25/04/2024

By Tadeáš Bednarz - Own work, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=88154080 / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Kdo čekal vyrovnaný souboj o vedoucí postavení v ligové tabulce, který ještě umocní městská rivalita, pocítil jisté zklamání. SK Slavia Praha potvrdila dominanci, AC Sparta Praha zase pokles kvality.
By Tadeáš Bednarz – Own work, CC BY-SA 4.0, zdroj: Wikipedia Commons / Původní fotografie byla upravena oříznutím a změnou velikosti

Kdo čekal nemilosrdný souboj o vedoucí postavení v tabulce české nejvyšší fotbalové soutěže, který ještě umocní městská rivalita, pravděpodobně během sledování šlágru desátého kola pocítil jisté zklamání. SK Slavia Praha potvrdila naprostou dominanci, AC Sparta Praha zase takřka hmatatelný pokles kvality a střeleckou impotenci. Svěřenci Jindřicha Trpišovského díky jednoznačnému vítězství 3:0 umocnili náskok na čele závodního pelotonu a pokud zvládnou poslední čtyři zápasy letošního roku, zaslouženě přezimují jako “poloviční mistři”.

Promarněná penalta domácích a dvojnásobná radost hvězdného mladíka

Máme za sebou pražské derby s pořadovým číslem 297 a nutno podotknout, že ani tentokrát se žádné výraznější překvapení nekonalo. SK Slavia Praha na letenském fotbalovém stadionu jednoznačně dominovala, svěřence Václava Kotala pokořila rozdílem třídy a oficiálně započala druhou dekádu vnitroměstské neporazitelnosti. Úřadující mistr české nejvyšší soutěže se od samého počátku chopil iniciativy, jíž nicméně dlouho nedokázal přetavit v reálné ohrožení soupeřovy branky. Teprve v osmnácté minutě utkání se k dalekonosné střele rozhoupal Tomáš Holeš, jeho pokus však rumunský brankář Florin Nita konečky prstů vytěsnil do břevna.

Přibližně po půl hodině hry předvedla slávistická defenziva ojedinělé zaváhání a hlavní rozhodčí oprávněně nařídil pokutový kop. AC Sparta Praha se mohla ujmout vedení, stoprocentní příležitost ale trestuhodně zazdil Lukáš Juliš. Nejlepší střelec Fortuna ligy zamířil doprostřed branky, kde balón trefil nohu padajícího gólmana Ondřeje Koláře. Nedáš, dostaneš. Sešívaní překonali krušné momenty a následným protiútokem otevřeli skóre. Rozehrávku rohového kopu zprostředkoval Petr Ševčík, jehož ideální centr hlavou zavěsil Abdallah Sima. Devatenáctiletý senegalský zázrak se vzápětí prosadil znovu, když díky Bořilově přenesení hry na druhou stranu hřiště a laxnímu přístupu sparťanské obrany přesně zakončil ke vzdálenější tyči.

Sparta po přestávce hodně zmatkovala, soupeři dovolila navýšit náskok

Kdo tipoval, že Sparťany během poločasové přestávky pokropí živá voda a stanou se díky tomu městským rivalům rovnocennými soupeři, prohrál na plné čáře. Kvalitativní rozdíl mezi oběma pražskými celky umocnila třetí branka hostů, pod níž se střelecky podepsal Ondřej Lingr. Sešívaní pak už jen kontrolovali hru, navíc předvedli ještě několik dalších ofenzivních výpadů, které při troše štěstí mohly skončit mezi třemi tyčemi. Skóre 0:3 nicméně přetrvalo až do konce.

SK Slavia Praha ukořistila nesmírně důležité body, jimiž zaslouženě umocnila náskok na čele průběžné tabulky. Jindřich Trpišovský bezprostředně po zápase nešetřil chválou. „Stavíme za pochodu nové mužstvo, i proto jsem rád, jak utkání probíhalo a dopadlo, hráli jsme fakt skvěle. Samozřejmě, vždy se dají najít nějaké nedokonalosti, v těch klíčových situacích jsme ale, kromě penaltové situace, hráli dobře. Byl to z naší strany kvalitní, sebevědomý výkon,“ uvedl zkušený lodivod.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *