Úterý, 28 března
Shadow

Adrián Guľa zkouší trpělivost klubu, zatímco se nad Štruncovými sady stahují mračna

Autor: Football.ua, CC BY-SA 3.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Ambiciózní projekt doznal jistých trhlin. FC Viktoria Plzeň prožívá herní i výsledkovou krizi, jejíž dopady můžeme bohužel sledovat napříč všemi fotbalovými soutěžemi. Mnohdy až tragická vystoupení pak vcelku logicky vedou ke spekulacím ohledně budoucnosti hlavního kouče. Adrián Guľa přišel coby úspěšný zástupce progresivního trenérského proudu a není žádným tajemstvím, že vedení západočeského klubu do této spolupráce vkládalo nemalé naděje. Jarní naději a všeobecnou spokojenost nicméně smetlo podzimní sychravé počasí. Slovenský lodivod musí bleskurychle objevit recept na úspěch, den zúčtování se totiž proklatě blíží.

Výkonnostní výkyvy Plzeň provázejí celým letošním podzimem

Podzimní část fotbalové sezóny 2020/2021 míří k cílové rovince. Stejně jako všechny ty roky předtím měla své vítěze a poražené. Mile překvapil například liberecký Slovan, jehož přímočaré tažení evropskými poháry rozhodně nemuselo skončit ve skupině. Samozřejmě nesmíme opomenout ani probuzenou Spartu nebo již tradičně naprosto dominantní Slavii. Šance na pozitivní hodnocení naopak promrhala FC Viktoria Plzeň, která od samého počátku předváděla pouze střípky toho, co od ní fanoušci skutečně očekávali. Vezměme to pěkně popořadě. Západočeské mužstvo nezvládlo obě kvalifikační utkání evropských pohárů, což výrazně pocítila především klubová pokladna. Žádná sláva se nicméně dlouhodobě nekoná ani na scéně domácí.

Svěřenci Adriána Guľy střídají perfektní výkony s těmi opravdu tragickými, během čtyř měsíců dokázali zvítězit maximálně dvakrát za sebou. V posledních pěti ligových zápasech zaznamenali dvě bolestivé porážky, jednu zaslouženou výhru proti Spartě a dvě hubené remízy. Tabulka české nejvyšší soutěže hovoří poměrně jasně – šance na zisk mistrovského titulu se postupně vzdaluje a zlomení této křivky by se jednalo velkému sportovnímu zázraku. Ačkoli nelze dokonale predikovat, jakou formu si tradiční rivalové z hlavního města přinesou do jara, aktuální rozložení sil z pohledu Západočechů nevyznívá příliš pozitivně. Do průběžného pořadí navíc určitě promluví duely, které Plzeň před zimní přestávkou ještě absolvuje. Mimo Teplice a Slovácko ji čeká Jablonec a také Slavia.

Adrián Guľa se trenérského žezla drží mnohem déle než jeho neúspěšní předchůdci

Nespokojení fanoušci prostřednictvím sociálních sítích dlouhodobě hledají viníka plzeňské zmaru. Vztyčený ukazováček většinou vybírá současného hlavního trenéra. Pokrokový slovenský kouč Adrián Guľa sice do procesu hráčské přípravy aplikoval mnoho zajímavých metod a moderních technologií, nicméně kýžený výsledek se pod jeho taktovkou doposud nedostavil. Souběžně se sílící nevolí davů zákonitě mizela také důvěra klubového vedení, která se momentálně nachází ve stavu klinické smrti. Případný návrat mezi živé musí přijít rychle, protože jak nás historie západočeského fotbalu naučila, hlavy uznávaných lodivodů padaly za mnohem banálnější prohřešky.

22 Comments

 • Propírač

  Jen malej nápad, jestli mohu.
  Možná by třeba nebylo od věci, psát také o jiných sportech než jenom o fotbale.
  Chápu že jste asi fotbalový fanoušek a jiné sporty vás evidentně moc nezajímají, ale jistě byste zvládl napsat třeba o včerejším zápase Vémoly s Mikulášem, andělem a čertem…… :O teda vlastně jenom s Mikulášem..
  Věřím že by to byl čtenější článek než tento a jemu podobné, a tím pádem i peníze z reklamy o něco lepší.
  No možná se pletu, ale chtěl sem si tady v diskuzi rejpnout do Vémoly a jeho ,,zápasnického,, stylu 😀
  No nic, aspoň sem to zkusil 😉

 • Propírač

  Jejda, moje chyba, omlouvám se,. Až teď jsem si všiml, že jste rozdělil sport do několika kategorií.
  Takže velká omluva, je to mojí blbostí ne vaším entuziasmem pro fotbal….chjo sem to ale osel….

 • Koule se brzy odkutálí

  Koule se odkutálí nazpátek na Slovensko velmi brzy. Trénovat Plzeň nemůže každý.

 • Berbr ani Chovanec už výsledky neovlivňuje a tak jde Plzeň tam kam patří, do spodní části zad..

 • Petr Majevský

  Nelze všechno svádět na trenéra.Velkou vinu má klubové vedení,které podcenilo nutnou výměnu kádru a stárnutí nelze zabránit.Místo nákupů brali mladé hráče bez smluv a tak se musí se situací poprat i ten hlavní plzeňský bafuňář Šádek.To udělá lépe,než vykřikovat cosi o pražských mrtkách.Nebo Paclíkovi došly peníze na fotbal?

 • Anonym

  ono to není jenom o trenérovi musí chtít tak e hráči .Podle hry jakou předvádí bych jim dal základní plat a to je 35000 kč hrubého .Oni by se probrali.

 • Žádná věda v Plzni

  Nehledejte v tom nějakou vědu. Ve sportu hraje velkou
  roli štěstí. Trenér Gula je výborný trenér, nemá však to pověstné štěstíčko neboli kliku. Pavel Vrba byl výborný trenér a měl prostě kliku. Už
  jenom v tom, že měl k dispozici Horvátha, který mu
  v kabině i na hřišti udělal dobrých 30% úspěchu. Dalších 30% přidal svojí úspěšností Adolf Šádek a nemohoucnost AC Sparta.
  Když pak Vrba dodal těch zbylých 40%, není divu, že
  měla Viktoria Plzeň tak plodné období. Trenér Gula
  by si měl uvědomit, že fotbal
  je celkem primitivní hra a
  zahltit fotbalistův mozek taktickými variantami, pokyny a příkazy = kontraproduktivní
  Na to samé „dojel“ Hřebík i Caplár, kteří stále chtějí vymýšlet „něco“ nového. Ono se však toho nového moc
  vymýšlet nedá. Ve fotbale je
  a bude stále více určující rychlost, tvrdost, kondice a
  technika spojená se souhrou
  se spoluhráči. Proto se stále více prosazují fotbalisté tmavé pleti, kteří jsou pro uvedený trend predisponováni.

 • Anonym

  Přesně jak píšete, je to hra o tvořivosti a snaze hráčů. Na druhé straně trenéři se svými nakreslenými papíry jsou absurdita, navíc berou hráčům individualitu, a potom je kritizují, že se nedokážou sami rozhodnout. Nesmyslný systém.

 • Míra

  Nejsem žádný fotbalový expert, ale dal by jsem panu Guľovi pořádného brankáře aby měl na čem stavět svoji hru. Hruška prohrál Plzni celý podzim a to už na jaře taky za nic nestál. Co mají hrát, když on pustí dvě ze tří střel na bránu.

 • Anonym

  Plzeň udělala velkou chybu že Gulu neodvolala už po vyřazení z EL. Gula evidentně neví jak dál. Hra pomalá, bez nápadu, bez bojovnosti. Mužstvo na tom není asi dobře ani fyzicky. Ostatně nikde nic velkého nedokázal. Kde ale seženou kvalitního trenéra ? Viník není jen Gula ale hlavně celé vedení Viktorky, které svoje odchovance posílá na hostování a do klubu přívádí hráče kteří nemají ani na českou ligu ( Alvír, t.zv. posily ze Žiliny a najdou se i další ). Zdá se že končí nenávratně období úspěchů a Plzeň se v lepším případě dostane na úroveň Liberce, Jablonce. Velká škoda pro český fotbal že ztrácí klub schopný bojovat s evropskými mužstvy.

 • Anonym

  Konečně někdo řekl tu pravdu o kvalitě brankáře hrušky. Ani v okresním přeboru by už neměl místo jisté

 • hrabě

  Jo jo,nejhorší jsou mesiáši s spasitelé a vynálezci fotbalu jako Adrián při nástupu k Viktorce! Sliby a okecávání,svádět vše na hráče nejde.Není to o štěstí,je to o práci a o penězích! A o kolik jich Viktorka díky Guľovi už přišla? Škoda mluvit.

 • Brno je zlatá loď na fotbal do Brna choď.

  Asi nastal čas nenápadně a v klidu vyklidit pozice nevyčnívat z řady dokud se nezavřou vody za Berbrovým uvězněním.Myslím že pánové ve vedení Plzně cvakají kulatinu v zadní části těla.Pokud by Stébák promluvil o těsné bratrské spolupráci a čestné loži na Štruncáku,tak bude Plzeň hrát s Rokycanama od podzimu příštího roku.Tohle se dle mého týká i Peltonena,Palerma,Letenských a mnoho jiných oddílů napříč republikou.Ivan Horník se musí radovat ,poněvadž on byl jediný,kdo to tenkrát odskákal,přesto zachoval bonton a nikoho nepráskl,však mu Velký čáp pomáhal,jak se dalo i šéf Palerma.Dnes se musí uznat Ivánku kamaráde jseš frajer.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *