21/11/2024

Obrovské výkyvy cen elektřiny i zemního plynu nahnaly v posledních letech velkou skupinu obyvatel zpátky k topení dřevem, tepelným čerpadlům a dalším zdrojům. Nechybí ani rozsáhlé instalace solárních panelů na obytné domy.

Pokles, který velmi láká

V posledních měsících ovšem naopak stále více klesá cena plynu. Tato surovina se tak opět dostává do hladin, které jsou pro lidi i firmy únosné. Začínají tak tahanice dodavatelů o to, kdo dodá koncovému zákazníku lepší podmínky a komu se klient upíše na delší dobu. Vzhledem k zákazu kotlů 3. emisní třídy by nových klientů mohlo být ještě víc. Odborníci nicméně varují před možnou, a ne zcela viditelnou pastí. V čem spočívá?

Náklady a trvanlivost situace

Využívá-li domácnost kotel na tuhá paliva spadající do 3. emisní třídy, bude tento v letošním roce zakázán. Kvůli energetické krizi byla tato i další změny několikrát odsunuty. Od 1. září se to ovšem dotkne cca 150 000 domácností. Dle stanoviska Komory OZE, tedy obnovitelných zdrojů, se tito lidé asi rozhodnou pro plynový kotel.

Jak to tak ale vypadá, nemusí se to příliš vyplatit, hlavně z delšího hlediska. Faktem je, že všichni dotčení lidé budou muset udělat revizi vytápění a stávající zdroje nějak nahradit. V mnoha případech pak není možností tolik, obecně tepelné čerpadlo, kotel na biomasu a právě ten plynový.

Opravdu levný?

Na první pohled se plynový kotel tváří velmi výhodně, v první řadě pořizovací cenou. Dál jsou náklady na provoz, které se taky zdají nadmíru přijatelné. Cena suroviny poslední dobou klesá a vypadá stabilně i do budoucna. Právě druhá okolnost ale nemusí trvat dlouho, nemluvě o trablích spojených z Green Dealem.

Ceny surovin jsou součástí geopolitické situace a ta má v současnosti dál ke stabilitě než čemukoli jinému. I tolik vítaný pokles plynu tak může být jen dočasným výkyvem. Národní i evropské komise si navíc stanovují cíle na redukci emisí ve vzduchu. Regulace plateb za elektřinu tak může hrát plynu do karet. Kde je tedy ten problém?

Foto: Shutterstock

Domácnosti v pasti

„Cena plynu umí hodně kolísat a pro hodně domácnosti to může být v budoucnu velký problém, jak jsme viděli i nedávno. Vláda by jim měla vyjít vstříc, dát jasný signál a nastavit motivační podmínky. Podpořit tedy nákup dražšího obnovitelného zdroje, který však přináší nejudržitelnější, cenově stabilní a dlouhodobě nejlevnější způsob vytápění,“ uvádí k věci Komora OZE.

Nenechat se zlákat cenou

Vzhledem k novým legislativám EU na provoz plynových kotlů může jejich zákaz vystrčit růžky už brzo. „EU plánuje zákaz uvádět na trh samotné plynové kotle, elektrokotle a kotle na kapalná paliva. Povoleny budou jen zdroje tepla se sezónní efektivitou 115 %. To cílí hlavně na nově definovaná hybridní zařízení, třeba sestavu elektrokotle a tepelného čerpadla,“ konstatuje Oto Hanus z Acondu.

Instalace dalších zdrojů je proti plynovým provázena možností dotace. Hlavně pro nízkopříjmové skupiny to však není velká motivace k revizi nebo náhradě jen kvůli emisím. Právě tady by měl být proto stát štědřejší, pokud se chce dočkat nějakého výsledku.

Foto: Shutterstock, zdroj: tzbinfo, centrumvytapeni

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *