04/03/2024

Vláda přichází s novými pravidly pro daně z nemovitostí, které mohou významně ovlivnit vaši peněženku, pokud vlastníte garáž, rekreační objekt nebo část své nemovitosti pronajímáte. Nové zákony, které vstoupí v platnost od ledna 2024, mění sazby daní a zavádějí nové povinnosti pro vlastníky těchto typů nemovitostí.

Změny v dani z nemovitých věcí

Od ledna 2024 dojde k výraznému zvýšení daně z nemovitých věcí – přibližně o 80 procent. To znamená, že vlastníci nemovitostí zaplatí více, v průměru o několik set korun ročně. Zásadní změnou je, že nyní pro účely zdanění bude rozhodující způsob evidence nemovitosti v katastru, nikoli její aktuální využití.

Co to znamená pro majitele garáží

Pro majitele garáží přináší tato změna zásadní novinky. Pokud máte garáž zapsanou v katastru nemovitostí, budete muset za ni nově platit daň ve výši 14,50 Kč za metr čtvereční, bez ohledu na to, jak garáž aktuálně využíváte. To je značný skok oproti dřívější sazbě za příslušenství k obytnému domu, která byla 3,50 Kč za metr čtvereční.

Rekreační nemovitosti a daňové změny

Další skupinou, která bude změnami zasažena, jsou vlastníci rekreačních nemovitostí. Dosud mohli někteří z nich platit daň se sazbou pro obytný dům. Od roku 2024 se však rekreační objekty přesouvají do vyšší sazby daně, která bude činit 11 Kč za metr čtvereční.

Pronájem části domu a nové povinnosti

Pokud pronajímáte část svého domu turistům a poskytujete další služby, jako je úklid nebo snídaně, dočkáte se také změn. I když pronajímáte jen malou část domu, budete muset od ledna 2024 podat daňové přiznání a zaplatit vyšší daň, konkrétně o 3,50 Kč za metr čtvereční pronajímaného prostoru.

Foto: Freepik

Jak se přizpůsobit novým pravidlům

Finanční správa doporučuje využít nových online služeb pro předvyplnění daňového přiznání. Informace o těchto změnách a další podrobnosti naleznete na webových stránkách finanční správy. Nezapomeňte, že pokud budete mít v příštích letech stejné daňové závazky, nebude nutné podávat daňové přiznání každoročně.

Nové změny v daních z nemovitostí mohou významně ovlivnit vaše finanční plánování. Je důležité si uvědomit, jak budou tyto změny ovlivňovat vaše garáže, rekreační nemovitosti a pronájem části domu. Připravte se na tyto změny a nezapomeňte na nové termíny pro podání daňového přiznání.

Foto: Shutterstock, zdroj: Financnisprava, Mesec

Subscribe
Upozornit na

0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x