23/04/2024

Už mnoho let se Češi musí řídit podle notně zpackaného zákona o tom, kdy mohou mít obchody o státních svátcích otevřeno a kdy nikoliv. Ačkoliv je státních svátků celkem pouhých sedm, lidé si jednoduše nejsou schopni zapamatovat, ve který z nich si mohou nakoupit a kdy už nikoliv a musí počítat s tím, že je třeba si vytvořit zásoby dopředu.

Najednou všechno zavře

Ačkoliv se mluví o tom, že se tento zmatek změní a vše se nějakým způsobem narovná, ještě si na to nejspíše počkáme. Přitom už tu máme hlavní svátkovou sezónu, která začíná Velikonocemi, pokračuje v květnu a potom vrcholí v červenci.

Velikonoce přitom disponují hned dvěma státními svátky. Velký pátek letos připadá na 29. března 2024 a Velikonoční pondělí na 1. dubna 2024. Jde o typický příklad zmatku, kdy lidé ví, že v jeden den bude otevřeno a v druhý zavřeno. Jenže neví který je který.

Bohužel to mnohým může udělat nepěknou čáru přes rozpočet. Například jim má dorazit návštěva a oni chtějí přichystat oběd, na který by si normálně ráno nakoupili. Jenže pak zjistí, že je prostě zavřeno. Jistě, mohou vyrazit do večerky nebo na čerpací stanici koupit to nejnutnější, ale tam pravděpodobně kvalitní maso a další potřebné věci neseženete.

Foto: Shutterstock

Kdo může mít otevřeno?

Vězte tedy, že v pátek bude otevřeno a naopak v pondělí, kdy chodí koledníci, naopak zavřeno, a to s výhradou zákonných výjimek. “Otevřené mohou být obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, prodejny na letištích, nádražích a ve zdravotnických zařízeních nebo velkoobchody,” informuje server E15.

Čtěte také: Nový obchod s potravinami v Česku. Otevírá pobočky na nečekaných místech a bez obsluhy

Možná si říkáte, že například Tesco Expres, které má prodejní plochu do 200 metrů nebo jiné podobné řetězce budou otevřeny, ale s tím nepočítejte. Tyto společnosti se řídí podle jednoho předpisu a obvykle zavírají i své menší prodejny.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *