13/06/2024

Obchodní řetězce v Česku přicházejí s inovativními způsoby, jak bojovat proti plýtvání potravinami a zároveň nabízet zákazníkům cenově dostupné produkty. Penny Market se rozhodl rozšířit svůj projekt, který umožňuje zákazníkům nakupovat jídlo před datem spotřeby za poloviční cenu přímo v prodejnách. Dosud bylo toto možné pouze přes mobilní aplikaci Nesnězeno.

Výhodné balíčky přímo v prodejnách Penny Marketu

Od dnešního dne si zákazníci Penny Marketu mohou zakoupit výhodné balíčky obsahující pečivo z předchozího dne, ovoce a zeleninu, mléčné výrobky či uzeniny s blížícím se datem spotřeby. Cena těchto balíčků je 79 korun, přičemž hodnota zboží v balíčku je minimálně dvojnásobná. Zákazníci mají velký zájem o úsporná řešení, proto v Penny Marketu přemýšlejí nad dalšími inovacemi, které by mohli rychle a jednoduše zavádět na prodejnách. Novinky jsou výhodné pro obě strany, protože zákazníci mohou nakoupit ještě výhodněji nad rámec aktuálních slev a obchod prodá potraviny, které by jinak přišly nazmar, vysvětluje vedoucí oddělení kvality Penny Petr Baudyš.

Historie a rozšíření konceptu v Česku

Prodej potravin s blížícím se datem spotřeby není na českém trhu žádnou novinkou. Jako první s touto iniciativou přišel Lidl v roce 2021, kdy začal nabízet bedýnky s neprodejnou zeleninou a ovocem za 25 korun. Postupně svou nabídku rozšířil o další sortiment, včetně pečiva, masa a chlazených výrobků. Potraviny z bedýnek nyní prodává v papírových taškách.

Zapojení dalších řetězců

Podobnou cestou jako Lidl se vydal i Albert a loni se přidal Globus. Tento týden oznámila svůj vstup do tohoto segmentu i Billa. Její tašky s ovocem a zeleninou za 49 korun obsahují minimálně čtyři druhy ovoce a zeleniny o celkové hmotnosti až 3,5 kilogramu. Podle Dany Bratánkové jsou ovoce a zelenina nabízené v tomto sortimentu jsou určené k okamžité spotřebě. Jedná se mnohdy o plody, které mají vyšší stupeň zralosti, proto bychom jej při standardních kontrolách z regálů na prodejnách vyřadili.

Výhody pro zákazníky i obchodníky

Tento trend nabízí výhody jak pro zákazníky, tak pro obchodníky. Zákazníci mohou nakoupit kvalitní potraviny za výrazně nižší ceny, což je zejména v době rostoucích životních nákladů velmi atraktivní. Pro obchodníky znamená prodej jídla před datem spotřeby efektivní způsob, jak snížit plýtvání a zvýšit prodejnost potravin, které by jinak museli vyhodit.

Co najdete ve zlevněných balíčcích

Zlevněné balíčky nejčastěji obsahují pečivo z předchozího dne, ovoce a zeleninu, mléčné výrobky a uzeniny s blížícím se datem spotřeby. Cena balíčku je stanovena na 79 korun, avšak hodnota zboží je podle řetězce minimálně dvojnásobná. Tento koncept oslovuje široké spektrum zákazníků, kteří hledají cenově výhodné alternativy k běžným nákupům.

Budoucnost úsporných řešení

Zájem o úsporná řešení v oblasti nákupu potravin stále roste. Obchodní řetězce proto neustále hledají nové způsoby, jak zákazníkům nabídnout ještě výhodnější možnosti. „Přemýšlíme nad dalšími inovacemi, které bychom mohli rychle a jednoduše na prodejnách zavádět,“ říká Petr Baudyš z Penny Marketu. S rostoucí popularitou těchto iniciativ lze očekávat, že se k nim budou přidávat další obchodníci a nabídka se bude dále rozšiřovat.

Foto: Shutterstock, zdroj: Penny, Ceske-novinky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *