09/05/2024

V poslední době se objevují zásadní změny v bankovním sektoru, které se dotýkají především způsobu, jakým banky ověřují identitu příjemce plateb. Tento článek vám přinese důležité informace o tom, jaké nové povinnosti banky čekají a jak se to dotkne běžných klientů.

Nová era ověřování plateb

Od podzimu loňského roku se klienti bank setkávají s novinkou, která umožňuje ověřování příjemce plateb na základě mobilního čísla. Tato služba nazvaná “Platba na kontakt” je významná především tím, že banky před potvrzením transakce zobrazí odesílateli jméno účtu příjemce. Tato možnost však byla do té doby omezena pouze na převody na číslo mobilu, zatímco u klasických převodů na číslo účtu tato možnost chyběla.

Proč je důležité ověřovat jméno příjemce?

Ověření jména účtu příjemce přináší klientům větší bezpečnost. Chrání je jak před omylem při zadávání údajů, tak i před potenciálními podvody. Přestože některé banky, jako například Air Bank, již v některých případech umožňují vidět jméno příjemce, stále se jedná o výjimku a ne pravidlo.

Co brání zavedení této funkcionality?

Zavedení takové služby pro všechny druhy plateb by vyžadovalo významné změny v zákonech a vytvoření celoplošné databáze bankovních čísel a jmen jejich vlastníků. Zástupci bankovních institucí, jako je mluvčí skupiny ČSOB Patrik Madle nebo mluvčí České spořitelny Filip Hrubý, poukazují na to, že zavedení této funkcionality pro tuzemské platby není v krátkodobém horizontu reálné.

Nadcházející legislativa EU a její dopady

Změna však může přijít s novou unijní regulací platebních služeb. Nové nařízení Evropské unie, které je nyní ve fázi schválení, zavádí povinnost ověřování čísla účtu a jména příjemce pro všechny SEPA platby. Zpočátku se to bude týkat pouze převodů v eurech. Očekává se, že v budoucnu se rozšíří i na další měny.

Foto: Shutterstock

Reakce bank a klientů

Žádná banka v Česku aktuálně neumožňuje klientům před odesláním každé platby vidět jméno příjemce. Průzkumy však ukazují, že významná část klientů by tuto možnost uvítala. Banky, jako je Air Bank, již ukazují jméno příjemce u některých transakcí, ale stále existují omezení.

Jaké jsou další kroky?

Zatím není jasné, jakým způsobem budou banky ověřovat čísla účtů a jména jejich majitelů. Diskutuje se o možnostech včetně vytvoření jednotného evropského centrálního registru. Finální text legislativy se očekává v roce 2025 s přechodným obdobím pro implementaci.

Zavádění nových pravidel pro ověřování jména příjemce a čísla účtu přináší řadu výzev jak pro banky, tak pro klienty. Změny, které přicházejí s novou unijní legislativou, však slibují větší bezpečnost a transparentnost bankovních transakcí.

Foto: Freepik, zdroj: Ceskenoviny, CNB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *