15/06/2024

Jistě nejde o žádnou náhodu. Zrovna v době, kdy se začíná mluvit o tom, že by Česká republika měla zavést euro namísto koruny a připojit se tak k eurozóně, schválilo Ministerstvo práce a sociálních věcí poměrně velkou novinku. Na základě ní mohou tuzemští zaměstnanci dostávat mzdu nikoliv v českých korunách, ale právě v eurech.

Musíte se dohodnout

Tuto změnu překvapivě podpořila Česká národní banka, byť je to popisováno tak, že prošel kompromisní návrh. Zatím tedy bude možno vyplácet eurové výplaty pouze těm zaměstnancům, kteří se na tom oboustranně dohodnou se svým zaměstnavatelem. Rozhodně nebude možné nikoho do tohoto modelu nutit, a to ani z jedné strany.

Nemělo by tedy být možné, aby vám zahraniční firma začala vyplácet euro, pokud se na tom s vámi nedohodne. Jaká však bude praxe, to se musí teprve ukázat. V podobných případech přitom často dochází k nátlaku ze strany silnějšího, kdy je to postaveno tak, že buď na daný návrh přistoupíte nebo budete mít jednoduše smůlu.

Bylo jasně patrné, že zástupci společností si zavedení výplat v euro velmi přejí. Navrhovali totiž, aby se týkaly všech podniků a zaměstnanců. Nakonec ovšem něco takového neprošlo a společnou měnu budou moci dostávat pouze ti, kdo euro využívají k placení životních potřeb, ať už svých nebo své rodiny.

Na koho to spadne?

To znamená, že se to aktuálně bude týkat hlavně těch, kdo například pracují v zahraničí, typicky pendleři v Německu, mají jiné občanství nebo prokazatelné vazby na jiný stát. Obhájit si to ale mohou i ti, kdo mají v zahraničí třeba rodinu.

Na druhé strany, důvodů je celá řada a bude jistě možné si je nějakým způsobem ohnout nebo přizpůsobit, když bude vůle. Stát navíc pravděpodobně oprávněnost důvodu nebude kontrolovat. Navíc už se uvažuje o tom, že by se celá záležitost skutečně rozšířila na všechny.

Čtěte také: Největší česká banka chce zavádět euro. To už je na klienty moc

Postupně tak dochází k takzvané euroizaci české ekonomiky. Ostatně, už i firmy mohou vést účetnictví v této měně. Stejně tak si mohou brát eurové půjčky a využívat řadu dalších možností. Vše nakonec spěje k tomu, že se tato měna do České republiky dostane tímto způsobem a bude potom jednodušší na ní kompletně přejít, jakkoliv si to 70 % lidí nepřeje.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *