14/06/2024

Stovky tisíc domácností v České republice budou muset v brzké době řešit opravdu nepříjemnou polízanici. Na jejich zvonky totiž začnou zvonit kontroloři z ministerstva životního prostředí. Ti si potom prohlédnou jejich bydliště a budou zkoumat, zda splňují nově stanovenou podmínku, která začne platit od 1. září 2024.

Co musíte dodržet?

Tehdy nebude smět být v žádné české domácnosti v provozu kotel 1. a 2. emisní třídy. Řeklo se to s dostatečným předstihem, a tak si kontroloři nebudou brát příliš velké servítky. Pakliže se někde objeví podezření, že lidé takovýmto kotlem nadále topí, budou muset počítat s tím, že dostanou návštěvu z úřadu, respektive následnou pokutu.

Ty, kteří nevyhovující kotle ještě nevyměnili, Ministerstvo životního prostředí nabádá, aby tak učinili a využili do konce srpna jedinečné příležitosti čerpat aktuální výši dotací,” uvádí ministerstvo na svých webových stránkách. Zatím tedy lze celou situaci ještě zvládnout a navíc získat finanční zvýhodnění, respektive dotaci, na nákup nového zdroje tepla.

Z popisu chystaných kontrol je jasně patrné, že budou probíhat a jejich cílem bude sjednat co možná nejrychleji nápravu. Aktuálně se přitom odhaduje, že nevyhovující kotel může mít až 200 tisíc domácností. Pokud by se teď všechny rozhodly pro výměnu, pravděpodobně už se to ani nestihne.

Lidem se do toho nechce

Už dnes je tedy třeba počítat s tím, že bude nemálo takových, kdo se budou výměně svého kotle bránit. “V aktualizované metodice jsme se soustředili jednak na efektivitu kontrol a spravedlivý přístup tak, aby bylo při kontrolní činnosti dosahováno co největšího environmentálního efektu, tedy aby byly z provozu odstaveny co nejdříve zejména ty nejhorší kotle, jejichž provoz má největší dopady na ovzduší a zdraví lidí,” informuje úřad, který chce při kontrolách zohledňovat také sociální situaci dané domácnosti.

Čtěte také: Stát náhle zabavil Čechům 100 tisíc nemovitostí. Nesebral vám i tu vaší?

Těžko říct, co si pod tím představit. Je totiž docela možné, že u lidí odmítajících výměnu, narazí na velmi problematické sociální případy. Tyto domácnosti mohou mít problémy zajistit si své základní potřeby a je velkou otázkou, zda něco jako výměnu fungujícího kotle budou vůbec ochotny řešit. Pokud ne, hrozí jim pokuta až 50 tisíc korun. Co si ale stát na takových lidech vezme? Pravděpodobně jen vytvoří další případy lidí, kteří jsou v existenčních problémech.

Foto: Shutterstock

Nenechte si ujít
Jeden by řekl, že na takové jméno musí být každý hrdý. Přeci jen, jde pravděpodobně o nejznámější české příjmení, které proslavil jeho nositel. Ten byl ve světě velmi dobře známý a dodnes se na něj vzpomíná ve velmi pozitivním duchu. Dagmar Havlová by tedy měla být ráda, že může takové slavné jméno nosit. Popsala celý vývoj Bývalá první dáma a také velmi známá a oblíbená herečka neustále budí rozruch a pozornost. V posledních letech se dokázala ve velkém stylu vrátit k herecké činnosti a opět si užívá na vrcholu slávy. Dnes jednoznačně patří k nejvýznamnějším osobnostem tuzemského zábavního průmyslu. Navíc jí doprovází právě ta aura, že stála po boku tak legendární osobnosti, jakou prezident ztělesňoval. V nedávné době byl o jejím životě odvysílán pořad na CNN Prima News, ve kterém se diváci dozvěděli skutečně zajímavé detaily. Jedním z těch nejvýznamnějších jsou právě okolnosti kolem její jména. Po sňatku jí Václav Havel totiž radil, ať si ponechá své příjmení, případně ať používá obě. Tudíž by se jmenovala Havlová-Veškrnová nebo Veškrnová-Havlová. Tehdy to však novopečená první dáma odmítla a změnou jména se plně oddala svému choti a svým způsobem i celé zemi. Ostatně, tehdy by nějaké manýry se jménem byly veřejností pravděpodobně vnímány velmi negativně. Provedla zásadní změnu Pravdou je, že dnes svého rozhodnutí lituje. Vysvětlila to poněkud kostrbatě. Prý se dnes stále opakují filmy, ve kterých hrála pod svým původním jménem, a ty filmy jsou velmi kvalitní. Podle svých slov se zpronevěřila i svému otci, jehož rodné příjmení opustila. Tatínek na ni byl vždy velmi pyšný, a tak ji mrzí, že si neponechala jeho jméno. Je až s podivem, jak své jméno Dagmar Havlová prožívá. Popsala dokonce i zkušenost, že jeho změna má vliv na psychiku ženy. Když potom přestala být první dámou a manželkou, začala se vracet ke svému původnímu já, tedy Dagmar Veškrnové. Čtěte také: Slavná česká herečka je na mizině. Nemůže si dopřát ani dovolenou Nakonec to vyřešila šalamounsky a po letech neustálého zvažování, zda to nebude vnímáno jako znevážení, se rozhodla pro změnu jména. Teď tedy používá variantu Dagmar Havlová-Veškrnová. Většině lidí už je to ale jedno, protože ji poznají pod jakýmkoliv jménem. Foto: Shutterstock [...]
Kdo snad doufal, že se Chorvatsko s cenami pro rok 2024 umoudří, byl by na omylu. Místní podnikatelé doufají, že lidé zapomněli na extempore z minulé sezóny, zvykli si na všudypřítomnou inflaci a v rámci dovolené budou zase ochotní utrácet jako o závod. Vždyť, kdo by se na dovolené zaobíral cenami a kazil si jimi náladu, že? Ať se hlavně utrácí a nic se neřeší. Nepříjemná zkušenost Jistě, najdou se stále provozovatelé služeb, kteří jsou rozumní a dobře ví, že částky za obyčejné věci nemohou šponovat donekonečna. Když potom za čevapčiči platíte v přepočtu 500 Kč, přijde to drahé i turistům z Německa nebo Švýcarska, kteří si na to loni ve velkém stěžovali. Nezdá se však, že by tomu letos mělo být jinak. Ba právě naopak, některé podniky ceny ještě více napálily. Přesvědčil se o tom pan Marcel Pešek z Kladna, který vyrazil do Chorvatska v červnu, protože očekával menší davy, ale také nižší předsezónní ceny. Ani jednoho se nedočkal. “Lidí už je tady opravdu požehnaně a pláže se každým dnem plní víc a víc. Nedokážu si představit, jak to tady bude vypadat v červenci. To ta země snad rupne ve švech,” líčí turista z České republiky pro server Epřehledně.cz. Ten rozhodně nemá děravé kapsy, ale místní ceny ho nemile překvapily, zejména potom jeden zážitek. “Šli jsme na procházku po promenádě, a sedli jsme si tam do jedné kavárny. Ceny jsme dopředu neřešili, protože jsem objednával jen čtyři kávy, limonádu a dvě vody,” říká pan Marcel. “Na dovolené nikdy nepočítám, ale tady člověk tak nějak podvědomě ví, jaké ceny by měly být. Proto mě opravdu překvapilo, když přinesli účet.“ Musel vybírat z bankomatu Útrata za těchto pár nápojů činila 55 euro. Ukázalo se, že za jednu kávu účtují deset euro, tedy přibližně 250 korun. “To mi přijde opravdu dost, obzvlášť když máte zkušenost z Itálie, kde i na frekventovaných místech stojí třeba dvě eura,” říká nespokojený turista. “Kdybych věděl, kolik za to chtějí, rozhodně bych tam nešel.“ Čtěte také: Velký průšvih v Chorvatsku. První turisté řekli, co se tam letos stalo. Češi už toho mají opravdu plné zuby Tím však celá nepříjemná anabáze ani zdaleka nekončila. “Ukázalo se, že v peněžence mám jenom 40 euro, což jsem myslel, že bude s velkou rezervou stačit. Tak jsem vytáhl kartu, ale tu číšník odmítl. Chtěl peníze na ruku. Tak jsem musel běžet ještě 300 metrů do bankomatu, abych vybral, vrátil se, a zaplatil. To jsou tedy služby, to vám řeknu,” vypráví Marcel. Dýško prý žádné nenechal a číšník se tvářil kysele. “Ani nepoděkoval, jen se otočil a odešel.” Foto: Shutterstock [...]
Těžko věřit tomu, co se aktuálně v Bruselu odehrává. Jde o další zoufalý krok úředníků, který bohužel schytají běžní občané, a to i ti v České republice, jelikož nemáme žádnou šanci se z těchto nařízení a opatření vymanit. Došlo totiž k uvalení cel na levná čínská vozidla, konkrétně ta s elektrickým pohonem. Co to zase vymysleli? Vše je třeba zasadit do kontextu. Evropská unie se rozhodla, že od roku 2035 nebude možné vyrábět a na zdejším trhu prodávat vozidla se spalovacím motorem. Už to vyvolalo obrovskou bouři, protože podle expertů na to není připravena infrastruktura ani peněženky zákazníků. Jediná povolená elektroauta jsou totiž podstatně dražší. Na to padaly argumenty, že vývoj přeci povede k tomu, že se technologie elektromobilů bude zlevňovat a spolu s ní i koncový produkt. To se nakonec skutečně děje. Zejména v Číně dnes dokáží elektrovozy produkovat poměrně levně, a to ve velmi slušné kvalitě. Jenže co se nestalo. Tento velmi konkurenceschopný produkt začali vyvážet do Evropy. A zdejší automobilky včetně mladoboleslavské Škody Auto mají náhle problém. Nedokáží mu totiž vytvořit adekvátní konkurenci. Zákazníkům je přitom vcelku jedno, zda si koupí Škodovku nebo elektrické vozidlo čínské provenience od automobilky, o které dosud neslyšeli. Hlavně, že bude odpovídat poměr ceny a výkonu, což se v tomto případě děje měrou vrchovatou. Prodeje čínských vozů rostou v Evropě velmi rychle, a to právě na úkor místních prodejců. A těm navíc padají ještě prodeje v samotné Číně, protože tam už o jejich vozy také logicky není žádný zájem. Auta se brzy prodraží A co udělala Evropská unie? Jednoduše na čínská auta uvalila cla, která budou dosahovat až 38 %. Včetně různých dalších poplatků mohou přitom dosáhnout takřka až 50 % z ceny vozidla. Nejvíce to přitom odnesla automobilka SAIC, která vyrábí v Česku velmi oblíbená auta pod značkou MG. Ta se tu prodávají jako po másle, včetně těch elektrických. Brzy však pořádně zdraží. Cla vstupují v platnost od 4. července 2024, tedy za necelý měsíc. “Brusel dnes v podstatě lidem v EU zakázal levná elektroauta. Čína teď bude říkat, že EU jedná v rozporu s cílem snižovat globální emise CO2. A pokud elektrovozy opravdu emise snižují – jak tvrdí sama EU -, bude mít Čína vlastně pravdu. Další fiasko Green Dealu,” komentoval to ekonom Lukáš Kovanda. Brusel dnes v podstatě lidem v EU zakázal levná elektroauta. Čína teď bude říkat, že EU jedná v rozporu s cílem snižovat globální emise CO2.A pokud elektrovozy opravdu emise snižují – jak tvrdí sama EU -, bude mít Čína vlastně pravdu.Další fiasko Green Dealu. pic.twitter.com/837hQ2U4fL— Lukáš Kovanda (@LukasKovanda) June 12, 2024 Čtěte také: Nejhorší benzinky v Česku. Pokud tady natankujete, odděláte si šmahem auto Některé čínské automobilky podle všeho s evropskými úřady spolupracovaly a vymohly si o něco nižší cla. Například Geely, pod které spadá i švédské Volvo, bude platit 20 % a největší světová automobilka BYD dokonce jen 17 %. To celé přitom budí pochybnosti o tom, proč se tu měří dvojím metrem. Foto: Shutterstock [...]

8 názorů u článku “Brzy začne velká kontrola domácností v Česku. Od 1. září musíte splňovat důležitou věc, úředníci to budou zjišťovat u vás doma

  1. Tak mě se to netýká, mám dálkové topení, ale myslím, že to bude docela problém. Bez soudního příkazu vlézt někomu do bytu nebo domku, to možná způsobí komplikace.

  2. Raději kdyby kontrolovaly domácnosti,které zneužívají dávky,jako Romové,matky samoživitelky,které z 80%žijí s partnerem a chodí si pro dávky.to by stát měl najednou v kaše peněz

  3. Když to stát a EU nařizuje tak ať si to celé zaplatí a ne že dají dotaci pěkně celí ať jdou do háje

  4. Další příznačné aktivity jasně dokazující budování polistopadové diktatury pod kuratelou Bruselu.

  5. Zideologizovaná ochrana ovzduší na základě zelené věrouky v intencích uhlíkově-neutrálních dogmat kráčí ruku v ruce s aktivisticky aktivními novodobými Koniáši. Drzost a zvůle státu zbytněla do obludných rozměrů.

  6. Výroba kotlů není zrovna bez emisni. Když má někdo kotel pro případ poruchy tepelného čerpadla nebo plynového kotle, tak ta výměna je pro životní prostředí ještě větší zátěži. Vypadá to že jde zejména spíše o lobby než o ekologii.

  7. Zase strašeni lidi. Bude to pouze na udání sousedů. A za druhý žadny ministerstvo nemá právo vstupovat na soukromý pozemek .Pouze za učasti policie a jen v připadě podezření na protiprávní jednání. V připadě kontroly mají revizní techniky můžou si dohledat co je tam za kotel

  8. Mám kotel už 25 let od” Pana Kotláře” který ho dělal doma v garáži a bezvadně slouží dodnes. Jak mám zjistit jeho třídu.Mám kupovat nový se zárukou na dva roky za sto tisíc?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *