27/04/2024

Měli jste pocit, že z hlediska délky práce se v České republice nemůže nic změnit? Inu, sledujte, co se bude v tomto roce a následujících letech dít. Očekávají se totiž zásadní změny, které se dotknou způsobu, jakým pracujeme a především jak trávíme volný čas.

Lidé už to vyžadují

Dohromady jde hned několik trendů, které se podporují. Předně je tu stále sílící robotizace a automatizace práce jako takové. Hovoří se o tom, že zejména rutinní pracovní činnosti zastanou stroje a počítače. Nebude tedy potřeba tolik zaměstnanců jako dosud, respektive nebude nutné, aby pracovali tak dlouho.

Z druhé strany je to potom stále větší důraz na vyváženost mezi pracovním a volným časem. Ta je dnes jednoznačně vychýlena ve prospěch práce. “Ale kdo to vlastně určil? Proč bychom měli více pracovat, než se věnovat svým zálibám nebo odpočívat? Osobně už vyžaduji pouze takovou práci, kdy mám tři dny v týdnu volno. Jinam bych prostě nenastoupila,” říká osmadvacetiletá Judita z Plzně. Měla štěstí, protože našla firmu, která tento model už několik let podporuje, a to prý ku spokojenosti zaměstnanců i zaměstnavatelů.

V České republice skutečně jsou společnosti, které svým zaměstnancům umožňují pracovat podstatně kratší čas, než je standardem. A nejsou tím myšleny nejrůznější zkrácené úvazky. V tomto případě jde o klasické plné úvazky, ovšem s tím, že lidé tráví v práci pouhé čtyři dny, někdy dokonce méně.

Foto: Shutterstock

Opravdu to funguje

Jde prý především o to, zda dotyční dokáží zvládnout svou zadanou práci. A pokud to někdo stihne ve čtyřech dnech namísto pěti, proč ho nutit chodit do práce? V tomto duchu mluví i nejrůznější výzkumy, podle kterých jsou lidé s vyváženějším poměrem práce k osobnímu životu ve skutečnosti efektivnější. Tolik neprokrastinují a snaží se odvést potřebné penzum práce.

Je to necelých 55 let, kdy se v Česku pracovalo ještě šest dní v týdnu. V té době bylo relativně nemyslitelné, že by se pracovalo pět dní v týdnu. Myslím si, že teď jsme v podobné době, kdy je umělá inteligence obrovskou revolucí,” uvedl v rozhovoru pro server iRozhlas.cz Jan Klusoň ze společnosti Welcome to the Jungle.

Čtěte také: Úřad práce zatne tipec nezaměstnaným. Podpora v nezaměstnanosti se zpřísní

V roce 2024 si tedy už poměrně jednoduše můžete najít práci, kam budete muset chodit jen čtyři dny v týdnu. Postupem času by takových pozic mělo dále přibývat. Přály by si to ostatně nějaké tři čtvrtiny lidí, kteří jsou v zaměstnaneckém poměru.

Foto: Shutterstock

6 názorů u článku “Čtyřdenní pracovní týden už je v Česku. V roce 2024 se bude týkat těchto lidí. Připravte se na velké změny v práci

  1. A co lékaři bude se víc umírat nebo řemesla už teď se čeká na opravu auta až půl roku nebo až ti co budou mít volno tak si budou chtít dojít do restaurace a bude zavřená kuchařů je málo už teď a co řidiči autobusu nejsou a musí mít přesčasy zkrátka 4 denní obory asi nepotřebujeme

  2. Tohle je vždy o lidech. Nějakou dekádu už s lidmi pracuji a vnímám zajímavé mezigenerační posuny. Lidé, co si už něco zažili, s těmito modely fungovat budou, protože ví, jaké to je pracovat pět dní ještě s přesčasy a budou si toho opravdu vážit. Naopak lidé, co práci moc nezažili, to berou jako standard a ještě si to vydupávají (viz ona 28 letá slečna), takoví pak nebývají moc efektivní, určitě ne ve srovnání s těmi, co už mají třeba 20 let práce za sebou.

    Přirovnám to k home office – starší ročníky to berou jako výhodu a chovají se podle toho, pracují opravdu 8 hodin – ale mladší ročníky stěží 6. Nevím, co se děje, jestli za to můžou zaměstnavatelé, či prostě rodiče rozmazlující své potomky, ale to je moje zkušenost.

  3. Zkrácená pracovní doba se nezapočítává do důchodu. Budou tedy bez nároku na důchod? Pak nemá smysl platit důchodové pojištění a blbě definovaný systém se rozpadne pod praporem armády úředníků.

  4. Dělám asi 8 let pouze čtyři dny v týdnu. A jsem velice spokojená. Mám více času a mzdu jako bych dělala pět dní v týdnu. Dá se to, ne že ne. Ale je dost lidí co si to neumí ani představit. Ale věřte, že to jde.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *