04/03/2024

V posledních letech se v Česku objevuje nový fenomén v oblasti maloobchodu. Obchody bez obsluhy. Tyto moderní prodejny přinášejí zákazníkům nejen pohodlí nákupu kdykoliv během dne a noci, ale také nový zážitek z nakupování. S přibližně čtyřiceti už provozovanými obchody a s předpokladem, že do konce roku jich bude až stovka, se samoobslužné prodejny proměňují v klíčový prvek českého maloobchodního sektoru.

Revoluce v nakupování

První samoobslužný obchod budoucnosti odstartoval svůj provoz v roce 2022 ve Strakonicích, díky iniciativě řetězce Coop. Tento krok nejenže signalizoval začátek nové éry v maloobchodu, ale také ukázal, že český trh je připravený na inovativní nákupní modely.

Nárůst popularity a prodejů

Dle společnosti Knowinstore, která stojí za technologickým řešením těchto obchodů, dosáhl počet nákupů v bezobslužném režimu již 50 tisíc a v letošním roce se očekává zdvojnásobení. Výkonný ředitel Pavel Kozler uvádí, že prodeje vzrostly o 12 procent s realistickým odhadem až 15 procentního nárůstu v roce 2024.

Výhody pro zákazníky

Zákazníci si tyto obchody rychle oblíbili zejména díky možnosti nakupovat bez ohledu na otevírací dobu. Pan Radim ze Třeboně, například, vychvaluje možnost nakoupit po nočních směnách, kdy tradiční obchody bývají již zavřené.

Rozšiřování sítě samoobslužných prodejen

Coop plánuje v letošním roce otevřít dalších 40 samoobslužných prodejen, což ukazuje na vysokou funkčnost a oblíbenost tohoto konceptu u zákazníků. Kromě Coopu experimentují s tímto modelem i další prodejci, včetně řetězce potřeb pro domácí mazlíčky Super zoo a sítě potravin Flop.

Foto: Shutterstock

Technologické inovace

Využití umělé inteligence představuje další krok v evoluci samoobslužných obchodů. Coop testuje její schopnost monitorovat obchody a identifikovat potenciální krádeže, což může vést k dalšímu snížení nákladů a zvýšení bezpečnosti.

Budoucí vývoj a spolupráce s obcemi

S rostoucím počtem samoobslužných prodejen se otevírají nové možnosti pro malé obce, kde může hybridní či samoobslužný provoz zaručit přístup k základním potravinám. Tento trend naznačuje, že samoobslužné obchody mohou hrát klíčovou roli v udržitelnosti maloobchodu v menších komunitách.

Samoobslužné obchody bezesporu představují budoucnost maloobchodu v Česku. Nabízí nejen pohodlný a efektivní způsob nakupování, ale také otevírají dveře pro pokročilé technologie a inovace v tomto sektoru. Jejich rychlá adaptace a pozitivní přijetí veřejností naznačují, že tato nová forma maloobchodu má před sebou skvělou budoucnost.

Foto: Shutterstock

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x