Stovky tisíc domácností v České republice budou muset v brzké době řešit opravdu nepříjemnou polízanici. Na jejich zvonky totiž začnou zvonit kontroloři z ministerstva životního prostředí. Ti si potom prohlédnou jejich bydliště a budou zkoumat, zda splňují nově stanovenou podmínku, která začne platit od 1. září 2024.
Co musíte dodržet?
Tehdy nebude smět být v žádné české domácnosti v provozu kotel 1. a 2. emisní třídy. Řeklo se to s dostatečným předstihem, a tak si kontroloři nebudou brát příliš velké servítky. Pakliže se někde objeví podezření, že lidé takovýmto kotlem nadále topí, budou muset počítat s tím, že dostanou návštěvu z úřadu, respektive následnou pokutu.
“Ty, kteří nevyhovující kotle ještě nevyměnili, Ministerstvo životního prostředí nabádá, aby tak učinili a využili do konce srpna jedinečné příležitosti čerpat aktuální výši dotací,” uvádí ministerstvo na svých webových stránkách. Zatím tedy lze celou situaci ještě zvládnout a navíc získat finanční zvýhodnění, respektive dotaci, na nákup nového zdroje tepla.
Z popisu chystaných kontrol je jasně patrné, že budou probíhat a jejich cílem bude sjednat co možná nejrychleji nápravu. Aktuálně se přitom odhaduje, že nevyhovující kotel může mít až 200 tisíc domácností. Pokud by se teď všechny rozhodly pro výměnu, pravděpodobně už se to ani nestihne.
Lidem se do toho nechce
Už dnes je tedy třeba počítat s tím, že bude nemálo takových, kdo se budou výměně svého kotle bránit. “V aktualizované metodice jsme se soustředili jednak na efektivitu kontrol a spravedlivý přístup tak, aby bylo při kontrolní činnosti dosahováno co největšího environmentálního efektu, tedy aby byly z provozu odstaveny co nejdříve zejména ty nejhorší kotle, jejichž provoz má největší dopady na ovzduší a zdraví lidí,” informuje úřad, který chce při kontrolách zohledňovat také sociální situaci dané domácnosti.
Čtěte také: Stát náhle zabavil Čechům 100 tisíc nemovitostí. Nesebral vám i tu vaší?
Těžko říct, co si pod tím představit. Je totiž docela možné, že u lidí odmítajících výměnu, narazí na velmi problematické sociální případy. Tyto domácnosti mohou mít problémy zajistit si své základní potřeby a je velkou otázkou, zda něco jako výměnu fungujícího kotle budou vůbec ochotny řešit. Pokud ne, hrozí jim pokuta až 50 tisíc korun. Co si ale stát na takových lidech vezme? Pravděpodobně jen vytvoří další případy lidí, kteří jsou v existenčních problémech.
Foto: Shutterstock
Tak mě se to netýká, mám dálkové topení, ale myslím, že to bude docela problém. Bez soudního příkazu vlézt někomu do bytu nebo domku, to možná způsobí komplikace.
Raději kdyby kontrolovaly domácnosti,které zneužívají dávky,jako Romové,matky samoživitelky,které z 80%žijí s partnerem a chodí si pro dávky.to by stát měl najednou v kaše peněz
Když to stát a EU nařizuje tak ať si to celé zaplatí a ne že dají dotaci pěkně celí ať jdou do háje
Další příznačné aktivity jasně dokazující budování polistopadové diktatury pod kuratelou Bruselu.
Zideologizovaná ochrana ovzduší na základě zelené věrouky v intencích uhlíkově-neutrálních dogmat kráčí ruku v ruce s aktivisticky aktivními novodobými Koniáši. Drzost a zvůle státu zbytněla do obludných rozměrů.
Výroba kotlů není zrovna bez emisni. Když má někdo kotel pro případ poruchy tepelného čerpadla nebo plynového kotle, tak ta výměna je pro životní prostředí ještě větší zátěži. Vypadá to že jde zejména spíše o lobby než o ekologii.
Zase strašeni lidi. Bude to pouze na udání sousedů. A za druhý žadny ministerstvo nemá právo vstupovat na soukromý pozemek .Pouze za učasti policie a jen v připadě podezření na protiprávní jednání. V připadě kontroly mají revizní techniky můžou si dohledat co je tam za kotel
Mám kotel už 25 let od” Pana Kotláře” který ho dělal doma v garáži a bezvadně slouží dodnes. Jak mám zjistit jeho třídu.Mám kupovat nový se zárukou na dva roky za sto tisíc?