23/05/2024

Kdo by to byl řekl, že překročení hranic může znamenat tak markantní úsporu na lécích? Češi, hledající úlevu pro svou peněženku, čím dál častěji míří za nákupy do Polska, kde mohou za běžné léky platit podstatně méně než doma. Příklad z lékárny Dr.Max, kde se ceny stejných produktů v České republice a v Polsku drasticky liší, je toho jasným důkazem.

Jaký je rozdíl v cenách?

Monika Jonášová z Liberce se o této cenové nerovnováze dozvěděla náhodou a její zkušenost není ojedinělá. Příklad roztoku Tantum Verde, který v Česku stojí 305 Kč, zatímco v Polsku jen přibližně 120 Kč, otevírá otázku, proč dochází k takovým cenovým rozdílům. Nejde přitom jen o izolované případy. Pastilky Strepsils nebo sirup Robitussin jsou dalšími příklady produktů, za které Češi platí více než dvojnásobek polské ceny.

Vysvětlení cenové politiky Dr.Max

Michal Petrov, tiskový mluvčí Dr.Max pro Českou republiku, vysvětluje, že cenová politika v jednotlivých zemích reaguje na mnoho faktorů, včetně nákladů na nájmy, mzdy, daně, logistiku a konkurenční prostředí. Zdá se, že ekonomické podmínky v Polsku umožňují nastavit nižší ceny, což však vyvolává otázky ohledně přístupnosti léků.

Foto: Shutterstock

Co to znamená pro české spotřebitele?

Pro české zákazníky, kteří se snaží ušetřit na nákladech za léčiva, jsou tato zjištění frustrující. Mnozí se cítí penalizováni za to, že žijí a nakupují v České republice, a někteří se dokonce vydávají do Polska za účelem nákupu léků za rozumnější ceny.

Implikace pro zdravotní péči a ekonomiku

Tento fenomén má širší dopady na zdravotní péči a ekonomiku. Cestování za levnějšími léky ukazuje na nerovnováhu v dostupnosti zdravotní péče mezi sousedními státy a může vést k dalším komplikacím, včetně tlaku na lokální trhy a možného nedostatku některých produktů.

Jak mohou s touto situací naložit čeští spotřebitelé?

Zatímco individuální zákazníci mohou za úsporami cestovat, je na čase, aby se i české regulativní orgány zamyslely nad tím, jak mohou ovlivnit a případně vyrovnat cenové rozdíly. Informovanost a transparentnost cen může pomoci spotřebitelům lépe se orientovat a rozhodovat.

Foto: Shutterstock, zdroj: Denik, Parlamentnilisty

1 názor u článku “Ceny ve velké lékárně namíchly Čechy. U nás za 180 Kč, v Polsku za 40 korun

  1. To co dělají lékárny v Česku je neuvěřitelné ! Malá sklenička léku do nosu,do očí třista korun ! Litr pak musí vyjít na třicet tisíc ! Ostatní pevné léky pod dvě stě nejdou a v lékárně se motají čtyři až šest osob !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *