13/06/2024

Jedna věc je kupovat například maso, kde už je nutné v českých obchodech předpokládat určitou míru rizikovosti, jelikož supermarkety vozí zboží z nejrůznějších koutů světa a pravidelně se jim stává, že navezou skutečně “vypečenou” várku, ze které se potom zákazníci vzpamatovávají hodně dlouho.

Pořádný průšvih

Problémům se bohužel nevyhýbají ani další produkty, u kterých bychom obecně očekávali nezávadnost. Jenže to by bylo bláhové. Příkladem je nynější mimořádně závažný případ stahované rýže. Nejde přitom o nějakou bezvýznamnou značku, která by se prodávala na asijské tržnici.

Jde o rýži, kterou kupují prakticky úplně všichni, a to Lagris Basmati. “Ve výrobku společnosti Podravka-Lagris a.s. je podezření na překročení maximálního reziduálního množství pesticidů.  Při stahování z prodeje a následných krocích spolupracujeme se SZPI,” uvedl na svém webu obchodní řetězec Billa. Tentokrát tedy výjimečně nejde o problém nějaké privátní značky, ale skutečně značkového výrobku, který je k mání u většiny prodejců.

Vzhledem k tomu, že případ nezachytila samotná Státní zemědělská a potravinářská inspekce, možná nedošlo k plošnému stažení, respektive jeho oznámení. Ale pravděpodobně i další řetězce musely zareagovat, přestože o tom neinformovaly.

Podruhé v krátké době

Výrobek obsahuje konkrétně nemalé množství chlorpyrifosu-methylu, což je insekticid, který se rozhodně nesmí konzumovat. Je to skutečně závažný problém, jelikož k tomu došlo u velkého množství šarží: 20230804, 20230805, 20230806, 20230807, 20230808, 20230809, 20230810, 20230811, 20230812. Datum spotřeby by mělo být 29. října 2026 a 1. října 2026.

Čtěte také: Kontroloři nevěří vlastním očím. Do Česka se dostalo děsivé ovoce. Kupují ho všichni, ale hlavně ho nejezte

Nejde přitom o první případ tohoto typu. Už v dubnu tuto Lagris rýži Basmati stahovaly obchodní řetězce Makro a Billa. Jak se zdá, výrobce se neponaučil a do České republiky opět zavezl závadné zboží. Měla by mu být napařena tučná pokuta, aby si to příště už rozmyslel.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Do Česka se dostala prudce závadná rýže. Kupovali ji všichni, ale platí zákaz konzumace

  1. Do Česka se dostávají jen samé zdraví škodlivé potraviny z celé Evropy. Ať je to maso, ovoce, mouka, rýže a pod.
    A co na to Státní zemědělská a potravinářská inspekce? Nestíhá kontrolovat, protože dovoz závadných potravin se stále opakuje. Jsem uż dost stará, abych si mohla dovolit tvrdit, že : toto by se za komunistů nestalo a když tak jen vyjímečně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *