02/03/2024

V dnešní době, kdy ceny paliv kolísají a každý z nás hledá způsoby, jak na cestách ušetřit, se mnozí čeští řidiči nevědomky dopouštějí chyby, která jejich peněženku zbytečně připravuje o tisíce korun ročně. Ano, mluvíme o spotřebě auta, která se kvůli jednomu “nevinnému” prohřešku může zvýšit až o 30 %. Tento článek vám poradí, jak se této chybě vyhnout a ušetřit tak nejen palivo, ale i vaše peníze.

Kde se stala chyba?

Řidiči se snaží snížit spotřebu svého vozidla různými způsoby, od úprav aerodynamiky až po lehkou nohu na plynovém pedálu. Přitom ale přehlížejí jednu základní věc. Pravidelnou servisní kontrolu a výměnu motorového oleje. A právě zde se skrývá onen “nevinný” prohřešek, který může zvýšit vaši spotřebu až o 30 %.

Jaký vliv má olej na spotřebu?

Motorový olej hraje klíčovou roli v efektivním fungování motoru a jeho správná volba a údržba mohou výrazně ovlivnit spotřebu paliva. Nedostatek oleje, stejně jako použití nevhodného typu pro konkrétní motor, může způsobit, že motor bude pracovat méně efektivně, což se projeví zvýšenou spotřebou.

Výběr správného oleje

Výběr oleje, který je přesně určen pro váš typ vozidla, je absolutně klíčový. Každý motor je jiný a vyžaduje olej s konkrétní viskozitou. Použití oleje s nesprávnou viskozitou může motor zatěžovat, zvyšovat odpor v jeho součástkách a tím pádem i spotřebu paliva.

Foto: Shutterstock

Ušetřete tisíce korun za palivo

Pokud si myslíte, že na oleji ušetříte, mýlíte se. Pravidelná kontrola hladiny oleje, jeho včasná výměna a používání oleje doporučeného výrobcem vašeho auta vám naopak mohou ušetřit tisíce korun za palivo. Kvalitní olej zajišťuje lepší mazání, snižuje tření a umožňuje motoru pracovat efektivněji, což se přímo odráží na nižší spotřebě.

Co znamenají popisky na oleji?

Jste-li v obchodě s motorovými oleji zmateni z popisků typu 5W30, není se čemu divit. Tato značení informují o viskozitě oleje při nízkých teplotách (číslo před “W”) a jeho viskozitě při teplotě motoru (číslo za “W”). Správný výběr zaručí, že váš motor bude v zimě snadno startovat a v létě efektivně pracovat.

Věnujte pozornost svému motorovému oleji. 

Tento “nevinný” prohřešek může vaši spotřebu zvýšit až o 30 %. Investice do kvalitního oleje a jeho pravidelná výměna se vám vrátí nižší spotřebou paliva a delší životností motoru.
Dopřejte svému autu to nejlepší a ušetříte tak své peníze.

Foto: Shutterstock

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x