21/11/2024

Pravděpodobně se naplno rozjíždí debata nikoliv jen o tom, zda navýšit nebo nenavýšit koncesionářské poplatky. Nenasytnost České televize a její praktiky vůči občanům vedou k tomu, že se začíná diskutovat o samotné budoucnosti veřejnoprávní televize a její roli v moderní společnosti. Pravdou totiž je, že se stále více ukazuje, jak moc velkým přežitkem je.

Nevybíravý přístup

Česká televize by si přála, aby za ní od příštího roku platil už úplně každý, nikoliv jen ti, kdo mají doma televizní přijímač, byť se na ČT třeba nekoukají. Nově by však koncesionářské poplatky měly být navázány na to, zda je vaše domácnost připojena k internetu. Pak se totiž předpokládá, že máte k dispozici mobilní telefon či notebook, prostřednictvím kterých můžete sledovat internetové vysílání České televize.

Veřejnoprávní médium přitom vůči lidem postupuje velmi nevybíravě. Kdo dnes poplatky neplatí, každou chvíli dostává upozorňující dopisy, že pokud k nim není přihlášen oprávněně, má začít okamžitě platit, jinak dostane tučnou pokutu a ještě se mu poplatky doměří. ČT potom postupuje tvrdě i vůči stávajícím poplatníkům, kteří třeba jen zapomenou poplatek zaplatit. Ti potom mohou skončit klidně v exekuci.

Nově by poplatek mělo začít platit 600 tisíc domácností, které ho dosud neplatí, protože nemají televizi. Vše má být náležitě ošetřeno a své klienty mají ČT “udávat” samotní mobilní operátoři a poskytovatelé internetu, jakkoliv se tito takové aktivitě brání. Zákon jim to však pravděpodobně nakáže. Stejně jako dnes Česká televize bere informace od dodavatelů elektřiny.

Potřebujeme Českou televizi?

Aby toho nebylo málo, vytáhl teď generální ředitel ČT s kampaní, že pokud se poplatky nezvýší a nerozšíří se okruh plátců, bude muset televize rušit svou tvorbu a propustí až 350 lidí. Na to už zareagovala ekonomická analytička Lenka Zlámalová. “Výborný argument, proč nezvyšovat. A o výši televizní a rozhlasové daně rozhodnout, až po vyjasnění toho, co je skutečně veřejná služba, za níž máme platit,” navrhla rozjet veřejnou diskuzi o tom, zda Českou televizi v této podobě skutečně potřebujeme a jakou má případně plnit roli.

Lidé dnes s tím, co se v ČT prezentuje, stále častěji nesouhlasí a vůči veřejnoprávní stanici se vymezují. To není nejlepší vizitka. Stejně tak nikdo neví, proč televize rozjela tolik různých kanálů a proč má vlastní streamovací službu na internetu, kvůli které teď po lidech požaduje další peníze. Nikdo jí k ničemu takovému nenutil a dokonce to ani nemá v popisu práce.

Čtěte také: Česká televize zatočila s Moravcem. Udělali mu hroznou věc, to nemůže ustát

Vypadá to tedy, že nám tu vznikl moloch, který se neustále rozšiřuje a který požírá stále větší množství prostředků. Už teď hospodaří s obrovskými sumami, o kterých se komerční konkurenci může jenom zdát. Po zavedení chystané novely by to mělo být o další 2 miliardy korun navíc.

Foto: Shutterstock

1 názor u článku “Česká televize pohrozila lidem. Kdo nebude platit, tomu provede hroznou věc

  1. Paní, která si říká “ekonomická analytička” nikdy ani neípla, když si politici ochočovali a ochočují rozhlas a televizi veřejné služby a dnes nám sděluje, že neví, co by mělo být obsahem veřejné služby, ačkoliv si to může přečíst v zákonu o ČT a v zákonu o ČRo.
    Nikdy se paní Zlámalová nezamyslela nad skutečností, že politici a novináři si od roku 2008 zvedli platy na trojnásobek, ačkoliv jejich výkon a produktivita se nijak nezvýšily.
    Přitom Český rozhlas pracuje za rozhlasové poplatky stanovené v roce 2005 a Česká televize za televizní poplatek z roku 2008 (sic!) s produktivitou několikanásobně vyšší.
    “Ekonomická analytička” Lenka Zlámalová: “Výborný argument, proč nezvyšovat. A o výši televizní a rozhlasové daně rozhodnout, až po vyjasnění toho, co je skutečně veřejná služba, za níž máme platit,” navrhla rozjet veřejnou diskuzi o tom, zda Českou televizi v této podobě skutečně potřebujeme a jakou má případně plnit roli. . .”
    Mám za to, že je na místě otevřít veřejnou diskusi o tom, zda společnost potřebuje hloupé texty paní Zlámalové a jestli je ekologické špinit s nimi papír, nebo šířit její šum na webu. Případně by čtenáři měli zvážit, zda není na místě její plat snížit na úroveň roku 2008, aby si údajná analytička mohla na vlastní zkušenosti ověřit, k čemu se zde vyjadřuje. Jakkoliv problematice vůbec nerozumí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *