24/06/2024

Zdroj fotografie: Pixabay.com

Český hokejový útočník Dominik Kubalík se svou první sezónou v zámořské NHL uvedl na výbornou. Pronikl do elitní formace, sbíral kanadské body a navíc byl nominován do boje o Calder Trophy.
Zdroj fotografie: Pixabay.com

Ještě minulý rok na jaře ani ve skrytu duše nedoufal, že by ještě někdy mohl proniknout do slavné zámořské NHL. Tvrdá práce se ale nakonec přeci jen vyplatila. Český hokejový útočník Dominik Kubalík koncem loňského května podepsal nováčkovskou smlouvu s klubem Chicago Blackhawks, kde začal okamžitě přesvědčovat o svých střeleckých kvalitách. Postupem času si vybudoval důvěru trenéra Collitona, který jej přeřadil do elitní ofenzivní formace. Spolupráce s Patrickem Kanem a Jonathanem Toewsem nakonec přinesla kýžené ovoce, západočeský šikula totiž sbíral kanadské body jako na běžícím páse a nyní dokonce bojuje o Calder Trophy, která náleží nejlepšímu debutantovi uplynulé sezóny. Ačkoli tomu sám příliš nevěří, šance na výhru má velice solidní.

Dominik Kubalík je příjemným překvapením sezóny

Čtyřiadvacetiletý odchovanec plzeňského hokeje do National Hockey League vlétl jako uragán a svým nesporným talentem si v barvách Chicaga Blackhawks od samého počátku vydobyl silnou pozici. Jméno Dominik Kubalík se postupem času sunulo sestavou kupředu, až nakonec zakotvilo vedle Patricka Kanea a Jonathana Toewse – dvou největších osobností zámořských Indiánů. Výsledek této překvapivé spolupráce dravého mládí s letitými zkušenostmi sice nezajistil bůhvíjak oslnivé umístění v tabulce, nicméně z hlediska osobních statistik si české levé křídlo rozhodně nestěžovalo.

Základní část NHL Kubalík zakončil se ziskem šestačtyřiceti kanadských bodů, jichž dosáhl třiceti přesnými zásahy a šestnácti gólovými asistencemi. Díky tomu skončil na čtvrtém místě z hlediska produktivity čistě tuzemských hráčů, mezi všemi nováčky pak obhájil bronzovou příčku. Na premiérovou sezónu v nejlepší hokejové lize světa to vůbec není špatné, co říkáte? Calder Trophy pro nejlepšího debutanta ročníku by byla jen příjemným vyvrcholením hokejové pohádky, ačkoli sám kanonýr tvrdí, že si příliš šancí nedává. Soupeří totiž s Quinnem Hudgesem a Calem Makarem, tedy dvěma hokejisty, kteří jej právě ve zmíněné tabulce produktivity jako jediní předehnali. Odborníci tipují, že anketu ovládne Kanaďan Makar, protože z pozice obránce vytvořil nováčkovský rekord. Ani český zástupce však nemusí odejít s prázdnou.

Kubalíkova kariéra konečně nabírá na obrátkách

Dominik Kubalík se zástupce NHL snažil oslnit už v minulosti. Z mateřské Plzně tehdy odešel do juniorské OHL, kde po dobu tří let sbíral zkušenosti, nicméně vysněné mety nakonec nedosáhl a proto zamířil zpátky domů. Opětovné angažmá na západních Čechách mu vlilo novou krev do žil, postupně se stal lídrem klubových statistik a nakonec si vymodlil přestup do švýcarského týmu HC Ambri-Piotta. Když ovládl kanadské bodování celé soutěže, neodolal vábení Chicaga Blackhawks a na rozdíl od kolegy Jana Kováře tuto obrovskou příležitost využil dokonale.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *