Mezi důchodci a zaměstnanci v České republice se rodí nepříjemný nesoulad, který vyvěrá z toho, jakým způsobem se v posledních letech vyvinuly penze a zároveň i platy zaměstnanců a jak se dostal celý důchodový systém do velkých potíží.
Není to spravedlivé
“Není přeci možné, abych bral ve fabrice 20 tisíc čistého a důchodci měli skoro 22 tisíc,” rozčiluje se pan Miroslav, který pracuje už pětadvacet let a každý měsíc začíná nanovo, aby uživil sebe a svou rodinu. “Je potřeba si uvědomit, že je tady spousta lidí, kteří mají nízké mzdy a musí z nich odvádět důchodové pojištění.“
V zásadě by v tom nebyl problém, pokud by důchodové pojištění fungovalo standardně jako každý jiný finanční produkt. Tedy že by si ho lidé odváděli na své osobní konto a z něj jim byla potom vyplácena penze. V České republice však máme takzvaný průběžný systém. A to teď způsobuje značnou nespravedlnost.
Aktuálně totiž máme generaci důchodců, která se má nejlépe v historii, a to i pokud to vztáhneme k průměrným mzdám. Jsou to přitom současní zaměstnanci, kteří jim tyto vysoké důchody platí. Jenže už teď je jasné, že tito pracující lidé se budou mít v důchodu hůře. Právě na ně totiž dopadnou veškeré změny, které se aktuálně ve věci důchodů připravují a které budou pravděpodobně schváleny.
Lidem se to nelíbí
Lidé, kteří teď ze svých platů důchody financují, tak půjdou do penze později a budou mít ve vztahu k průměrné mzdě nižší důchody. “Já myslím, že to nedává žádný smysl. Těch, kdo jsou teď v důchodu se to nijak nedotkne a budou dál pobírat vysoké důchody,” říká pan Jiří, který vydělává 30 tisíc korun hrubého, tedy nějakých 25 tisíc čistého. Má tedy jen o něco málo více než průměrný důchodce. Penze se totiž nedaní.
Čtěte také: Zlaté časy pro důchodce jsou pryč. V Česku budou muset zpátky do práce, jinak to nepůjde
Lidé proto volají po jiném řešení, než jaké se chystá. Mnozí by byli rádi, kdyby se sáhlo na peníze už těm, kdo jsou v důchodu právě teď a nikoliv, aby se vše svalilo na příští generace. Pravdou je, že by to bylo výrazně férovější.
Pan Miroslav si neuvědomil, že jsme si vycikali klíčema kapitalismus kde je základem vykořisťování člověka člověkem. To, že se pracující nechají vodírat a jen o tom žvaní je jejich chyba. A jen ubožáci pak závidí důchodcům, kteří celý život makali a chtějí důstojně dožít.
Pane autore článku.
Důchodci to nepřehánějí, těm bylo strháváno zdravotní a sociální pojištění. Může za to vláda. Valorizace důchodů vzhledem k vysoké inflaci byla prováděna procentuelně a ne plošně. Kdo měl nízký důchod, dostal přidáno několik stovek, kdo měl velký důchod, dostal tisíce. Kolik dostal člověk, který má v Česku důchod 250 000 kč. To tito zvedají průměr důchodu. Mě do těch 22 000 kč chybí 4 000 kč. Samozřejmě, že v porovnání s nízkou výplatou zaměstnanců je to nespravedlivé, ale nemohou za to důchodci! Vláda a politici si ke svým vysokým platům a náhradám přidávají tisíce a financují kde koho a nemyslí na naše občany. Soudci prý musí mít vysoké platy, aby nebyli zkorumpovatelní. Kdo chce vzít úplatek tak ho vezme i kdyby měl měsíčně milion.
Proč se neotirají o ty nepřizpůsobiví.Co nepracují a pracovat nikdy nebudou.To nikomu nevadí že berou peníze za nic.A důchodce který 45 let dřeli mají pár korun vadí .Po zaplacení nájmu toho moc nezbylo.Pokud důchodce žije sám
V které fabrice a na jaké pozici pracuje pan Miroslav? Neměl by zvažovat změnu zaměstnání, případně změnu kvalifikace?
Ať jde chudák do Lidlu pokud to nebude pod jeho ego.Tam si vydělá až 30 000.