lidé jezdili na vozovkách velmi opatrně a přizpůsobili rychlost jízdy, jinak mohou schytat nepříjemný aquaplaning. Zároveň nesmíte vstupovat a vjíždět do proudící vody či zatopených míst.

Pokud jde potom o povodně, tam je třeba se připravit na to, že se řeky budou vylévat do okolní krajiny. Je také pravděpodobné zvýšení odtoku vody a snížení stability stromů v podmáčené půdě. V každém případě se vyvarujte koupání, plavání nebo jízdě na lodi.

Vzhledem k silnému nasycení půdy v těchto oblastech budou toky reagovat na vydatné srážky výraznými vzestupy hladin s dosažením SPA, především v oblastech odvodňujících Šumavu, Český les a Krušné hory,” uvedli meteorologové.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *