26/02/2024

Od ledna nastanou významné změny ve zdanění benefitů pro zaměstnance. Expertka na pracovní benefity Lucie Dryáková ze společnosti Deloitte upozorňuje na nově zavedený limit, který určuje výši daňového zvýhodnění. Pokud zaměstnanec obdrží benefity přesahující limit stanovený na 21 983 korun ročně, bude muset za jejich hodnotu nad tento limit platit daně a sociální a zdravotní pojištění.

Důsledky pro pracovníky a firmy

Zavedení tohoto limitu přináší otázky, jak se změny dotknou pracovníků i firem. Zaměstnavatelé budou muset provést důkladnou analýzu stávajících benefitů a rozhodnout, zda je stále výhodné je nabízet. Některé benefity mohou být redukovány či zcela zrušeny, zejména pokud o ně mezi zaměstnanci není velký zájem.

I přes zavedení limitu zůstávají benefity výhodné pro zaměstnance, neboť i při překročení limitu stále získávají více, než kolik je z daně sraženo. Navíc se hodnota benefitů nad limit započítává do výpočtu důchodu, mateřské nebo nemocenské, což může být výhodné. 

Firmy na druhé straně čelí dodatečným nákladům spojeným s administrací a výpočtem daní a pojistného. Měly by také pečlivě zvážit, zda je pro ně výhodnější poskytovat peníze místo benefitů, zejména v případě, že se rozhodnou překročit stanovený limit. I když se to může zdát jako jednodušší řešení, může to vést k dalším nákladům, jako je odstupné, nemocenská a dovolená.

Benefity v ohrožení

Velmi oblíbené benefity, jako jsou ty poskytované prostřednictvím systému cafeterie, se mohou ocitnout v ohrožení. Tento systém umožňuje zaměstnancům výběr ze široké nabídky, včetně sportovních aktivit, kulturních akcí či příspěvků na dovolenou. Cafeterie pokrývá rozmanité zájmy pracovníků různého věku a potřeb, což ji činí velmi populární. S novým limitem však může dojít k jejímu omezení.

Jak se dotknou změny jednotlivých benefitů

Změny se dotknou i jiných druhů benefitů. Například příspěvky na dovolenou, využití firemních rekreačních zařízení nebo dárky k výročím. Ty budou nově zahrnuty do limitu a podléhat daním. Firmy budou muset věnovat zvýšenou pozornost hodnotě poskytovaných benefitů a jejich zařazení do limitu.

Foto: Shutterstock

Stravné a další výjimky

Výjimku tvoří stravné, které nově podléhá sjednoceným podmínkám bez ohledu na formu poskytování. Pokud hodnota stravného nepřesáhne zákonný limit, zaměstnanec za ně nebude muset doplácet. Další výjimkou jsou teambuildingy a jazykové kurzy. Jejich zařazení do benefitů závisí na konkrétním zaměření a využití v rámci firmy.

Dopady na pracovní trh

Tato nová regulace benefitů představuje významnou změnu pro český pracovní trh. Firmy i zaměstnanci se budou muset přizpůsobit novým pravidlům a najít rovnováhu mezi nabídkou a využíváním benefitů. Je důležité, aby zaměstnavatelé včas informovali své zaměstnance o změnách a dopadech na jejich benefity.

Foto: Shutterstock, zdroj: e-consulting, ASO

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x