01/05/2024

Invalidní důchod je dávka, která nahrazuje ušlou mzdu v případě, že váš zdravotní stav vám neumožňuje pracovat a vydělávat si na živobytí. Mnoho lidí neví, že na invalidní důchod má nárok, a proto o něj ani nepožádají. V tomto článku se dozvíte, co musíte splňovat, abyste na invalidní důchod dosáhli, a jak o něj správně požádat.

Podmínky pro přiznání invalidního důchodu

Musíte mít splněnou minimální dobu účasti na důchodovém pojištění. Doba pojištění se liší podle stupně invalidity, o který žádáte.

VěkInvalidita 1. a 2. stupněInvalidita 3. stupeň
Do 20 letMéně než 1 rokMéně než 1 rok
Od 20 do 22 let1 rok1 rok
Od 22 do 24 let2 roky2 roky
Od 24 do 26 let3 roky3 roky
Od 26 do 28 let4 roky4 roky
Nad 28 let5 let5 let
Zdroj: CSSZ

Dále musí být zdravotní stav dlouhodobě nepříznivý a musí omezovat vaši schopnost pracovat. Stupeň invalidity se posuzuje na základě lékařských zpráv a profesního dotazníku.

Stupně invalidity:

  • Invalidita 1. stupně: Snížená pracovní schopnost o 35 % až 49 %.
  • Invalidita 2. stupně: Snížená pracovní schopnost o 50 % až 69 %.
  • Invalidita 3. stupně: Snížená pracovní schopnost o 70 % a více.
  • Nezaměstnanost: V případě invalidity 3. stupně není nutné být nezaměstnaný. U invalidity 1. a 2. stupně je nutné být nezaměstnaný, nebo pracovat jen na zkrácený úvazek, a to z důvodu invalidity.

Délka pracovní neschopnosti:

  • Invalidita 1. a 2. stupně: Nárok na invalidní důchod vzniká po 100 dnech trvání pracovní neschopnosti v jednom kalendářním roce, nebo po 180 dnech trvání pracovní neschopnosti v posledních 2 letech.
  • Invalidita 3. stupně: Nárok na invalidní důchod vzniká bez ohledu na délku trvání pracovní neschopnosti.

Věk pro přiznání invalidního důchodu se liší podle stupně invalidity a pohlaví.

Foto: Shutterstock

Jak požádat o invalidní důchod

Žádost o invalidní důchod se podává na pobočce okresní správy sociálního zabezpečení (OSSZ) nebo online na ePortálu ČSSZ. K žádosti je nutné doložit lékařské zprávy, profesní dotazník a další dokumenty, které prokazují vaši invaliditu a dobu pojištění. O vašem nároku na invalidní důchod rozhodne OSSZ na základě posudku posudkového lékaře a kontroly doby pojištění.

Rady na závěr

Pokud máte pocit, že byste mohli mít nárok na invalidní důchod, nečekejte a co nejdříve o něj požádejte. Pečlivě si shromážděte všechny potřebné doklady, aby byl proces posuzování vaší žádosti co nejplynulejší a pokud s rozhodnutím OSSZ nesouhlasíte, máte možnost se proti němu odvolat.

Foto: Shutterstock, zdroj: CSSZ

1 názor u článku “Co musíte splňovat pro přiznání invalidního důchodu. Lidé ani netuší, že na něj mají nárok

  1. Je to o tom důchodu krásné – ale autorka zapomněla zmínit tu nejdůležitější věc – se posuzuje POUZE jedna věc – jestli má člověk prací zničené nohy, páteř a ruce, posoudí se jedno z toho – dostanete 20, 30% a tudíž žádný nárok na invalidní důchod nemáte.
    Je to podvod na poctivé lidi.
    Asi je k důchodu potřebná i ta správná barva pleti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *