26/05/2024

Nejrůznější šíbři jdoucí po vašich úsporách mají aktuálně hotové žně. Banky hlásí obrovský nárůst případů, kdy se pokoušejí, a že se jim to také daří, vylákat z lidí přístupové údaje k jejich účtům a následně převedou veškeré prostředky na nich dostupné pryč.

Co vám hrozí?

Podobný model tu běží už několik let, ale v poslední době zesiluje. Navíc toto období dává podvodníkům jedinečnou příležitost k akci, na kterou spousta lidí skutečně slyší. Varovala před tím už i Česká spořitelna, která celý postup popsala.

Jde o to, že právě teď lidé odesílají nebo již odeslali svá daňová přiznání. Ta přitom pro mnohé končí přeplatkem, na který jsou zvyklí. Právě tady ale zkouší štěstí organizované skupiny, které vám pošlou SMS zprávu nebo email s tím, že vaše daňové přiznání skončilo přeplatkem, který si můžete vyzvednout na přiloženém odkazu.

Vše se tváří velmi autenticky a je takřka nemožné odhalit, že jde o pořádný podfuk. “Když rozkliknete odkaz a zvolíte svou banku, budete přesměrování na podvodné stránky, které vypadají stejně jako přihlášení do George,” uvádí Česká spořitelna na svém webu. Tam vyplníte své údaje a následně budete vyzváni, abyste potvrdili příchozí platbu.

Je to velký průšvih

V tom je právě ten háček. “Ale jedná se o odchozí platbu. To znamená, že vám daná částka zmizí z účtu,” popisují odborníci z České spořitelny. A nejen z ní. Přesně na to samé upozorňuje také Moneta Money Bank a další tuzemské bankovní domy.

Jak se ale něčemu takovému bránit? Je to skutečně velmi obtížné, protože kamufláž už je skutečně profesionální. Česká spořitelna má však několik tipů.

Čtěte také: Potíže České spořitelny jsou stále větší. Klienti už si masově stěžují, tohle nemá obdoby

Předně je třeba být obezřetný při klikání na jakékoliv odkazy, které vám přijdou. Rozhodně pak na takové weby bez dalšího ověřování nevpisujte své přihlašovací údaje. Zároveň vždy čtěte, co potvrzujete. V případě oné odchozí platby vám výzvu k potvrzení pošle skutečně banka a jde o poslední moment, kdy můžete celému podvodu zabránit. Pokud byste si přečetli, že potvrzujete odchozí transakci, pravděpodobně byste se zastavili.

Foto: Shutterstock

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *